Majowe spektakle w Instytucie Grotowskiego

W majowym programie Instytutu Grotowskiego znalazły się trzy spektakle. Widzowie będą mogli zobaczyć dwie premiery – „Deus ex machina”, monodram Jacka Zawadzkiego, czerpiący z idei „boga z maszyny” Eurypidesa oraz „Trylogia wojny – człowiek-zwierzę. Część pierwsza: Utopia” – pierwszy z trzech dramatów psychologicznych o relacjach międzyludzkich w wykonaniu Zofii Schwinke i Kacpra Pilcha. Wśród propozycji jest też „Ostatnia taśma”, przygotowana przez Alessandra Curtiego we współpracy z Jarosławem Fretem.

„Ostatnia taśma”, reż. Jarosław Fret, występuje Alessandro Curti

Pokazy: 18–19 maja 2017, 20:00

„Ostatnia taśma” narodziła się z fascynacji beckettowską architekturą ciszy. Obudowanie życia dźwiękiem, otaczanie się dźwiękiem stało się podstawowym tropem kompozycji spektaklu. Autorzy w swojej pracy zakładają, że dźwięk jest wehikułem pamięci, a przez to wehikułem czasu. „Ostatnia taśma” pozwala zatem sprawdzić i uwydatnić przekonanie, że teatr także jest maszyną czasu. W jej centrum zawsze pozostanie cisza lub jej sceniczna namiastka, jaką jest pauza.

Inscenizacyjnym punktem wyjścia jest sytuacja, w której młody aktor nagrywa swój głos, chcąc wykorzystać nagranie w przyszłości, gdy już będzie gotów na zmierzenie się z bohaterem Becketta. Najlepszym sprawdzianem tej gotowości jest próba przywołania Krappa już dziś – i tak przez trzydzieści lat.

„Deus ex machina”, reż. Jacek Zawadzki, występuje Jacek Zawadzki

Pokazy: 22–23 maja 2017, 20:00

„Deus ex machina” odwołuje się do zabiegu greckiego dramaturga Eurypidesa (480–406 p.n.e). Zsyłał on bogów na scenę za pomocą dźwigu (apo mekhanes theos), gdy postaci tragedii nie mogły dojść do porozumienia bądź nie potrafiły rozwiązać zawiłej, splątanej intrygi. Bohater monodramu Jacka Zawadzkiego pojawia się na scenie w ten sam sposób. Przybywa, jak sam mówi, „z cudownych ziem, z krajobrazów lepszych niż życie”, ubrany w maskę i olbrzymi, stary płaszcz, który rozpościera przed widownią. Podobnie jak bogowie Eurypidesa prowadzi monolog wewnętrzny (oparty głównie o teksty Emila Ciorana i Fernanda Pessoi), odsłaniający jego przeżycia, stosunek do świata i próbę rozwiązania konfliktów międzyludzkich. Bohater szuka prawdy. Szuka przyczyny cierpienia. Nie wiemy jednak, skąd tak naprawdę przybył. Może to upadły anioł, może demiurg, a może nieoczekiwany wybawiciel.

„Trylogia wojny – człowiek-zwierzę. Część pierwsza: Utopia”, reż. Michał Siegoczyński, występują Zofia Schwinke, Kacper Pilch i Kacper Sasin

Pokazy: 25–26 maja 2017, 20:00

Pierwsza część „Trylogii wojny – człowiek-zwierzę” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego opowiada historię trojga młodych ludzi, których łączą skomplikowane relacje oraz chęć polepszenia kondycji człowieka we współczesnym świecie. Uciekają się jednak do metod, które nie są powszechnie uznawane za właściwe. Twórcy spektaklu podjęli próbę przeniesienia formy dokumentu filmowego na deski sceniczne. Odpowiadają na pytania, czym we współczesnym świecie jest terroryzm i gdzie leży granica walki w imię wyższych wartości. Czy istnieje miłość bez terroryzmu? To historia o młodości, wolności i walce o idee.

„Trylogia wojny – człowiek-zwierzę” jest próbą stworzenia trylogii dramatów psychologicznych o relacjach międzyludzkich, słabości człowieka i jego miejsca we współczesnym świecie, znaczeniu szacunku i godności. Twórcy poruszając tematy: wojny i traum z nią związanych, celu wojny, którą prowadzimy w społeczeństwie każdego dnia – wojny z samym sobą, poszukiwania granic w relacji aktor–widz, aktor–postać, metod wprowadzania widza w akcję poprzez intrygę postaci i napięcie narracyjne, chcą sprowokować liczne pytania. To jest ich zdaniem najważniejsze, żeby przeprowadzając teatralne eksperymenty o człowieku, prowadzić dialog z widzem.

Spektakl powstał w ramach Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej, realizowanego przez Instytut Grotowskiego.

Miejsce: Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław
Bilety na każdy z pokazów w cenie 15 PLN
Sprzedaż i rezerwacja: sekretariat@grotowski-institute.art.pl