Zgłoś uwagę

Made in Europe. 25 lat nagrody Mies van der Rohe Award

Made in Europe. Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award 
Wernisaż : 16 stycznia 2016 r., godz. 12.00
Termin : wystawa czynna od 16 stycznia do 13 marca 2016 r.

Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny (bilety w cenach 10,00 zł/os. I 7,00 zł/os. I 5,00 zł/os.)
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Wystawa poświęcona najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury, zaprezentuje sto pięćdziesiąt najważniejszych projektów zrealizowanych w ostatnim ćwierćwieczu.

Muzeum Architektury we Wrocławiu rozpoczyna prezentację wystaw przygotowywanych w ramach programu Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 od przedstawienia dwóch ekspozycji poświęconych najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe.
W konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali czy funkcji obiektów - wszystkie edycje uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w dużej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Obok projektów wielkich gmachów i założeń urbanistycznych pojawiają się niewielkie, niskobudżetowe realizacje. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie w istotny sposób przyczyniają się do kształtowania europejskiego pejzażu kulturowego.
Made in Europe to historia ostatnich 25 lat europejskiej architektury. Prezentacja zestawia ze sobą blisko 150 modeli oraz wizualizacje około 3 000 projektów zgłoszonych do nagrody od 1988 roku. Dotychczas wystawa prezentowana była jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji w Palazzo Michiel oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu European Identity, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury.
Włączając się w otwartą przez Fundację Mies van der Rohe debatę, zapraszamy na spotkania z projektantami obiektów zrealizowanych w Polsce, które znalazły się na „krótkiej liście” kandydatów zakwalifikowanych do finału europejskiej nagrody architektonicznej imienia Miesa van der Rohe. Podczas tych spotkań chcemy nawiązać do dyskusji rozpoczętej przy okazji Biennale w Wenecji w 2014 roku, toczącej się wokół tematu poszukiwania tożsamości i specyfiki europejskiej architektury.

Dyskusje panelowe

21 stycznia, godz. 18:00, Muzeum Architektury we Wrocławiu
Goście : Romuald Loegler (Atelier Loegler) i Natalia i Lech Rowińscy (Studio projektowe Beton)
Prowadzenie : Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury)

11 lutego, godz. 18:00, Muzeum Architektury we Wrocławiu
Goście : Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (HS99) i Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa)
Prowadzenie : Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu)

Autor tekstu : Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016. 

Organizator : Fundacio Mies van der Rohe w Barcelonie, Unia Europejska
Współorganizatorzy : Muzeum Architektury we Wrocławiu, Biuro Festiwalowe Imaprt, Narodowe Forum Muzyku
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedź
 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

ARCHITEKTURA_Made in Europe

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail