Zgłoś uwagę

Międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Krzyżowa-Music

Międzynarodowy festiwal muzyki kameralnej Krzyżowa-Music przeżywa w dniach 16-28 sierpnia swoją drugą odsłonę. Po znakomitym sukcesie zeszłorocznego, inauguracyjnego sezonu Krzyżowa-Music gościć będzie we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Książu, Pakoszowie oraz w samej Krzyżowej. Ponad 35 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 12 renomowanych muzyków („Mistrzowie”) spotyka się na niemal trzytygodniową praktykę i wymianę doświadczeń. Patronat nad wydarzeniem objęli wspólnie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Witold Waszczykowski i Frank-Walter Steinmeier.

Podczas festiwalu młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należy m.in. 22-letni wiolonczelista Andrei Ionuț Ioniță, zwycięzca 1. Nagrody wysoce prestiżowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Juniorzy skorzystają z doświadczeń takich legend jak niezrównanego pianisty Alfreda Brendela czy wybitnego amerykańskiego klarnecisty Charlesa Neidicha. Z kolei Mistrzowie dadzą się porwać spontaniczności i energii Juniorów.

 

Pomysł na organizację Krzyżowa-Music zrodził się za sprawą koncertującej na całym świecie skrzypaczki Viviane Hagner, dyrektor artystycznej festiwalu. Jako wielokrotna uczestniczka legendarnego festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music dostrzegła ona drzemiący w Krzyżowej potencjał, by gościć podobny festiwal w Europie. Marlboro Music zostało założone przez muzyków, którzy zmuszeni byli opuścić Europę ze względu na prześladowania nazistów. Krzyżowa była z kolei ważnym miejscem oporu przeciwko reżimowi Hitlera i zyskała rozgłos jako miejsce polsko-niemieckiego pojednania. Dziś znajdują się tam Dom Spotkań Młodzieży oraz Akademia Europejska.

 

Tak jak na festiwalu w Marlboro, oprócz muzyki na najwyższym poziomie nie zabraknie okazji do dyskusji. Służyć temu będą dyskusje o społecznej roli artystów w ramach Sympozjum „Muzycy na Emigracji”. Ze względu na swoją historię Krzyżowa to miejsce szczególne i w wyjątkowy sposób skłania do przemyśleń, m.in. swoimi wystawami „Ruchy Oporu przeciwko Dyktaturom” oraz “Odwaga i Pojednanie”.

 

Łącznie 50 muzyków zgłębi kilkadziesiąt dzieł muzyki kameralnej, w tym m.in. popularny Kwintet klarnetowy A-dur i Kwintet smyczkowy Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie zabraknie również Septetu i Kwintetu dętego w Es-dur Ludwiga van Beethovena czy tak doniosłych dzieł jak Kwintet fortepianowy f-moll i g-moll Johannesa Brahmsa. Usłyszą też Państwo rzadziej grane utwory takich kompozytorów jak Béla Bartók, Ernest Bloch, Edvard Elgar, Erich Wolfgang Korngold czy Bohuslav Martinů. Warto zauważyć, że w podczas festiwalu dojdzie do wymiany koncertowej pomiędzy Krzyżowa-Music a odbywającym się na Zamku Książ Festiwalem „Ensemble” wrocławskiej pary Katarzyny i Marcina Markowiczów.

 

Cztery koncerty będą miały miejsce w Krzyżowej (17, 25 i 26 sierpnia, każdorazowo o godz. 19.30, a także koncert popołudniowy Festiwalu „Ensemble” 27 sierpnia o godz. 12.30)

 

Kolejne koncerty odbędą się we Wrocławiu. To już drugi rok występów Krzyżowa-Music w Europejskiej Stolicy Kultury:

21 sierpnia o godz. 19.30 w Oratorium Marianum usłyszą Państwo m.in. wielkie dzieła Igora Strawińskiego i Ludwiga van Beethovena.

Drugą edycję Krzyżowa-Music zwieńczy uroczysty koncert w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki. 28 sierpnia o godz. 19.30 zabrzmią m.in. Kwintet smyczkowy Wolfganga Amadeusza Mozarta przygotowany pod okiem Alfreda Brendela oraz Kwintet f-moll Johannesa Brahmsa.

 

Dalsze cztery koncerty odbędą się w niezwykle ciekawych miejscach Dolnego Śląska, każdorazowo o godz. 19.30:

 

18 sierpnia Krzyżowa-Music zagra na gościnnym występie w ramach Festiwalu „Ensemble“ na Zamku Książ. W programie znajdą się utwory słowiańskich kompozytorów.

 

19 sierpnia we wspaniałym Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju usłyszą Państwo dzieła takich kompozytorów jak Béla Bartók czy Gustav Mahler.

20 sierpnia odbędzie się koncert w ramach Festival dell’ Arte w Dolinie Zamków i Ogrodów na Zamku w Pakoszowie w Kotlinie Jeleniogórskiej.

27 sierpnia w Kościele Pokoju w Świdnicy m.in. dzieła Ludwiga van Beethovena i Edvarda Elgara.

Obie części Sympozjum „Muzycy na Emigracji – Żyć Dalej” odbędą się 16 i 23 sierpnia w Sali Balowej Pałacu w Krzyżowej (wstęp wolny). Dyskusje odbędą się w języku angielskim z tłumaczeniem na polski i niemiecki.

Zapraszamy też Państwa na przysłuchiwanie się próbom w Krzyżowej od 15 do 27 sierpnia w godzinach od 10.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 18.00, jak również do obejrzenia wystaw na terenie zespołu pałacowego.

 

Po zakończeniu festiwalu na Dolnym Śląsku wybrani muzycy udadzą się na Krzyżowa-Music Tournée. Koncerty odbędą się 29 sierpnia w Ambasadzie Niemiec w Warszawie, 31 sierpnia na Festiwalu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, 2 września na Dworze Hasselburg w Szlezwiku Holsztynie oraz 3 września na Festiwalu Young Euro Classic w Berlinie.

 

Tegoroczna edycja Krzyżowa-Music jest możliwa dzięki wsparciu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz licznych sponsorów, fundacji i darczyńców z Polski, Niemiec, Japonii, Szwajcarii i USA. Na szczególne podkreślenie zasługuje wsparcie Allianz Kultur Stiftung, Mercedes-Benz Warszawa i Grupy Wróbel z Wrocławia, a także Schattdecor z Głuchołazów i Nippon Music Foundation z Tokio. Warto zaznaczyć, że ponad 90% budżetu pochodzi z sektora prywatnego.

 

Bilety są dostępne pod numerem telefonu:

(0) 519 333 530 lub (0) 74 85 00 200

a także na stronie

www.sklep.krzyzowa.org.pl

 

Ceny biletów:

25 zł i 15 zł (ulgowy) na koncerty w Krzyżowej, Szczawnie-Zdroju i Świdnicy

40 zł i 20 zł (ulgowy) na koncerty we Wrocławiu

Wstęp na koncert w Pakoszowie jest bezpłatny

 

Bilety są także dostępne w kasie na 30 minut przed koncertem.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

żywa music KM_KRZ_20150821_Concert KM_Logo_final_4c_pos_no_frame KM_SD_20150822_Concert KM_Viviane_Hagner_Concert_20150829 Krzyzowa-Music Location KM2016_Keyvisual hoch_small

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail