Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm
Wernisaż : 29 września 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 30 września 2016 r. do 23 marca 2017 r.
Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl
Wystawa będzie poświęcona modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa w okresie międzywojennym. Najważniejsze przykłady architektonicznych osiągnięć środowiska lwowskiego tego okresu złożą się na obraz jednego z głównych centrów nowoczesności II RP.
Wystawa zostanie poświęcona modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa w czasach II Rzeczypospolitej. W Muzeum Architektury pokażemy najważniejsze przykłady architektonicznych osiągnięć środowiska lwowskiego – będą to zarówno plany urbanistyczne, obrazujące rozwój Lwowa w latach 20. i 30. XX wieku, jak i wybrane budynki publiczne i mieszkalne, architektura Targów Wschodnich, a także architektura wnętrz. Na wystawie zobaczyć będzie można oryginalne plany architektoniczne, makiety budynków, fotografie, filmy archiwalne, a także dzieła sztuki i plakaty dokumentujące lwowską architekturę osadzoną w kontekście historycznym. Lwów zostanie zaprezentowany jako jedno z centrów nowoczesności II RP, gdzie rozwijała się modernistyczna architektura i urbanistyka, a lwowska Politechnika kształciła architektów, którzy w całym kraju promowali najnowsze osiągnięcia architektoniczne. Tytuł – wybrana z kalendarza data bez większego znaczenia dla historii miasta – wskazywać będzie, że punktem wyjścia dla konstrukcji wystawy jest perspektywa zwyczajnego życia jego mieszkańców. Jednakże to właśnie lwowska codzienność stanie się pretekstem do podkreślenia wyjątkowości Lwowa i jego miejsca na mapie nowoczesności w XX wieku. Wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog w języku polskim i angielskim, zawierający eseje badaczy z Polski i Ukrainy oraz szeroki wybór materiałów ikonograficznych.
Autor tekstu : Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.
Kurator : prof. Andrzej Szczerski
Redakcja naukowa katalogu : prof. Bohdan Czerkies
Organizator : Muzeum Architektury we Wrocławiu
Współorganizatorzy : Biuro Festiwalowe Imaprt 2016, Narodowe Forum Muzyku
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedź
Materiał ilustracyjny udostępniony za uprzejmością Muzeum Architektury we Wrocławiu.