Zgłoś uwagę

„Meerschmerz" – wystawa rezydencji A-i-R Wro

„Meerschmerz” to stan znużenia morzem wywołujący uczucie niepokoju i niezadowolenia z otaczającej nas materialnej rzeczywistości (z niemieckiego: Meer – „morze”, Schmerz – „ból”). Termin ten – ukuty w odniesieniu do niemieckiego romantyzmu oraz pragnienia zespolenia duchowych i materialnych aspektów ludzkiego doświadczania świata – opisuje psychoemocjonalny stan grupy delfinów żyjących w basenie Morza Śródziemnego, które to zwierzęta stały się bohaterami pracy Beaty Rojek.

Morski ból tych superinteligentnych stworzeń okazał się być spowodowany przez różne ludzkie podziały, które mają głębokie konsekwencje dla wspóldzielonego przez zwierzęta i ludzi ekosystemu. Język i kultura – oraz bariery wniesione na bazie ich struktur – wedle delfinów stały się głównym źródłem nieporozumień między ludźmi, prowadząc do różnych konfliktów w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Już niegdyś próbowały one ostrzec ludzi, ale ich przesłanie nie zostało zrozumiane i zwierzęta opuściły Ziemię, co opisał Douglas Adams w swojej powieści sci-fi „Cześć, i dzięki za ryby” (1984). Tym razem delfiny zdecydowały się rozwiązać ten problem w inny sposób. Wystawa prezentowana w Galerii Studio BWA Wrocław jest multimedialnym sposobem dokumentacji tego procesu.

Instalacja multimedialna jest wynikiem wspólnego wysiłku Beaty Rojek i grupy jej przyjaciół, którzy wspólnie tworzą Gang Delfinów w celu ustanowienia niewerbalnego, egalitarnego multi-dialogu. Wywodzi się on z utopijnej koncepcji wyspy, pływającego “biennale” sztuki – neutralnej przestrzeni kreatywnej wymiany podróżującej od jednego brzegu do drugiego i symbolizującej most ponad podziałami: geograficznymi (3 kontynenty), politycznymi (obecnie 23 kraje), językowymi, kulturowymi, religijnymi itd. W opozycji do hierarchii, została ona określona przez delfiny mianem holarchii – to otwarty i samoorganizujący się system, który ewoluuje, a każdy jego element jest jednocześnie częścią i całością, umożliwiając komunikację poziomą i dowolne zmiany form. Utwory muzyczne, wiersze, rysunki i animacje tworzą gościnne środowisko dla przybyszów o różnym pochodzeniu. Projekt czerpie z bogatej śródziemnomorskiej kultury i historii, ukazując cel ucieczki z obu perspektyw – euro- i antropocentrycznej – i poszukiwanie na tej podstawienie nowej holistycznej narracji.

W czasie trwania prezentacji projektu odbędą się spotkania, oprowadzania i otwarte warsztaty.
 

banerek PL meerschmerz_pop

CO? Wystawa porezydencyjna Beaty Rojek i Gangu Delfinów  “Meerschmerz – Może Współdzielne. Echo Opery”
GDZIE? Galeria Studio BWA Wrocław, ul. Ruska 46a/301, 50-079 Wrocław

KIEDY? 03.02.2016-18.03.2016
OTWARCIE: 03.02.2016, godz. 19:00
FINISAŻ: 18.03.2016
WYSTAWA CZYNNA:
wtorek-czwartek: 14:00-18:00
piątek: 12:00-19:00
sobota: 12:00-16:00

Program towarzyszący:
16.02, 18:00-20:00 -> oprowadzanie kuratorskie -> Zanurz palec w tej wodzie w galerii BWA Studio
18.02, 18:00-20:00 -> spotkanie z Małgorzatą Goliszewską -> Muszę Wam coś powiedzieć o delfinach - Małgorzata Goliszewska w galerii BWA Studio

Delfin Beata Rojek + Gang Delfinów: Wojtek Furmaniak, Małgorzata Goliszewska, Raúl Hott, Patrycja Mastej, Iza Moczarna-Pasiek, Lindsay Parkhowell, Kamil Radek, Zośka Reznik, Sonia Sobiech + otwarta grupa gości
Kurator: Delfin Zofia Reznik
Współpraca: Dominika Drozdowska, Joanna Stembalska, Joulia Strauss

Wydarzenie jest częścią projektu „Meerschmerz – może współdzielne”, zapoczątkowanego przez Delfina Beatę Rojek i Gang Delfinów: Wojtka Furmaniaka, Patrycję Mastej, Izę Moczarną-Pasiek, Kamila Radka, Zośkę Reznik oraz Sonię Sobiech podczas pobytu rezydencyjnego w Centrum Sztuki Współczesnej HALLE 14 w Lipsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.

Projekt jest współorganizowany przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będący częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
http://airwro.wroclaw2016.strefakultury.pl/

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

meerschmerz_airwro_bwa

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail