Zgłoś uwagę

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania po raz dwunasty

Kolejna edycja festiwalu poświęconego krótkiej formie prozatorskiej w tym roku pod hasłem „Historia przyszłości”, z udziałem autorów m.in. z Izraela, Finlandii, Austrii i Szwajcarii. Festiwal odbędzie się w dniach od 6 do 9 października 2016.

W tym roku odbędzie się w zabytkowych wnętrzach nowo otwartego Muzeum Pana Tadeusza, a z premierowymi tekstami przyjadą autorzy z Polski i zagranicy, w tym mocna kobieca reprezentacja: Liliana Hermetz (laureatka Nagrody Conrada za powieść „Alicyjka”), Dominika Słowik (autorka głośnego debiutu – „Atlas: doppelganger”), Zyta Rudzka, Iza Klementowska („Szkielet białego słonia”), Małgorzata Rejmer („Bukareszt. Kurz i krew”) oraz Austriaczka Anna Weidenholzer, która studiowała we Wrocławiu, i doskonała brytyjska prozaiczka Lucy Caldwell (laureatka m.in. Rooney Prize for Irish Literature i Dylan Thomas Prize). Pisarski skład uzupełnią polscy pisarze Jacek Dehnel, Andrzej Muszyński (laureat nagrody MFO w 2012 roku), Łukasz Orbitowski, Wit Szostak. Z Czech przyjedzie Marek Šindelka, którego zbiór „Zostańcie z nami” w przekładzie Anny Wanik opublikuje jesienią wrocławskie wydawnictwo Afera. Szwajcarki prozaik Peter Stamm jest w Polsce znany dzięki powieściom „Agnes” i „Siedem lat” (Wyd. Drzewo Babel), choć pisze równie doskonałe opowiadania. Stamm był nominowany do Man Booker International Prize, a w 2014 został laureatem prestiżowej Friedrich-Hölderlin-Preis. Na festiwalu wystąpią również autorzy z Izraela i – po raz pierwszy – z Finlandii.

Tegoroczna edycja MFO odbywa się pod hasłem „Historia przyszłości”, zatem w ramach przeglądu adaptacji filmowych pokazane zostaną obrazy nim zainspirowane, podobnie jak teksty nadesłane na konkurs na najlepsze opowiadanie pod hasłem „2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz”. Laureata nagrody głównej (5000 PLN) poznamy na początku października. W trakcie MFO wręczone zostaną również nagrody w konkursie na najlepszy przekład, w tym roku z języków angielskiego, niemieckiego i czeskiego, odbędą się panele dyskusyjne i wydarzenia dla dzieci. Dystrybuowana będzie także festiwalowa gazeta pod redakcją Agnieszki Wolny-Hamkało, w tym roku pod tytułem „Superwizje”.

Strona festiwalu: www.opowiadanie.org
Profil: https://www.facebook.com/opowiadanie/

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

12. MFO main photo Andrzej Muszyński_fot Andrzej Banaś_MFO Łukasz Orbitowski_fot Aga Krysiuk-MFO marek_sindelka_fot. Petr Machan_MFO Peter Stamm_Marbach-MFO 12. MFO cover photo 12. MFO poster Dominika Słowik_fot. Wojciech Karliński_MFO

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail