Zgłoś uwagę

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

MFK-logo_1

Już po raz szósty we Wrocławiu – a po raz jedenasty w ogóle – odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Polscy i zagraniczni autorzy kryminałów pojawią się w stolicy Dolnego Śląska w dniach 27 maja – 1 czerwca 2014. 

We Wrocławiu nie zabraknie, podobnie jak w latach ubiegłych, paneli dyskusyjnych, spotkań i wykładów otwartych, które wygłoszą pisarze i akademicy, wśród nich: prof. Zbigniew Mikołejko, pisarze Zygmunt Miłoszewski i Marcin Wroński, reżyser Tomasz Man i psycholog Jan Gołębiowski. Na panelach dyskusyjnych spotkają się ze sobą autorzy kryminałów retro: Nadia Szagdaj, Joanna Szwechłowicz i Krzysztof Beśka, a także… szpiedzy! 

Nie zabraknie również gościa zagranicznego. Spotkanie autorskie z duńskim pisarzem Michaelem Katzem Krefeldem będzie połączone z polską prapremierą jego książki „Wykolejony” – pierwszym tomem serii, którą autor podbija serca międzynarodowej publiczności. 

Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału są jednak nie tylko pisarze i krytycy literaccy. 28 maja będzie można wziąć udział w wydarzeniu naukowym „Ostatni kontakt” z udziałem specjalisty medycyny sądowej Łukasza Szleszkowskiego, antropolog Agaty Thannhäuser oraz prokuratorów Tomasza Salwy i Jacka Skały. Wyjaśnią oni publiczności, jak zidentyfikować miejsce zbrodni, co może pomóc, a co utrudnić ustalenie jej przyczyn, a także jaką rolę w tym wszystkim odgrywa prokurator, jaką lekarz, a jaką antropolog. Tego samego dnia spotkają się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, rysownik z „pracowni progresji wiekowej oraz odtwarzania wyglądu osób i przedmiotów” (czyli po prostu rysownik policyjny) oraz Teatr Improwizowany Improkracja, by razem prześledzić losy pewnej zbrodni. Czy uda się złapać zbrodniarza – to zależy tylko od publiczności. 

Co roku w czasie festiwalu przyznawana jest Nagroda Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Ośmiu jurorów (Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki, Grzegorz Sowula) nominowało do niej siedem powieści. Nominowani autorzy: Bartłomiej Biesiekirski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Piotr Głuchowski, Marta Guzowska, Jakub Szamałek oraz Marcin Wroński pojawią się na publicznym spotkaniu z jurorami, a następnego dnia jeden z nich otrzyma Nagrodę Wielkiego Kalibru w wysokości 25 000 zł tradycyjnie ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Po raz trzeci zostanie również wręczona Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru – trafi ona do rąk pisarza, który zdobędzie najwięcej głosów od czytelników.

Od 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału organizowane są Kryminalne Warsztaty Literackie, w których biorą udział laureaci konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Kandydatów na pisarzy fachu uczą literaci i krytycy. W tym roku będą to: Mariusz Czubaj, Marta Mizuro i Marcin Świetlicki. Podczas pięciu poprzednich edycji nagrodziliśmy już 112 uczestników, Wydawnictwo Dolnośląskie w 2011 roku opublikowało tom „Zaułki zbrodni” z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010, a kilku uczestników ma za sobą debiuty powieściowe. Mało tego: powieść „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej zdobyła nawet Nagrodę Wielkiego Kalibru! 

Nowością na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału są „Kryminalne lekcje dla gimnazjalistów”. W świat literatury kryminalnej młodzież wprowadzać będą Bogusław Bednarek, Mariusz Czubaj, Zygmunt Miłoszewski i Marcin Świetlicki. Wcześniej uczniowie spotkają się w bibliotece, by się do tych lekcji odpowiednio przygotować.

A na zakończenie festiwalu zapraszamy wszystkich do udziału w grze miejskiej „Zabójczy przypadek”, prowadzonej w formie interaktywnej opowieści. Rękawiczki, damy w czerwieni, cygara i stare samochody – to wszystko i dużo więcej czeka na was w wyjątkowej przygodzie! 

 

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail