Zgłoś uwagę

Międzynarodowa Konferencja w Gminie Oleśnica

GOK Oleśnica, Europejska Sieć Centrów Kultury, Wędrujące Forum Kultury Dolnego Śląska i Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zapraszają bardzo serdecznie na na niecodzienne wydarzenie w gminie Oleśnica i byłoby nam niezmiernie miło, gdyby Państwa Redakcja zgodziła się objąć Patronatem medialnym naszą konferencję. Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim z symultanicznymi tłumaczeniami na jęz. polski i odwrotnie. 

“KULTURA MAŁYCH i ŚREDNICH MIEJSCOWOŚCI. Współpraca - strategia na czasy hossy i bessy”
Gmina Oleśnica, 27-28 października 2016

Organizując konferencję, stawiamy sobie poniższe pytania:
Jakie transformacje zachodzą na terytorium Europy?
Jakie przekształcenia możemy sobie wyobrazić w skali lokalnej, europejskiej czy światowej, aby przyczyniły się one do dynamicznego i trwałego rozwoju terytorialnego, w ciągłym zderzaniu się z dzisiejszymi globalnymi wyzwaniami?
Jaka w tych przemianach może być rola operatorów kulturalnych i lokalnych liderów?

Konferencja, zorganizowana wspólnie przez ENCC, Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016, Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica i Wędrujące Forum Kultury Dolny Śląsk, będzie poświęcona pracy w grupach roboczych, aby zbadać różne wymiary zaproponowanych tematów, które jednocześnie stały się tematami wprowadzających artykułów, przygotowanych przez naukowców i praktyków kulturalnych: 

• Obszary miejskie i wiejskie – rola praktyk kulturowych w rozwijaniu nowych form komplementarności

• Regiony jako „Dobra wspólne“: nowe strategie na rzecz zaangażowania obywateli i rola podmiotów kultury

• Kreatywne Obszary: wpływ praktyk kulturowych na wyobraźnię, inicjatywy, zdolności i przywództwo

• Główne związki pomiędzy aktywnościami kulturalnymi i kreatywnymi a kwestiami socjoekonomicznymi


Wszystkie grupy robocze zostaną zorganizowane w formacie OPEN SPACE, co oznacza jak najszerszą partycypację uczestników, celem pełnego zaangażowania w dyskusję, wymianę dobrych praktyk pomiędzy lokalnymi i europejskimi organizacjami kulturalnymi, a dzięki temu uwzględniając wiele punktów widzenia. Wynikiem tego procesu będzie przygotowanie wspólnego Manifestu / Rekomendacji w obszarze powiązania kultury z rozwojem terytorialnym (również w rozumieniu szans rozwojowych: miasto a obszary wiejskie). Rekomendacje zostaną wykorzystane również jako wsparcie rzecznictwa w tym zakresie. ESK Wrocław 2016 przygotowuje konferencję podsumowującą działania Dolnośląskiej Platformy ESK Wrocław 2016 w listopadzie br., gdzie będą również upowszechniane rezultaty naszej konferencji. Spotkanie ma także na celu wspieranie współpracy i tworzenia sieci kontaktów pomiędzy lokalnymi organizacjami kulturalnymi z Polski i Dolnego Śląska z partnerami europejskimi.

W dniu 27 października 2016 od godz. 20.00 organizujemy warsztaty i otwarte prezentacje dla uczestników w Izbie Pamięci Gminy Oleśnica w Boguszycach, która jest naszym lokalnym, interaktywnym muzeum, zajmującym się dokumentowaniem niematerialnego dziedzictwa gminy Oleśnica. Izba Pamięci powstała przy  współpracy merytorycznej z Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu w 2015 roku.

W ramach spotkania zostanie wyświetlony krótki film dokumentalny „Wróble w śmietanie” (12’) z udziałem jednej z mieszkanek Boguszyc, opowiadający o jej osobistych doświadczeniach podczas II Wojny Światowej. Goście będą mieli szansę obejrzeć zbiory cennych pamiątek mieszkańców Gminy Oleśnica zgromadzonych w Izbie Pamięci oraz poznają niektóre związane z nimi historii. W drugiej części spotkania czekają na uczestników tradycyjne warsztaty wyrabiania i wypiekania chleba w plenerowym piecu chlebowym, podczas których przypomniany zostanie proces powstawania wypieków w dawnych gospodarstwach wiejskich, czy wyrabiania masła tradycyjną metodą. Wieczór zakończy się degustacją potraw przygotowanych według tradycyjnych receptur.

Drugiego wieczoru konferencji (28 października 2016, od godz. 17.00) będziemy Międzyborzu, gdzie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowane zostaną tradycje ludowe południowej Wielkopolski i pogranicza dolnośląskiego, w ramach otwartej „potańcówki ludowej”, przygotowanej przez znakomity „Zespół z Kociny” (okolice Międzyborza) oraz zostanie zaprezentowany spektakl „Panny” (reż. Ewa Staroń) w wykonaniu Niezależnej Manufaktury Tanecznej (Centrum Inicjatyw Artystycznych z Wrocławia).

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Rejestracja znajduje się pod tym linkiem: https://encc-olesnica2016.com/registration/
Na stronie internetowej konferencji (https://encc-olesnica2016.com/) znajdują się wszystkie praktyczne informacje, konferencyjne artykuły i
szczegółowo opisany program.

Organizatorzy:
Europejska Sieć Centrów Kultury ENCC
Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica
Wędrujące Forum Kultury Dolny Śląsk
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

konferencja

Pliki do pobrania

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail