Zgłoś uwagę

Miejskie mutacje

MIEJSKIE MUTACJE // KAMILA SZCZĘSNA

Kleczków
to jedno z wrocławskich osiedli, oddalone od centrum miasta o dwa kilometry. Osiedle trochę zapomniane przez kulturę, ale o ogromnym potencjale społecznym. Tam wychowała się artystka Kamila Szczęsna i tam zrealizowała swój projekt „Miejskie Mutacje”, w ramach którego stworzyła lampy z transparentnej żywicy, które zostanały umieszczone w korytarzach kamienic.


Z obserwacji mieszkającej obecnie w Stanach Zjednoczonych artystki wynika, że Kleczków stał się miejscem, w którym mieszkańcy tracą poczucie przynależności i odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Niszczejące kamienice, dziurawe chodniki i zapomniane place zabaw sprawiły, że osiedle utraciło swoją atrakcyjność w oczach mieszkających tam ludzi. - Wierzę, że można tę sytuację zmienić. Kleczków jest osiedlem o niedocenionym potencjale. Ponieważ charakteryzuje się ono samowystarczalnością, nawiązują się więzi budowane na bazie lokalnych usług i handlu, operujących w ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu wielu mieszkańców zna i niejednokrotnie przyjaźni się od pokoleń”, podkreśla Kamila Szczęsna.

Zdaniem artystki ta specyficzna sytuacja może mieć duży wpływ na proces reintegracji oraz odbudowę poczucia wyjątkowości, a także odpowiedzialności za przestrzeń wspólną. Dlatego też właśnie na tym osiedlu Kamila Szczęsna postanowiła zrealizować swój projekt. W kamienicznych przedsionkach i korytarzach zostanały umieszczone lampy wykonane z transparentnej żywicy, które rozświetlają przestrzeń, niwelując poczucie zagrożenia. Stylistycznie nawiązują one do ornamentalnych lamp zdobiących wnętrza w latach ich świetności; zastąpiły niepasujące, brzydkie i w większości niedziałające oświetlenie.

Celem artystki, oprócz upiększenia przestrzeni było przede wszystkim wzmocnienie więzi między mieszkańcami i odbudowanie poczucia wspólnoty i przynależności. W ramach działań wokół projektu zostały przeprowadzone warsztaty dla mieszkańców, które były okazją nie tylko do spontanicznych podwórkowych spotkań, ale także do poznania procesu produkcji lamp.

Kamila Szczęsna - ur. w 1974 we Wrocławiu. W latach 1994 – 1999 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 1999 obroniła dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Tworzy rzezby, instalacje oraz rysunki podejmujace tematykę relacji ludzkiego ciała i umyslu. Jest laureatką wielu nagród oraz wyróżnień, w tym pierwszej nagrody w Contemporary Ceramics CERCO-09 w Hiszpanii oraz brązowej w Ceramics Competition in Tajimi City w Japonii. Prace Szczęsnej były prezentowane na ponad 80 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce oraz za granica. Twórczość Szczęsnej jest reprezentowana w kolekcjach muzeów w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Japonii, Koreii oraz na Tajwanie. Obecnie mieszka i tworzy w Galvestonie w Stanach Zjednoczonych.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Miejskie Mutacje miejskie_mutacje_2_fot_alicjakielan miejskie_mutacje_1_fot_alicjakielan miejskie_mutacje_3_fot_alicjakielan miejskie_mutacje_6_fot_alicjakielan fot. Grzegorz Stadnik fot. Grzegorz Stadnik1 fot. Grzegorz Stadnik2 fot. Grzegorz Stadnik3

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail