Zgłoś uwagę

Międzynarodowy Festiwal Kryminału: 10 powodów, dla których trzeba wziąć udział w festiwalu

MFK slajder

Już niebawem 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, czy w dniach 26-31 maja odwiedzić Wrocław, po przeczytaniu naszego przewodnika po festiwalowych atrakcjach od razu się ich pozbędzie. Jest bowiem przynajmniej dziesięć powodów, dla których warto (a nawet trzeba) wziąć udział w MFK!

Po pierwsze: Nagroda Wielkiego Kalibru!

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru do dwunastej edycji nagrody nominowała następujące powieści:

1. Katarzyna Bonda, Pochłaniacz (Wydawnictwo Muza),

2. Wojciech Chmielarz, Przejęcie (Wydawnictwo Czarne),

3. Mariusz Czubaj, Martwe popołudnie (Wydawnictwo Albatros),

4. Ryszard Ćwirlej, Błyskawiczna wypłata (Wydawnictwo Zysk i Sk-a),

5. Zygmunt Miłoszewski, Gniew (Wydawnictwo W.A.B.),

6. Małgorzata Sobieszczańska, Z ostatniej chwili (Wydawnictwo Oficynka),

7. Marcin Wroński, Kwestja krwi (Wydawnictwo W.A.B.).

Więcej TUTAJ, a z nominowanymi będzie można się spotkać 29 maja na starciu Jurorzy kontra Nominowani kontra… publiczność! Pytania można (a nawet trzeba) zadawać pod wydarzeniem na FB: TUTAJ.

Po drugie: Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za całokształt twórczości w tym roku trafi do rąk trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej: Håkana Nessera. Pisarz spotka się z czytelnikami 30 maja (sobota) o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5). Więcej: TUTAJ.

Po trzecie: Agatha Christie! W tym roku przypada 125. rocznica urodzin królowej kryminału, a Międzynarodowy Festiwal Kryminału włącza się w obchody tego jubileuszu. Agathę Christie uczcimy między innymi w czasie pierwszego dnia sesji naukowej „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału”, poświęconego wyłącznie jej twórczości, i podczas panelu dyskusyjnego „A jak Agatha”, w którym o swojej kryminalnej idolce dyskutować będą Katarzyna Bonda, Marta Guzowska i Gaja Grzegorzewska. Królowej kryminału będą również poświęcone wykłady i wystawa, uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich będą zaś szlifować swoje opowiadania wykorzystujące schemat zamkniętego pokoju. A na deser w czasie Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru niespodzianka od wnuka Agathy Christie, Mathew Pricharda! Więcej: TUTAJ.

Po czwarte: Goście, goście! Prócz całej plejady pierwszoligowych polskich autorów kryminałów do Wrocławia zawitają także dwaj autorzy zagraniczni: David Hewson – angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie” stworzonej na podstawie serialu „The Killing”, i Martín Solares – z dalekiego Meksyku! Więcej: TUTAJ.

Po piąte: Detektywistyczne pasmo dziecięce. Łączymy siły z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Bo kto powiedział, że kryminał to lektura tylko dla dorosłych? Nieco młodszych miłośników powieści detektywistycznej i kryminalnych zagadek zapraszamy na spotkania z Rafałem Kosikiem, Agnieszką Stelmaszyk, Joanną Jodełką oraz Marcinem Mortką. Więcej: TUTAJ.

Po szóste: Pasmo naukowe. Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, prócz tych, którzy zbrodnią parają się tylko na papierze, są również ci, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Toteż w czasie tegorocznej edycji nie zabraknie spotkań z praktykami: profilerem (spotkanie tylko dla osób pełnoletnich), prokuratorami, inspektorem policji oraz medykiem sądowym (wydarzenie naukowe „Ostatni kontakt – między światem żywych a umarłych” tylko dla osób pełnoletnich), a na deser prof. Maciej Szostak oraz Sebastian Zakrzewski spróbują odpowiedzieć na wielkie pytania kryminologii. Więcej: TUTAJ.

Po siódme: Wykłady otwarte – w tym roku wygłoszą je akademicy: prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra i prof. Violetta Wróblewska, pisarze Martín Solares i Magdalena Parys oraz profiler Jan Gołębiowski.

Po ósme: Pojedynek grafomanów, w którym zmierzą się Mariusz Czubaj i Zygmunt Miłoszewski – który z nich wyjdzie ze starcia obronną ręką, dowiemy się 29 maja.

Po dziewiąte: Pokaz „Ziarna prawdy”, poprzedzony prelekcją twórców: Borysa Lankosza – reżysera oraz Zygmunta Miłoszewskiego – autora powieści, która stała się podstawą filmu.

Po dziesiąte: Mityng AA (anonimowych autorów) połączony z premierą tomu opowiadań „Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia”. Z autorami, absolwentami Kryminalnych Warsztatów Literackich, porozmawia dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Irek Grin. Więcej o książce: TUTAJ.

A to wciąż nie wszystko. Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015: TUTAJ

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail