Zgłoś uwagę

Marilyn Monroe na fotografiach. Wystawa w Domku Miedziorytnika

Od 17 lutego w Domku Miedziorytnika będzie można podziwiać wystawę oryginalnych fotografii autorstwa Miltona H. Greene’a, który portretował Marilyn Monroe podczas pracy na planie zdjęciowym do filmu „Przystanek autobusowy” („Bus Stop”). Będzie to kolejna osłona bogatej kolekcji zdjęć amerykańskiego fotografa. Wystawa nie będzie biletowana i potrwa do 24 marca. 

„Przystanek autobusowy”
Dramat w reżyserii Joshuy Logana na podstawie sztuki Williama Inge został nakręcony w 1959 roku. Marilyn Monroe gra w nim rolę Cherie, piosenkarki z nocnego lokalu. Jej głównym partnerem filmowym jest Donald Patrick Murray − amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową właśnie w tym filmie (gra postać młodego kowboja Bo Deckera). Film zrealizowała wytwórnia 20th Century Fox.

Marilyn Monroe na fotografiach Miltona H. Greene’a
Fotografie pochodzą z kolekcji ponad trzech tysięcy oryginałów zdjęć Miltona H. Greene’a zakupionych przez Wrocław. Zdecydowana większość fotografii to bezsprzecznie dzieła sztuki, w których można odnaleźć historię fotografii światowej. W zbiorze znalazły się zarówno klasyczne i nowatorskie „bromy” oraz jedne z pierwszych „printy” (fotografie obrabiane komputerowo i drukowane techniką cyfrową). Zachwycająca jest jakość tych druków cyfrowych, trwałość barw, nasycenie i krycie koloru. Klasyczne czarno-białe fotografie Miltona H. Greene’a są perfekcyjnie profesjonalne, od bieli do czerni poprzez ogromną gamę szarości, co charakteryzuje prace najlepszych artystów fotografików na świecie.

W kolekcji można odnaleźć co najmniej kilka wyraźnych tematów pozwalających na realizację odrębnych wystaw. W zakupionym zbiorze są fotografie społeczne, reportaże, zdjęcia ze spektakli, filmów, portrety aktorów, fotografie przyrody, portrety rodzinne i scenki rodzajowe, fotografie z życia prywatnego Miltona Greene’a.

Wystawa jest realizowana we współpracy z właścicielem kolekcji, Halą Stulecia we Wrocławiu. Aktualna prezentacja jest trzecią odsłoną zawartości tego wyjątkowego zbioru i wystawą kolejnych mało znanych fotografii Marilyn Monroe – znajdziemy wśród nich „fotosy filmowe” jak  i niezwykle interesujące zdjęcia reporterskie spoza planu filmowego.

Dwie poprzednie wystawy potwierdziły, że dobra fotografia broni się sama i niezależnie od tematu. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno z nośnym, czy wręcz popularnym tematem filmowym, który został wyrażony poprzez serię mistrzowskich fotografii.

Wystawa zdjęć Marilyn Monroe
Fotografie z planu filmowego "Przystanek autobusowy"
Domek Miedziorytnika
ul. Świętego Mikołaja 1
17 lutego - 24 marca 2016 r.
otwarte w dniach: wtorek, środa, czwartek godz. 13:00-17:00 oraz w sobotę 12:00-18:00
Wstęp wolny 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Marylin Monroe Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (2) Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (3) Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (4) Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (5) Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (6) Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (7) Marylin Monroe na fotografiach M. H. Greene'a (1)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail