Zgłoś uwagę

MFF T-Mobile Nowe Horyzonty | Kino Basków

Moretti, Delbono, Erice, Kino Basków, Trzecie Oko - przeglądy i retrospektywy

Dwóch z zaproszonych mistrzów kina europejskiego będzie miało na Nowych Horyzontach swoją rozszerzoną retrospektywę. Jednym z nich będzie włoski reżyser Nanni Moretti - zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Europejskiej Nagrody Filmowej i wielu innych. Na jego rozpoznawalny styl składa się jedyna w swoim rodzaju mieszanka absurdalnego poczucia humoru, motywów autobiograficznych, zaangażowania politycznego i niechęci do establishmentu. Nowe Horyzonty przedstawią pełny przegląd dorobku tego urodzonego w 1953 roku filmowca - od filmów krótkich przez dokumenty po fabuły: wśród nich Dziennik intymny nagrodzony za reżyserię w Cannes, uhonorowany Złotą Palmą Pokój syna czy wymierzony w polityczny establishment Kajman.

W 2016 roku Wrocław dzieli miano Europejskiej Stolicy Kultury z baskijskim San Sebastián, dlatego bohaterem kolejnej retrospektywy będzie Víctor Erice - baskijski mistrz filmowy, twórca wyrazistego plastycznie, autorskiego kina z pogranicza fabuły, filmowego eseju i dokumentu. Pokazane zostaną jego filmy krótkometrażowe i wszystkie pełnometrażowe fabuły, w tym jeden z najważniejszych filmów hiszpańskiej kinematografii, rozliczający się z frankistowską przeszłością Duch roju, oraz Południe i Słońce pośród liści pigwy. Pojawi się też filmowy zapis korespondencji z klasykiem kina irańskiego Abbasem Kiarostamim Víctor Erice-Abbas Kiarostami: Korespondencja.
Baskijski wątek kontynuuje przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, w ramach którego pokazanych zostanie kilkanaście filmów pełnometrażowych: od lat 70. do dziś, od kina gatunkowego po filmowe eksperymenty. Razem tworzą wielowymiarowy portret baskijskiej kultury, z jej odmiennym językiem, historią i obyczajowością. Wśród nich: Arrebato - kultowe "kino punkowe" zmarłego w 2009 roku baskijskiego "twórcy przeklętego" Ivána Zuluety, uhonorowane Złotą Muszlą w San Sebastián Skrzydła motyla (reż. Juanma Bajo Ulloa), czy Kwiaty (reż. Jose Mari Goenaga i Jon Garaño) - pierwszy film w języku baskijskim, który jako hiszpański kandydat nominowany był do Oscara. Helena Taberna, Montxo Armendáriz i Juanma Bajo Ulloa będą gośćmi wrocławskiego festiwalu.
Swoją retrospektywę będzie miał Pippo Delbono, , który osobiście pojawi się we Wrocławiu - jeden z najciekawszych twórców współczesnego teatru włoskiego i światowego, zafascynowany także kinem i tworzący jedyne w swoim rodzaju eseje filmowe. Na Nowych Horyzontach pokazane zostaną filmy jego autorstwa np. Krzyk, Miłość z krwi i kości (z udziałem Irène Jacob i Tildy Swinton), czy uhonorowana w Locarno nagrodą Don Kichota Krew, ale także filmy o nim oraz rejestracje wybranych spektakli, jak pokazywane w tym roku w Poznaniu na festiwalu Malta głośne Orchidee.

www.nowehoryzonty.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

phpThumb_generated_thumbnailpng

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail