Zgłoś uwagę

Mendini na fotelu Prousta już we Wrocławiu

Mendini slajder

- Przepraszam, że fotele, które tu przywiozłem są takie twarde, te wygodniejsze są o wiele droższe – żartował na konferencji prasowej maestro Alessandro Mendini, legendarny włoski architekt i designer, a od poniedziałku doctor honoris causa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wraz z kuratorką Dorotą Koziarą jeszcze przed wernisażem oprowadzał dziennikarzy po wystawie "Mendini", która rusza dziś w Muzeum Architektury i Galerii Neon ASP.

Wizyta Mendiniego we Wrocławiu i wystawa jego prac są częścią programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

Oglądając tę znakomitą wystawę w przepięknym Wrocławiu, w którym jestem po raz pierwszy, utwierdziłem się w przekonaniu, że mistrz Mendini, to współczesny człowiek renesansu – zapewniał Alessandro De Pedys, ambasador Włoch, który obok m.in. Piotra Kielana, rektora ASP, Jerzego Ilkosza, dyrektora Muzeum Architektury, Krzysztofa Maja, dyrektora Biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zasiadł na… legendarnym fotelu Prousta na konferencji prasowej poprzedzającej wernisaż wystawy "Mendini".

Jestem szczęśliwy i zaszczycony tym, że zorganizowano wystawę moich prac w mieście, o którego pięknie architektonicznym mówiło się we Włoszech już kiedy studiowałem, czyli w latach pięćdziesiątych – mówił Alessandro Mendini. – Obiekty, które trafiły do Wrocławia pochodzą z różnych epok w mojej twórczości. Są tu zarówno bardzo drobne designerskie przedmioty robione na skalę przemysłową, jak i pojedyncze wielkie rzeźby czy projekty architektoniczne metra w Neapolu czy muzeów. Dla mnie to niezwykłe przeżycie, bo nie zdarza się, żebym zobaczył obok siebie tak przeróżne prace. Nie będę o nich opowiadał, bo od zawsze uważam, że one same powinny przemawiać do publiczności i one mają opowiedzieć kim jestem. Niech gadają! – zachęcał do oglądania wystawy Mendini.

I sądząc po reakcjach pierwszych widzów dzieła designerskie, instalacje, obiekty, rysunki (wśród nich np. projekt togi, w której Mendini odbierał doktora honoris causa we Wrocławiu), czy modele architektoniczne i inne eksponaty, których na wystawie znalazło się ponad sto, bardzo przemawiają do wyobraźni odbiorców. A nie było łatwo je zgromadzić, relację z instalowania wystawy i… kłopotach technicznych z wielką wersją fotela Prousta zamieściła na swojej stronie wrocławska ASP (zob. TUTAJ).

Przygotowanie tej wystawy przez Akademię Sztuk Pięknych wspólnie z Muzeum Architektury trwało kilkanaście miesięcy i było dla nas wielkim wyzwaniem. Udało się. Ekspozycja to mocne uderzenie przygotowujące program sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. A fotele mistrza są bardzo wygodne – spierał się z Mendinim Piotr Kielan, rektor ASP.

Dyrektor Jerzy Ilkosz dodał, że wystawa pokazuje, że gościmy we Wrocławiu nie tylko designera i architekta z najwyższej światowej półki, ale i człowieka, którego sztuka, mimo że tworzy już od 60 lat, wciąż jest powiewem młodości. Poza wieloma legendarnymi już obiektami (zob. TUTAJ) na wystawie jest projekt rzeźby Arlekina, którą maestro Mendini zaprojektował specjalnie dla Wrocławia. Siedmiometrowa, kolorowa rzeźba, będzie nie tylko pamiątką po spotkaniu z twórczością Mendiniego, ale także symbolem otwartości Wrocławia na sztukę współczesna, wielokulturową Europę i świat oraz pokazanie, że to miasto pełne kultury i młodych, kreatywnych ludzi.

Wystawę MENDINI. Maestro del Design będzie można oglądać od 02.grudnia.2014 do 15.marca.2015 w Muzeum Architektury we Wrocławiu, (ul. Bernardyńska 5) oraz Galerii NEON Akademii Sztuk Pięknych (ul. Traugutta 21).

Poniżej krótka fotorelacja z pierwszych dni pobytu Mendiniego we Wrocławiu:

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail