Zgłoś uwagę

Lwów 24 czerwca 1937: ostatnie dni wystawy

Dobiega końca ostatnia z wystaw przygotowanych przez zespół Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zanim jednak 26 lutego zamkniemy ekspozycję poświęconą architekturze modernistycznej Lwowa, zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się w piątek 17 lutego o godzinie 17.00.

Spotkanie rozpocznie się 30-minutowym, ilustrowanym slajdami wykładem "Nie ma jak modernistyczny Lwów. Portret miasta w czasach II Rzeczypospolitej", po którym zaprosimy Państwa do ostatniego wspólnego spaceru po wystawie. Naszym przewodnikiem będzie Andrzej Szczerski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i kurator wystawy "Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm".

Jak wyglądał Lwów tuż przed wybuchem II wojny światowej? Co tak naprawdę wydarzyło się 24 czerwca 1937 roku? I dlaczego nie było do tej pory wystawy poświęconej lwowskiemu modernizmowi i jego twórcom? Zapraszamy do Muzeum Architektury na jedno z najważniejszych wydarzeń programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 - wystawę poświęconą modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa!


Ekspozycja jest pierwszą tak obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów, które pokazane zostaną na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście, za pośrednictwem planów, makiet architektonicznych, fotografii, dzieł sztuki, plakatów, pocztówek i filmów. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy jest różnorodnym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach Drugiej Rzeczypospolitej. 

To okres działalności różnych stowarzyszeń i twórców, stanowiący o dynamice życia kulturalnego miasta, jak grupa „Artes”, lwowscy fotograficy, projektanci plakatów, twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie i politechniczne, filmowcy, radiowcy i inni. 

W tym kontekście rozwijała się architektura modernistyczna we Lwowie, której wartość i znaczenie są nie do przecenienia. Lwowskie środowisko architektoniczne pozostawiło wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach nowej architektury - od prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej po siedzibę lwowskiego radia i tereny sportowe. 

Wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog pod redakcją profesorów Bohdana Czerkiesa i Andrzeja Szczerskiego, zawierający eseje badaczy z Polski i Ukrainy oraz szeroki wybór materiałów ikonograficznych.

Kuratorem wystawy jest profesor Andrzej Szczerski.

Wystawę będzie można oglądać do 26 lutego 2017. 

Więcej informacji: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Lwów 37 - wstawa 5-tadeusz-teodorowicz-todorowski-projekt-szpitala

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail