Zgłoś uwagę

Mathilde Lavenne – „Cienie / Shadows”

W piątek, 16 grudnia o 19:00, zapraszamy na otwarcie wystawy „Cienie / Shadows” – wernisaż prac Mathilde Lavenne, goszczonej przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Francuska artystka latem tego roku poznawała Wrocław i Dolny Śląsk, podążając kluczem miejsc nawiedzonych i tajemniczych, emanujących szczególną energią. Wyniki jej poszukiwań (m.in. film, fotografie i prace video) będzie można oglądać w piwnicy Pasażu Pokoyhof do 30 grudnia. Wydarzenie jest częścią Weekendu Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w czwartek, 22 grudnia, o godz. 18:00. 

Urodzona w 1982 roku we Francji absolwentka École de Beaux Arts w Tourcoing, École Supérieure des Arts Décoratifs w Strasburgu oraz Le Fresnoy – Studio National Des Arts Contemporains, swoją praktykę artystyczną rozpoczęła od rysunku, natomiast z biegiem czasu jej zainteresowania skierowały się ku nowym technologiom i narzędziom cyfrowym, takim jak wideo, interaktywne instalacje, grafika czy animacja komputerowa. Jej prace charakteryzuje specyficzna czystość, przejrzystość formy, pewnego rodzaju naukowa dyscyplina, potrzeba nie tyle uporządkowania chaosu, ile uchwycenia go choćby na chwilę i przedstawienia jego wycinku w sposób klarowny.

Interesuje ją land art, sztuka ziemi, pejzaż – zarówno jako przedmiot obserwacji, jak i ingerencji, ale także ezoteryka, parapsychologia, psychodelia. Ważnym dla niej tropem jest szamanizm, poszukiwanie ludzi, którzy posiadają więź z duchami, przodkami i tajemnicą lub odkrywanie kultowych miejsc, innych wymiarów, równoległych rzeczywistości. Mathilde trafiła do Wrocławia przez Witolda Gombrowicza. To lektura „Opętanych” i „Kosmosu” na przestrzeni kilku ostatnich lat spowodowała jej zainteresowanie Polską, a w konsekwencji dwumiesięczną rezydencję we Wrocławiu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Mathilde poznała przedziwną powojenną historię Wrocławia i Dolnego Śląska – chodzi tu oczywiście o rok 1945 i całkowitą „wymianę” ludności niemieckiej na polską, a co za tym idzie, brak ukorzenionej tożsamości lokalnej mieszkańców. Nasunęło jej to na myśl wizję Wrocławia jako miasta duchów, miasta cieni, miasta, które ma do odkrycia drugie dno. Na szlaku jej ekspedycji znalazły się miejsca nawiedzone i tajemnicze, emanujące szczególną energią, między innymi Wzgórze Partyzantów czy okolice Sobótki, gdzie do dziś można odnaleźć ślady kultów pogańskich oraz jeden z najsilniejszych czakramów w Polsce. Właśnie tam, w lesie na zboczu góry Raduni, Mathilde spotkała szamankę z Gwatemali (!), która postawiła jej majański horoskop. 

Z miejsca na miejsce, z tematu na temat, od rozmowy do rewelacji wiodły Mathilde gombrowiczowskie strzałki – znaki, dziwne, niewytłumaczalne relacje słów, zdarzeń, przypadków i na pozór nieistotnych detali. Artystka postanowiła za nimi podążać, aby wejść za kulisy kosmosu, jakim jest Wrocław i jego region. Wystawa jest zapisem, świadectwem i mapą mentalną tego rytuału eksploracji prowadzonego podług gombrowiczowskiego poszukiwania sensu i niesamowitości.

Rezydencja Mathilde Lavenne została zrealizowana we współpracy z Fundacją Art Transparent.

Kuratorka wystawy: Marta Dziedziniewicz.

Wystawa została zorganizowana w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Więcej szczegółów: www.airwro.wroclaw2016.strefakultury.pl.

CO? Wystawa porezydencyjna Mathilde Lavenne „Cienie / Shadows”
GDZIE? Piwnica Pokoyhof, ul. Świętego Antoniego 2/4 we Wrocławiu
KIEDY? 16.12.2016 – 29.12.2016 
OTWARCIE: 16.12.2016, 19:00
Wstęp wolny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

cienie shadows Mathilde_Lavenne_fot._zbiory_artystki cienie--shadows_mathilde-lavenne-fot.-zbiory-artystki-1-1479822417 Cienie_Mathilde_Lavenne_plakat

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail