Zgłoś uwagę

Szczegóły programu

Mikrogranty w 2017 roku – 30 zrealizowanych projektów i 25 odwiedzonych osiedli we Wrocławiu

Zakończyliśmy 2017 rok i realizację projektów dla lokalnych społeczności współorganizowanych w ramach programu mikroGRANTY. Do zobaczenia w mieście w 2018 roku!

W 2017 roku uruchomiliśmy trzy nabory do 13., 14. i 15. Edycji Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. Od kwietnia do grudnia zrealizowaliśmy wspólnie z lokalnymi liderami i liderkami 30 projektów.

Nasze działania rozpoczęliśmy w kwietniu ogłoszeniem naboru do Edycji 13., w której wybraliśmy projekty z różnych dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz inne o charakterze kulturotwórczym. W ramach 13. Edycji wspólnie z Miser Artem byliśmy na warsztatach sitodruku na tkaninach i pokazie mody stworzonej przez niepełnosprawną młodzież, ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej i dzieciakami odrywaliśmy historyczne i artystyczne sekrety Przedmieścia Oławskiego, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Sępolna oraz Mobilną Restauracją animowaliśmy kulinarnie i nie tylko stojący na Skwerze Waryńskiego „Integrator”. Ze stowarzyszeniem Zmieniaj Zakrzów i zakrzowskimi sąsiadami stworzyliśmy na osiedlu zaprojektowaną przez mieszkańców strefę relaksu – „Osiedlowy Polegiwacz”, który w ciepłe miesiące będzie ożywiał skwer przy ulicy Zatorskiej. Z superaktywnymi dziewczynami z Grupy z Pasją przeprowadziliśmy lokalny festiwal land artu i wyczarowaliśmy ceramiczną mandalę, która upiększyła otoczenia Parku Strachocińskiego, a wraz z ekipą Szkoły Muzyki Nowoczesnej i podopiecznymi Fundacji l’Arche skomponowaliśmy muzykę do spektaklu, który wystawiany był na Karłowicach wczesną jesienią. Dzięki Kulturalnej LIPIE w letnie miesiące na osiedlu Lipa Piotrowska sąsiedzi mogli spotkać się na piknikowanie przy plenerowym kinie. Studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przybliżali nam zakamarki wszechświata i zapoznawali ze specjalistycznymi łazikami marsjańskimi. Grupa zielonych zapaleńców zorganizowała społeczny ogród na Placu Społecznym i zaprosiła mieszkańców do wspólnych ćwiczeń jogi i warsztatów zdrowego jedzenia.

W Edycji 14. – zielonej, czekaliśmy na inicjatywy z pomysłami na aktywności realizowane na tzw. obszarach rekreacyjnych, czyli w otwartych, dostępnych dla mieszkańców miasta przestrzeniach, np. parkach, skwerach, placach, wokół rzek czy jezior. Z grupą Ołbin Wrocław powołaliśmy do życia Ołbiński Ogród Otwarty, pierwszy we Wrocławiu dostępny dla wszystkich chętnych mieszkańców ogródek działkowy, który jest miejscem spotkań i wypoczynku oraz edukacyjnych działań warsztatowych.W przedszkolu Wesołe nutki wraz z ekipą aktywnych rodziców przeprowadziliśmy cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce kulinarnej. We współpracy z grupą nieformalną Okamgnienie zorganizowaliśmy drugą już edycję integrującej gry terenowej dla osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu, tym razem wokół terenu Parku Szczytnickiego. Razem z Witkiem Strugałą i Sandrą Tworkowską przygotowaliśmy cykl warsztatów Cztery zmysły to w sam raz, w czasie których wszyscy chętni wrocławianie mieli okazję bezwzrokowo poruszać się po Parku Tołpy, samodzielnie z białą laską oraz w towarzystwie przewodnika, mobilizując do większej aktywności pozostałe zmysły. Razem z Olą Bolek przeprowadziliśmy cykl kulinarnych spacerów, po chwilowo zapomnianych miejscach Karłowic, towarzyszył nam stoliczek-nakryj-się, który na każdym postoju zapełniał się wcześniej przygotowanymi rarytasami. Z Grupą doprzodu złożoną z grupą architektek zaprosiliśmy do edukacyjnych spacerów po wrocławskim Lesie i Parku 1000-lecia oraz stworzyliśmy specjalną ławkę edukacyjną. Razem z Aldoną i Michałem z Rady Osiedla Żerniki Wrocławskie zaprosiliśmy mieszkańców Żerników do plenerowego kina osiedlowego oraz odkrywania podczas gry terenowej dawnych historycznie ważnych osiedlowych punktów na mapie. Wspólnie z Janem Lupomeskym i grupą Nadobrze organizowaliśmy w lecie cykl śniadań plenerowych na terenie Parku Staszica, w czasie których mieszkańcy mogli porozmawiać o nadodrzańskich ciekawostkach i problemach.  Kolektyw Pomysłów i my przeprowadziliśmy szereg działań artystycznych promujących wrocławskie Maślice -  konkurs na film o osiedlu stworzony przez mieszkańców, pikniki oraz warsztaty malarskie i rzeźbiarskie. Razem z Teatrem a+a, zaprosiliśmy do jednodniowego teatru w podwórzu Hostelu HART na Nadodrzu, gdzie w sąsiedzkim gronie oglądaliśmy spektakl, a później wspólnie dyskutowaliśmy o tematach poruszonych w sztuce.

W Edycji 15. - specjalnej szczególnie ważne dla nas było skoncentrowanie większości działań projektowych w Waszym lokalnym środowisku, poza osiedlem Stare Miasto. Jesienią i zimą jeszcze mocniej działaliśmy z Wami poza centrum. Na Gądowie z Lucyną Woźnicką, Instruktorką Śmiechu uczyliśmy się w sąsiedzkiej ekipie gimnastyki śmiechu, która pozytywnie wpływa na organizm i codzienną komunikację międzyludzką. Z mieszkańcami Grabiszyna-Grabiszynka oraz Gajowic dzięki projektowi Fundacji Ładne Historie snuliśmy sąsiedzkie opowieści o życiu na tych osiedlach w Kawiarni Sąsiedzkiej w Firleju, fotografowaliśmy jego architekturę i krajobraz, tworzyliśmy kolaże ze starych zdjęć i wycinków. Z Kulturalną Lipą braliśmy udział w sąsiedzkich porannych spotkaniach śniadaniowych, pokazach filmowych oraz warsztatach dla dzieci i dorosłych na Lipie Piotrowskiej, które przeprowadzali sami mieszkańcy osiedla. W Parku Południowym przetańczyliśmy sobotnie, październikowe popołudnie ucząc się oberków, kujawiaków i innych tradycyjnych tańców, dzięki Łukaszowi Szymanowiczowi. Z grupą młodzieży z inicjatywy ART JTM odwiedziliśmy ulubione kulturalne miejsca wrocławskiej młodzieży oraz prywatne przestrzenie siódemki nastolatków, w których wspólnie z nimi kręciliśmy film o ich pasjach i codziennym życiu. Ołbińskie dzieci poznały w czasie warsztatów komunikacji bez przemocy metodę WenDo pomagającą radzić sobie z codziennymi zagrożeniami ze strony obcych, co możliwe było dzięki projektowi Marty Kozłowskiej. Wataha 71 dzięki sobotnim, plenerowym spotkaniom na Karłowicach, Strachocinie, Ołbinie i Zaciszu nauczyła młodzież jak łatwa może być zabawa ze street hokejem.  Wrocław odwiedził Craig Quats, który dzięki Żaklinie Małolepszej w czasie wykładów i warsztatów uczył uczestników gimnastyki umysłu. Z Fundacją Znacznie Więcej stworzyliśmy na Psim Polu z uczestnikami warsztatów w Starej Piekarni kafelki z wizerunkami psów, które pozwolą na stworzenie wiosną 2018 roku ceramicznego muralu. Ze Stowarzyszeniem PAKT odwiedziliśmy mieszkańców wrocławskich Sedesowców oraz WUWy, wysłuchaliśmy ich historii, zebraliśmy od nich materiały i wszystko zebraliśmy w wystawę o sposobach zamieszkiwania przez ich lokatorów, tych dwóch niezwykłych przestrzeni.

Byliśmy z Wami na 25 wrocławskich osiedlach, współpracowaliśmy m. in. z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, Wrocławskim Klubem Formaty, Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA, Ośrodkiem Działań Twórczych Światowid, Ośrodkiem Działań Artystycznych Firlej, MiserArtem, Stowarzyszeniem Żółty Parasol, Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej, Stowarzyszeniem „Zmieniaj Zakrzów”, Stowarzyszeniem „Grupa z Pasją”, Stowarzyszeniem PAKT, Fundacją Ładne Historie, Fundacją Znacznie Więcej, Fundacją l’Arche, Fundacją Nowa Muzyka Nowa Edukacja, Szkołą Muzyki Nowoczesnej, Wrocławską Fundacją Filmową, Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Fundacją Manus, Politechniką Wrocławską, Wrocławskim ZOO, Uniwersytetem Wrocławskim, Klubem Firlej, Kawiarnią Sąsiedzką, Halą Stulecia, Centrum Technologii Audiowizualnych, Placem Społecznym, II Liceum Ogólnokształcącym, Szkołą Przetrwania i Przygody S.A.S., JEJU Studio, Grupą ART JTM, Kolektywem Pomysłów, Starą Piekarnią, Fundacją Znacznie Więcej, Studiem Wokalu, restauracją „Prosto z gara”, kawiarnią Wanilia cafe, Bio Food Kreacjami, sklepem „Ogrodnik”, Milejowym Polem, grupą „Nowe Nadodrze”, hostelem Hart, Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, DOKiS.PL. i Radami Osiedla (Maślice, Psie Pole-Zawidawie, Ołbin, Żerniki).

W drugiej połowie roku realizowaliśmy cykl edukacyjny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w animacyjnej pracy dla lokalnych społeczności, czyli Akademię mikroGRANTÓW. Prowadzenie spotkań powierzyliśmy lokalnym działaczom, praktykom i teoretykom animacji, edukacji społeczno-kulturalnej oraz osobom, które zrealizowały już z nami projekty, w ramach mikroGRANTÓW. Uczestnicy Akademii dowiedzieli się m. in. jak zebrać i opisać potrzeby swojej grupy docelowej, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet, dopasować typy działań do miejsca, w którym chcą realizować projekt, skutecznie dotrzeć do potencjalnych uczestników, dzielić się efektami inicjatywy, a po jej sprawnym rozliczeniu zaplanować kolejna odsłonę w nowym wydaniu.

Mamy wielką nadzieję na nowe, aktywizujące mieszkańców Wrocławia współprace w kolejnym 2018 roku. Czekajcie na wieści od nas już w styczniu.

Do zobaczenia w mieście i na Waszych osiedlach!

mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym.
Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie mieszkańców i mieszkanek “debiutujących” w roli liderów/-ek, koordynatorów/-ek, animatorów/-ek, edukatorów/-ek, aktywistów/-ek w tworzeniu własnych, oddolnych inicjatyw. mikroGRANTY są nastawione na edukację i rozwój umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej.


Rusza Akademia mikroGRANTÓW – spotkania/warsztaty/wykłady! 

Wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z realizacją społecznych, lokalnych inicjatyw zapraszamy do udziału w nowym programie kompetencyjnym mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016.

Akademia mikroGRANTÓW to trzymiesięczny cykl bezpłatnych warsztatów i wykładów dla mieszkańców i mieszkane Wrocławia, debiutujących w roli koordynatorów, animatorów, edukatorów czy aktywistów. W czasie jesienno-zimowych cotygodniowych spotkań ze specjalistami z dużym doświadczeniem w pracy nad lokalnymi, społecznymi inicjatywami, dowiecie się m. in. jak zebrać i opisać potrzeby swojej grupy docelowej, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet, dopasować typy działań do miejsca, w którym chcecie realizować projekt, skutecznie dotrzeć do potencjalnych uczestników, dzielić się efektami inicjatywy, a po jej sprawnym rozliczeniu zaplanować kolejna odsłonę w nowym wydaniu. Do współpracy w prowadzeniu spotkań zaprosiłyśmy lokalnych działaczy, praktyków i teoretyków animacji i edukacji społeczno-kulturalnej oraz osoby, które zrealizowały już z nami projekty, w ramach mikroGRANTÓW, a teraz będą dzielić się z Wami swoimi refleksjami i umiejętnościami.

Nie musicie mieć doświadczenia w składaniu czy realizowaniu projektów – wspólnie będziemy pracować nad zdobyciem i rozwojem narzędzi oraz umiejętności niezbędnych do prowadzenia inicjatyw oddolnych. Zgłoście się do nas nawet jeśli dopiero zaczynacie myśleć o działaniu na rzecz swojej okolicy, jej mieszkańców i rozwoju czy łączeniu istniejących w niej interwencji.

Będziemy spotykać się w soboty w Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura (7, 14, 21, 28.10, 4, 18, 25.11, 2, 9, 16.12).

Nabór do udziału w Akademii mikroGRANTÓW ruszy 27 września. Do 4 października możecie zgłaszać się do nas – telefonicznie pod numerem 502 824 330, poprzez formularz zgłoszeniowy oraz osobiście w Infopunkcie Barbary przy ul. Świdnickiej 8b. 

 

Interesuje Cię jakie pomysły realizujemy w ramach Programu?

Poznaj szacowne gorono tych, którzy realizują lub zrealizowali z nami swoje inicjatywy. O działaniach zwycięzców i zwyciężczyń minionych i obecnych edycji możesz przeczytać  TUTAJ!


mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym.

Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie mieszkańców i mieszkanek “debiutujących” w roli liderów/-ek, koordynatorów/-ek, animatorów/-ek, edukatorów/-ek, aktywistów/-ek w tworzeniu własnych, oddolnych inicjatyw. mikroGRANTY są nastawione na edukację i rozwój umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej.

Ogólnie o programie „mikroGRANTY ESK 2016″

 

W mikroGRANTACH mogą wziąć udział: pełnoletnie osoby fizyczne, nieformalne grupy osób fizycznych z dorosłym przedstawicielem, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe. W programie nie mogą wziąć udziału instytucje miejskie i regionalne.

Wspólnie z Wami współorganizujemy inicjatywy, które mają wymiar kulturalno-społeczny, więziotwórczy lub artystyczny, np. warsztaty, spotkania, wydarzenia, gry miejskie itp. Nie przyjmujemy do programu propozycji działań związanych z budową infrastruktury (takie pomysły można zgłaszać w ramach np. Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego).

Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 5 000 zł brutto. Poza tą kwotą możecie liczyć na nasze wsparcie w sprawach, które będą dla Ciebie problematyczne, np. w działaniach administracyjnych, prawnych, logistycznych lub promocyjnych. 

Zwycięskie pomysły są wyłaniane na drodze konkursu. Formularz można znaleźć online pod adresem www.wroclaw.pl/mikrogranty, jest on aktywny tylko podczas trwania poszczególnych naborów. Inicjatywy ocenia komisja złożona z przedstawicieli/-ek różnych środowisk: animacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i akademickich. W każdym naborze wybieranych jest dziesięć projektów. O realizacji dwóch z nich decydują wrocławianie i wrocławianki w specjalnym, internetowym głosowaniu.

Regulamin Programu i materiały pomocnicze, które przygotowałyśmy żeby rozjaśnić Wam niektóre sprawy, jest dostępny w zakładce „wyniki i dokumenty”.
Od 2014 roku zrealizowaliśmy wspólnie z mieszkańcami już ponad 100 projektów (2014: 12 + 2015: 50 + 2016: 52). W 2015 roku w projektach uczestniczyło 5176 osób, których realizacje oglądało 25 742 widzów.

W 2016 roku ustanowiliśmy dwa rekordy: w styczniowym naborze zgłoszono aż 198 pomysłów, w głosowaniu internetowym na zwycięski projekt oddano 1871 głosów. Tylko w 2016 roku w głosowaniach internetowych na projekty oddano: 14 936 głosów. Inicjatywy w większości zgłaszane są przez osoby fizyczne i grupy nieformalne, w 2016 roku na 328 wniosków, aż 268 złożyły osoby fizyczne i grupy nieformalne
Wrocławianie, którzy działają z pomocą mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016:

Zmieniają swoją najbliższą okolicę. Na przykład Radek Michalski i sąsiedzka ekipa tworzą Kino Plenerowe przy ulicy Kruczej; sąsiedzka ekipa z Oporowa pod wodzą Natalii Bańdo działają w Parku Mamuta – wymyślili tam Osiedlowe Laboratorium Przyrody. Marcin Rosiński wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol zrealizowali Zieloną Czytelnię w Parku Tołpy, a Dorota Wojtanowicz przy wsparciu Fundacji Opieka i Troska, ratuje pszczoły na Psim Polu.

Podejmują tematy które są dla nich ważne, w których są ekspertami i dzielą się swoją wiedzą. Na przykład Michał –inżynier, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym a we współpracy z ESK 2016 stworzył edukacyjną grę fabularną o wodzie; Zenek Jasyk z grupy nieformalnej Open Mind zorganizował dla dzieci ze świetlic środowiskowych warsztaty edukacyjne o mowie nienawiści "Piękna mowa, piękna przestrzeń".

Pokazują kulturę w niecodziennych odsłonach: Na przykład przy projektach "Wrocław Strona po Stronie” –literatura na spacerze po Wrocławiu, "Zaproś teatr pod swój dach” – spektakl w Twoim domu; "Lalkomat” – teatr formy dla dorosłych / lalki nie tylko dla dzieci; fotografia w służbie lokalnej społeczności – „Trójkąt w kadrze” i „MojeFOTOCZENIE"

Dokumentują Wrocław, przywracają historię. Zaczęło się od "Wrocław, pamiętam że…" i zdjęć Witolda Romera, a teraz powstają "Pamiętnik ulicy Przodowników Pracy”, pod wodzą Gabriela L. Kamińskiego, "Gwiazdozbiór wspomnień" grupy Plotkojady; "Przejście przez piekarnię" Magdaleny Zambrzyckiej, "Wroc&Roll" Michała Stenzela oraz "Szepczący tłum" Pawła Gulcza.

 

zielona czytelnia w parku tołpy fot. alicja nowicka (15) (Copy) zielona czytelnia w parku tołpy fot. alicja nowicka (7) (Copy) kino plenerowe krucza_fot. Alicja Nowicka (7) (Copy) kino plenerowe krucza_fot. Alicja Nowicka (9) (Copy) lalkomat fot. julia ludwiczyńska (11) (Copy) projekt_szepczący tłum fot. andżelika molak (15) (Copy) seniorzy artyści fot. kinga jakimiec (2) (Copy) Trójkąt w kadrze_fot. Julia Ludwiczyńska (12) (Copy) Trójkąt w kadrze_fot. Julia Ludwiczyńska (19) (Copy) wrocław sharing week fot. fot. Jagoda Czekała (9) (Copy) wrocław sharing week fot. fot. Jagoda Czekała (28) (Copy) wrocław sharing week fot. fot. Jagoda Czekała (29) (Copy) wrocław strona po stronie fot. kinga jakimiec (11) — kopia (Copy) zielona czytelnia fot. Dominika Liszcz (10) (Copy) zielona czytelnia fot. Dominika Liszcz (16) (Copy) IMG_0067 IMG_0094 IMG_9971 IMG_9994 IMG_0012

ROK 2017

NABÓR III/EDYCJA 15.- specjalna, sierpień 2017

W dniach 1-15 sierpnia trwał trzeci, specjalny w 2017 roku nabór mikroGRANTÓW. Pięcioosobowe komisje w składach odpowiednich dla każdegoz czterech obszarów: FABRYCZNA (Urszula Hamkało, Dominika Kawalerowicz, Jakub Zasada, Michał Bober, Janna Klima), KRZYKI (Urszula Hamkało, Dominika Kawalerowicz, Barbara Rogalińska, Adam Skrzyszewski, gnieszka Tomaszewska), PSIE POLE (Urszula Hamkało, Dominika Kawalerowicz, Aleksandra Bolek, Marta Kozłowska, Renata Piwko-Wolny), ŚRÓDMIEŚCIE (Urszula Hamkało, Dominika Kawalerowicz, Czesław Dolata, Sergii Kulchevych, Magdalena Rozwadowska) oceniały wnioski w dwóch etapach. Oto zwycięzcy i zwyciężczynie 15. edycji, specjalnej mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016:

// FABRYCZNA: 
1. Gądów się śmieje! Radosna sąsiedzka integracja (288 pkt)
Autorka projektu: Lucyna Woźnicka 

Lucyna, autorka projektu, chce przekonać mieszkańców Gądowa, że śmiech to zdrowie i zaprasza na cykl warsztatów jogi śmiechu. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli przekonać się, jak zwiększenie ilości śmiechu w życiu może ułatwić codzienne funkcjonowanie, wnieść w nie dużą dawkę lekkości, poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne, a przede wszystkim, że śmiech jest cudowną i najprostszą formą komunikacji, która zbliża ludzi, przełamuje lody i skraca międzyludzkie dystanse. Jeśli tylko jesienna aura na to pozwoli, zajęcia będą organizowane również w plenerze, a po treningu będzie okazja do urządzenia sąsiedzkiego pikniku.
2. Pracownia opowiadania - Wrocław Fabryczna (285 pkt)
Autorzy projektu: Fundacja Ładne Historie

Fundacja Ładne Historie zaprasza do wspólnego snucia opowieści, które odkryją na nowo przed mieszkańcami historię dawnej dzielnicy Fabrycznej. W październiku i listopadzie w wybrane dni spotkamy się w Kawiarni Sąsiedzkiej, działającej na ul. Grabiszyńskiej przy ODA Firlej. Oprócz wieczorów opowiadań odbędą się tu także warsztaty kolażu i spacer fotograficzny odkrywający tajemnice i ciekawostki dzielnicy. Finałem projektu będzie wystawa prezentująca prace artystyczne i fotograficzne wykonane przez uczestników warsztatów.
//KRZYKI:
1. Po Sąsiedzku - piknik i warsztaty tańca w Parku Południowym (293 pkt)
Autor projektu: Łukasz Szymanowicz

Projekt to pomysł na integrację w formie otwartych warsztatów tańca tradycyjnego połączonych z międzypokoleniowym piknikiem. Jest to również próba przywrócenia zwyczaju dawnych imprez tanecznych odbywających się w Parku Południowym, o których pamięć wciąż jest obecna w świadomości najstarszych mieszkańców tego obszaru. Wszystkich miłośników tańca zapraszamy do Parku Południowego na potańcówkę wieńczącą warsztaty.
2. "Creative Youth of Wroclaw" (279 pkt)
Autorzy projektu: grupa nieformalna ART JTM

Kreatywna grupa młodzieży z inicjatywy ART JTM chce zrealizować wspólnie ze wszystkimi chętnymi do działania film. Pokażą w nim młodych z Wrocławia, którzy z pasją oraz wytrwałością tworzą i realizują swoje pomysły. To ich sposób na przełamanie krążących  o nastolatkach stereotypach, że „nic im się nie chce”, że „są pochłonięci tylko przez Internet”, że „są mało kreatywni”.
//PSIE POLE:
1. No to piątka! Zimowe sąsiadowanie na Lipie Piotrowskiej (322 pkt)
Autorzy projektu: grupa nieformalna Kulturalna LIPA

Pomysł grupy nieformalnej „Kulturalna Lipa” zakłada kreatywne działania edukacyjno – animacyjne realizowane wspólnie z mieszkańcami Lipy Piotrowskiej. Projekt zrodził się z potrzeby osób mieszkających w znacznym oddaleniu od centrum miasta na udział w kulturotwórczych działaniach, sprzyjających nawiązaniu bliższych więzi sąsiedzkich. Autorów możecie kojarzyć z Kina sąsiedzkiego na Lipie Piotrowskiej – projektu realizowanego w tym roku w ramach mikroGRANTÓW.
2. Psie sztuczki na Psim Polu (293 pkt)
Autorzy projektu: Fundacja Znacznie Więcej
Kreatywna ekipa z Fundacji „Znacznie więcej”  zaprasza mieszkańców Psiego Pola na warsztaty ceramiczne. Każdy z uczestników przygotuje kafelki, które po wypaleniu zostaną wmurowane w jedną ze ścian lub bram osiedla w formie stałej wystawy. Autorzy projektu chcą zaprosić wszystkich mieszkańców do wspólnego kreatywnego działania, integracji i zabawy.
//ŚRÓDMIEŚCIE:
1. Kto widział... modernizm? Re-aktywacja (316 pkt)
Autorzy projektu: Stowarzyszenie PAKT

To pomysł stowarzyszenia PAKT na przybliżenie historycznego i współczesnego znaczenia wrocławskiej architektury modernistycznej.  Inicjatorzy chcą zebrać wspomnienia i porozmawiać z mieszkańcami budynków takich jak: „Sedesowce”, Dom Naukowca, „Mezonetowiec” oraz obiektów wzorcowego osiedla WuWA. Następnie wybrane narracje mieszkańców opatrzone fotografiami, pamiątkami czy wycinkami z gazet zostaną zaprezentowane w formie wystawy oraz publikacji dokumentującej losy interesujących przykładów wrocławskiej moderny.
2. Ołbińskie Dziaciaki do Dzieła! (297 pkt)
Autorka projektu: Marta Kozłowska

Cykl warsztatów ma na celu przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat komunikacji bez przemocy. Dzieci nauczą się jak rozpoznawać mechanizmy przemocy i na nie reagować. Uczestnicy zyskają umiejętności komunikowania swoich potrzeb w sposób akceptowany społecznie przy poszanowaniu granic swoich i drugiej osoby. Jednymi z zajęć będą warsztaty WenDo, które pomogą dziewczynkom w podniesieniu pewności siebie i poczucia własnej wartości, dbaniu o swoje granice, odmawianiu i samoobronie w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu oraz rozpoznaniu sytuacji, które uderzają w ich godność i bezpieczeństwo.
//GŁOSOWANIE INTERNETOWE
Hokej street – lokalnie, kreatywnie i w wolnym stylu! (I miejsce)
Autorzy projektu: grupa nieformalna Wataha 71

Ekipa z Watachy 71 chce podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi ze street hokejem, z mieszkańcami różnych części Psiego Pola. Finałem cyklu warsztatów będzie wielki turniej uczestników wraz ze spotkaniem – piknikiem, który będzie towarzyszył obchodom 44 rocznicy powstania muzyki hip hop.

Happy Juggling Brain (II miejsce)
Autorka projektu: Żaklina Małolepsza

Warsztaty gimnastyki mózgu według metody Quats’a będą okazją do integracji i poznania możliwości wykorzystywania swojego umysłu oraz zwiększania samooceny uczestników projektu. Po cyklu spotkań będą oni mogli ćwiczyć zdobyte umiejętności z domowym zaciszu.

NABÓR II/EDYCJA 14.- spcecjalna, czerwiec 2017

W dniach 1-15 czerwiec trwał drugi, specjalny w 2017 roku nabór mikroGRANTÓW. Pięcioosobowa komisja w składzie: Maciej Bujko, Kamilla Dolińska, Natalia Jerzak, Kamila Krysiak oraz Sebastian Wolszczak oceniała wnioski w dwóch etapach. Oto zwycięzcy i zwyciężczynie 14. edycji, specjalnej mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016:

1. Ołbiński Ogród Otwarty (316 pkt)

Autorzy projektu: grupa nieformalna „Ołbin Wrocław”

to pomysł grupy „Ołbin Wrocław” mający na celu stworzenie otwartego dla wszystkich ogródka działkowego. Projekt zagospodarowania działki powstanie przy współudziale mieszkańców, którzy włączą się także w jego realizację. Ogródek ma być miejscem spotkań i wypoczynku oraz przestrzenią dla ogrodowo – artystyczno – edukacyjnych działań warsztatowych.

2. Kolorowy ogród przedszkolaka (303 pkt)

Autorzy projektu: grupa nieformalna „Wesołe przedszkolaki”

ekipa aktywnych rodziców dzieci z przedszkola „Wesołe Nutki” na Kozanowie przeprowadzi cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej. W ramach działań dzieci, poprzez obserwację i odkrywanie, nauczą się dbać o rośliny oraz w jaki sposób korzystać z ich dobrodziejstwa.

3. ZOBACZ WROCŁAW! II - gra miejska dla osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu (301 pkt.)

Autorzy projektu: grupa nieformalna „Okamgnienie”

to druga odsłona cieszącej się dużym zainteresowaniem gry miejskiej realizowanej w ramach czerwcowej edycji mikroGRANTÓW z 2016 roku. Tym razem planszą gry będą tereny Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia. Integracja, współpraca, przełamywanie barier połączone z dobrą zabawą i aktywnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu zapewnione!

4.Zróbmy swoje miasto 2 - od idei do realizacji (297 pkt)

Autorka projektu: Dominika Stryjewska

Dominika – doktorantka UWr, zaprasza na drugą edycję warsztatów urbanistycznych zrealizowanych w ramach  IV edycji mikroGRANTÓW w 2015 roku. Tym razem dzieci z Przedmieścia Oławskiego poznają cały proces powstawania projektu zagospodarowania przestrzennego, od koncepcji na papierze po realizację w przestrzeni jednego z podwórek tzw. Trójkąta. Razem z prowadzącymi dzieciaki zaprojektują i wykonają także elementy małej architektury wzbogacającej rewitalizowaną przestrzeń.

5. Cztery zmysły to w sam raz - edycja zielona (295 pkt)

Autorzy projektu: grupa nieformalna „Cztery zmysły”

w dobie natłoku wrażeń wizualnych autorzy projektu zapraszają do zwolnienia tempa i chwilowego wyłączenia zmysłu wzroku. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję bezwzrokowo poruszać się po Parku Tołpy, samodzielnie z białą laską oraz w towarzystwie przewodnika, mobilizując do większej aktywności pozostałe zmysły. Jest to kontynuacja cieszącego się dużym zainteresowaniem projektu zrealizowanego w 2016 roku w ramach edycji specjalnej mikroGRANTÓW „Podziel się Energią”.

6. Karłowickie przekąszanie czyli wędrujący stoliczek-nakryj-się (281 pkt)

Autorka projektu: Aleksandra Bolek

 to druga odsłona projektu „Karłowice gotują (się)” zeszłorocznej edycji specjalnej mikroGRANTÓW „Podziel się Energią”. Tym razem uczestnikom kulinarnego spaceru, po nieco zapomnianych miejscach Karłowic, towarzyszyć będzie stoliczek-nakryj-się, który na każdym postoju zapełni się wcześniej przygotowanymi rarytasami.

7. W 1000 SEKUND DO LASU [Leśna nawigacja na osiedlach wrocławskich] (281 pkt)

Autorki projektu: grupa nieformalna „grupa doprzodu”

grupa architektek krajobrazu zaprasza do realizacji edukacyjnych spacerów po wrocławskim lesie – Parku 1000-lecia. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają ekologiczne elementy małej architektury, które będą jednocześnie elementami nawigującymi zawierającymi wskazówki dotarcia do lasu z trzech osiedli Wrocławia: Żernik, Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego.

8. Kino Plenerowe na Polanie Żernickiej (277 pkt)

Autorzy projektu: Aldona Zając i Michał Garstka

po kinie „Paloma” przy ulicy Żernickiej pozostało jedynie wspomnienie, jednak chęć kultywowania filmowej tradycji wśród mieszkańców Żernik jest nadal silna. Aldona i Michał zapraszają do letniego kina na polanie wszystkich mieszkańców Wrocławia i zapewniają repertuar odpowiadający różnym gustom kinomanów.

9. Sąsiedzkie Białe Śniadanie w parku na Nadodrzu (276 pkt)

Autorzy projektu: grupa nieformalna „Nadobrze”

aktywna ekipa z Nadodrza chce stworzyć przestrzeń łączącą mieszkańców w smaczny sposób i zaprasza na wspólne śniadania pod chmurką. Spotkania te będą świetną okazją do wymiany doświadczeń, nie tylko tych kulinarnych. Chcesz zjeść wspólnie z nami śniadanie? Łap dżem, ser lub po prostu to, na co masz ochotę i wpadaj na Nadodrze!

10. Nakręceni Maślicami (I miejsce w głosowaniu internetowym)
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Kolektyw pomysłów”

Ekipa z Kolektywu pomysłów zaprasza na szereg działań artystycznych promujących wrocławskie Maślice. Już niedługo ruszy konkurs  „Kadry Maślic”, łapcie zatem za kamery, aparaty fotograficzne i uwieczniajcie to, czym Maślice Was zachwycają. W sierpniu i wrześniu lokalni artyści przeprowadzą warsztaty malarskie, a na początku października zapraszamy Was na wielopokoleniowe  warsztaty literackie.  Dużo? To jeszcze nie koniec – w ramach finału Nakręconych zapraszamy na plenerowe pokazy filmowe!

11. Teatr w Podwórzu - Zaproś Sąsiada (II miejsce w głosowaniu internetowym)
Autorzy projektu: grupa nieformalna „Teatr a+a”

„Teatr a+a” w ramach mikroGRANTÓW w 2016 realizował projekt „Zaproś teatr pod swój dach”. Wówczas sceną dla spektaklu były podłogi  „czterech kątów” mieszkańców Wrocławia. Tym razem autorzy projektu zapraszają do teatru na podwórzu, gdzie w szerszym gronie będzie można obejrzeć spektakl , a później wspólnie podyskutować o tematach poruszonych w sztuce. Bilet wstępu nie będzie potrzebny! Więcej informacji już wkrótce.

NABÓR I/EDYCJA 13.-kwiecień 2017

W dniach 1-15 kwietnia trwał pierwszy w 2017 roku nabór mikroGRANTÓW. Pięcioosobowa komisja w składzie: Sławomir Czerwiński, Joanna Morawiecka, Tomasz Myszko, Joanna Wyrwa i Krzysztof Ziental oceniała wnioski w dwóch etapach. Oto zwycięzcy i zwyciężczynie 13. edycji mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016:

1. SitoOgród - edycja "Wiosna!" (357 pkt)

Autorzy projektu: grupa niefomalna: "SitoOgrodnicy"

to kontynuacja projektu SitoOgórd w MiserArt, który zrealizowaliśmy wspólnie w ramach sierpniowej edycji mikroGRANTÓW w 2016 r. Panowie Mirek, Remek, Mietek, Radek, Radek oraz Pani Ela z MiserArtu, pod okiem graficzki, nauczą techniki sitodruku grupę niepełnosprawnej wrocławskiej młodzieży. Warsztaty zakończą się wernisażem i wystawą powstałych tkanin.

2. „Nimfy, maszkarony i pomarańcze": sekrety Przedmieścia Oławskiego – gra (355 pkt)

Autorzy projektu: Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej

ekipa projektu uchyli przed wrocławianami rąbka tajemnicy, którą skrywa osiedle. W ramach działań dzieci i młodzież wezmą udział w przygotowanych wspólnie z pomysłodawcami spacerach po swojej najbliższej okolicy, grze miejskiej oraz lokalnych festynach.

3. Mobilna Restauracja integruje – na Sępolnie (349 pkt)

Autorzy projektu: grupa nieformalna "Razem dla Sępolna"

grupa mieszkańców osiedla Sępolno zorganizuje cykl działań wokół instalacji „Integrator” na skwerze przy ul. Waryńskiego. Autorzy projektu pokażą swoim sąsiadom jak z niej korzystać, zachęcą do dbania o wspólne dobro i przestrzeń na przyjazne i kameralne miejsce spotkań.

4. Osiedlowy Polegiwacz, czyli... zrelaksuj się na Zakrzowie! (344 pkt)

Autorzy projektu: Stowarzyszenie "Zmieniaj Zakrzów"

ekipa lokalnych działaczy z Zakrzowa wspólnie z mieszkańcami chce stworzyć na osiedlu strefę relaksu. Razem ją zaprojektować, wykonać i wybrać najlepsze dla niej miejsce. Dzięki temu w okolicy powstanie integrujące miejsce spotkań.

5. Sztuka natury na stART! (342 pkt)

Autorzy Projektu: Stowarzyszenie "Grupa z Pasją"

sąsiedzi ze Strachocina, Swojczyc i Wojnowa cyklu warsztatów ceramiczno-szklarskich a także komponowaniu i tworzenie mandali o tematyce czterech żywiołów. Zwieńczeniem wspólnej pracy będzie letni festiwal landART w Parku Strachocińskim.

6. Sąsiedzie! Podejdź do płota. Projekt integrujący sąsiadów z Karłowic (338 pkt)

Autorzy projektu: Fundacja "Nowa Muzyka Nowa Edukacja"

mieszkańcy i mieszkanki Karłowic oraz podopieczni Fundacji l’Arche odbędą wspólną pracę nad przygotowaniem oprawy muzycznej i spektaklu teatralnego. Cykl warsztatów i spotkań zakończy publiczne wystawienie powstałej sztuki.

7. Kino plenerowe. Letnie wieczory filmowe dla mieszkańców Lipy Piotrowskiej, Widawy, Rędzina i Świniar (334 pkt)

Autor Projektu: Piotr Krupa

mieszkańcy Lipy Piotrowskiej zorganizują swoje własne kino plenerowe, an które zaproszą okoliczne osiedla. Filmowe lato odbędzie się pod znakiem nagrodzonych na festiwalach, uznanych przez krytyków dzieł.

8. Space Day (I miejsce w głosowaniu internetowym)

Autorzy projektu: grupa nieformalna "Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD"

czyli jeden dzień wypełniony wydarzeniami na temat inżynierii kosmicznej – grą miejską, warsztatami i wykładami, wystawami rakiet czy łazików marsjańskich. Wspólna incjatywa studentów Politechniki Wrocławskiej oraz entuzjastów astronomii i kosmosu pozwoli mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia w każdym wieku, na zapoznanie się z najnowszymi technologiami.

9. Ogródek Społeczny na Placy Społecznym we Wrocławiu (II miejsce w głosowaniu internetowym)

Autorzy projektu: grupa nieformalna "Społeczni Ogrodnicy"

projekt jest kontynuacją Warzywnego Ogrodu Społecznego, który w 2016 roku pozwolił na ożywienie przestrzeni Placu Społecznego. Tym razem organizatorzy chcą działać z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego i okolic – przeprowadzić warsztaty ogrodnicze, zajęcia jogi i wspólnie „śniadaniować” na trawie. Wspólne aktywności pozwolą na stworzenie roślinnej instalacji, która będzie służyła wszystkim odwiedzającym to miejsce.

 

ROK 2016 I POPRZEDNIE…
Wrocławianie i wrocławianki, którzy działali z naszą pomocą w roku 2016 zmieniali swoją najbliższą okolicę, podejmowali tematy, które były dla nich ważne, w których są ekspertami/-ki, dokumentowali/-ły Wrocław i przywracali/-ły historię pokazując kulturę w niecodziennych odsłonach. Od 2014 roku zrealizowaliśmy wspólnie z mieszkańcami już ponad 100 projektów (2014: 12 + 2015: 50 + 2016: 52). W 2015 roku w projektach uczestniczyło 5176 osób, których realizacje oglądało 25 742 widzów. W 2016 roku wspólnie ustanowiliśmy dwa rekordy: w styczniowym naborze zgłosiliście aż 198 pomysłów, w głosowaniu internetowym na zwycięski projekt oddaliście 1871 głosów. Tylko w 2016 roku w głosowaniach internetowych na projekty oddaliście: 14 936 głosów. Pomysły przesyłały do nas głównie osoby fizyczne i grupy nieformalne, w 2016 roku na 328 wniosków, aż 268 pochodziło od osób fizycznych i grupy nieformalnych
 



Poniżej prezentujemy opisy projektów, które zostały zrealizowane w ramach poszczególnych edycji programu mikroGRANTÓW ESK 2016.


Projekty 2016- EDYCJA SPECJALNA "PODZIEL SIĘ ENERGIĄ"

Poniżej prezentujemy projkety wybrane w sierpniowej, specjalnej edycji mikroGRANTÓW ESK 2016, realizowanej pod hasłem "PODZIEL SIĘ ENERGIĄ", we współpracy oraz przy wsparciu firmy KOGENERACJA S.A. z grupy EDF. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane pomysły, było ich aż 73!

SitoOgród w MiserArt (278 pkt)
Propozycja grupy SitoOgrodnicy to cykl warsztatów z sitodruku podzielonych na dwie części. Przez październik do pracy zostaną zaproszeni bezdomni wrocławianie. W listopadzie przekażą nabyte przez siebie umiejętności grupie dzieci chętnych wziąć udział w zajęciach. W trakcie spotkań uczestnicy będą pracować nad plakatami i tkaninami drukowanymi we floralne wzory, inspirowane motywem idealnego ogrodu. Efekty warsztatów będziemy podziwiać na wernisażu prezentującym dzieła uczestników.

Wrocław. Kapsuła czasu (256 pkt)
Projekt jest podzielony na dwa etapy: pierwszy z nich do warsztaty dramatopisarskie skupione wokół zagadnienia przeszłości i przeszłości Wrocławia. Drugim etapem będzie prezentacja powstałych tekstów poprzez ich wyświetlenie na trzech elewacjach wrocławskich budynków, z których to uczestnicy wcześniej czerpali inspiracje.

Grabiszyn-Grabiszynek. W poszukiwaniu Ducha Dzielnicy (252 pkt)
Klub Realizatorów Filmowych przez miesiące październik i listopad zaprasza mieszkańców osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, do wzięcia udziału w cyklu pięciu warsztatów kreatywnych, których celem będzie wspólne odkrywanie motywów charakterystycznych dla tej dzielnicy. Przed nami zajęciam.in.  z fotografii, plakatu, street artu i realizacji filmowej.

Masz wiadomość! Przyjdź! (251 pkt)
Stowarzyszenie Grupa z Pasją zaplanowało warsztatową jesień dla mieszkańców osiedli Strachocin, Swojczyce i Wojnów. W ramach zajęć w październiku i listopadzie powstaną tzw. „budki kontaktu”, wyplecione przez mieszkańców, które mają służyć do pozostawiania liścików, wiadomości, powiadomień etc. Ponadto przeprowadzone zostaną warsztaty architektoniczne, a cały cykl zwieńczy performance i piknik, który będzie niepowtarzalną okazją do integracji okolicznych mieszkańców.

Rzeźbimy posąg Neptuna na pl. Nowy Targ (246 pkt)
W październiku wrocławianie i wrocławianki wezmą udział we wspólnym rzeźbieniu glinianego pomniku Neptuna, w samym centrum miasta, na placu Nowy Targ. Oprócz tego mieszkańcy będą dzielić się z nami swoją wizją Neptuna. Powstałe prace zostaną rozwieszone na pl. Nowy Targ w trakcie czterodniowych warsztatów. Zajęcia zwieńczy krótki wykład o przeszłości placu.

Kot na Trójkącie (246 pkt)
W jeden z październikowych weekendów, zapraszamy na Przedmieście Oławskie wszystkich sympatyków czworonogów. W trakcie pikniku, odbywającego się w Pracowni na Komuny Paryskiej, dowiemy się jak pomagać bezdomnym zwierzakom w zimowe miesiące. Zbudujemy wspólnie budy dla kotów wolnożyjących oraz uszyjemy proste zabawki dla swoich domowych pupili.

Karłowice gotują (się)- kultura stołu (245 pkt)
Podczas cyklu warsztatów kulinarnych, uczestnicy pod okiem prowadzących przygotują posiłki złożone z rozmaitych dań w myśl obecnych trendów kulinarnych. Każde spotkanie zakończy wspólna biesiada sąsiedzka. Bez wątpienia wspólne pichcenie oraz biesiadowanie zachęca do snucia opowieści, wspomnień i stwarza okazję do integracji oraz zacieśniania sąsiedzkich więzi.

Na Księżu, czyli międzypokoleniowe warsztaty komputerowe (242 pkt)
Grupa Na Księżu zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty komputerowe, w ramach których uczestnicy nauczą się prowadzić własną stronę internetową bądź blog, a co więcej posiądą podstawowe wiadomości z zakresu prawa autorskiego. Projekt jest skierowany w szczególności do osób starszych, mieszkańców osiedli Księże Małe oraz Wielkie. Stronę powstałą w ramach warsztatów, możecie zobaczyć TUTAJ.

ARISS w Salezie-  połączenie radiowe z astronautą przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z cyklem przygotowań edukacyjno-technicznych (241 pkt)
Pomysłodawcy projektu zapraszają na cykl kosmicznych warsztatów rozwijających wiedzę z zakresu astronomii, krótkofalarstwa oraz nauk ścisłych. W ramach zajęć można wziąć udział m.in. w warsztatach astrofizycznych, astrofotograficznych czy krótkofalarskich. Finałem projektu będzie nawiązanie połączenia z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w trakcie którego będzie można zadać wszelkie nurtujące nas pytania- oczywiście natury naukowej.

Cztery zmysły to w sam raz (240 pkt)
Celem warsztatów jest przybliżenie perspektywy osób niewidomych za pomocą różnorakich doświadczeń. Uczestnicy dowiedzą się jak poznawać otaczający nas świat z wyłączeniem zmysłu wzroku, doświadczą różnych reakcji z jakimi spotykają się ludzie niewidomi i zbadają czy istnieją być może tematy zakazane bądź sformułowania, których należy unikać w rozmowie z osobą niewidomą? Zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności nauczycieli.
Broszurę edukacyjną wypracowaną wraz z uczestnikami warsztatów, możecie pobrać TUTAJ.
 

MAMY RADOŚĆ- akademia jogi śmiechu dla mam (238 pkt)
Wszystkie mamy zapraszamy na cykl warsztatów z jogi śmiechu, rodzaju gimnastyki integralnej, fitnessu dla ciała, umysłu i ducha. W ramach zajęć dowiemy się jak ważny jest prawidłowy wdech, nauczymy się śmiechu na zawołanie, sposobu na wywołanie odprężającego śmiechu w chwilach stresu czy napięcia. Ostatnie spotkanie przygotuje uczestniczki do indywidualnej praktyki jogi śmiechu.

Przy filiżance kawy (236 pkt)

Fundacja Opieka i Torska zaprasza na kreatywne warsztaty ceramiczne w duetach dla mieszkańców Psiego Pola. W trakcie zajęć uczestnicy stworzą własne filiżanki i kubki, zaprojektują spersonalizowane wzory, które następnie wymalują. Prace zostaną wypalone w specjalnym piecu i gotowe do codziennego użycia. Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólne spotkanie przy kawie/herbacie we własnoręcznie wykonanym naczyniu.

VEGE VEKI (233 pkt)
Autorki projektu zapraszają na jesienne warsztaty, na których przygotujemy wegetariańskie przetwory. Słoiki, w których zamkniemy owoce, warzywa, a nawet tofu, będą czekać w naszych spiżarniach, gdy zatęsknimy do kolorowych potraw w zimowe dni. Wykonane weki udekorujemy własnoręcznie wykonanymi etykietami.

Breaking Spot - Taneczne miejsce spotkań (I miejsce w głosowaniu internetowym)

Grupa Enklawa Rytmu zaprasza wszystkich na warsztaty taneczne propagujące pozytywne aspekty kultury hip-hop. Zapraszamy szczególnie młodzież chcącą spróbować swoich sił w tańcu oraz tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia zakończone zostaną pokazem tanecznym.

Kto widział… Modernizm (II miejsce w głosowaniu internetowym)
Warsztaty architektoniczne skierowane są do najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W ramach zajęć dzieci dowiedzą się czym było modernizm w architekturze i urbanistyce, w trakcie spaceru zobaczą budynki zrealizowane w duchu tej koncepcji po czym wspólnie z prowadzącymi stworzą ich makiety i umieszczą na wykonanej wspólnie mapie Wrocławia.
Interaktywną mapę, możecie zobaczyć TUTAJ.


Projekty 2016- nabór III

Poniżej prezentujemy projekty wybrane w czerwcowej edycji mikroGRANTÓW ESK 2016. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane pomysły, było ich aż 103!

ODKRYTKI. Kochanym ciotkom. Fabryczna śle! (296 pkt)
To kolejna już edycja tego projektu realizowana w  Programie mikroGRANTY ESK 2016. Tym razem konkurs na nietypowe pocztówki z Wrocławia zostanie zorganizowany dla mieszkańców dzielnicy Fabryczna. Ze zwycięskich zdjęć powstanie od kilku do kilkunastu pocztówek ukazujących miasto w artystyczny sposób, ujawniający jego atmosferę i charakter. Swoje pocztówki ma już Psie Pole oraz Krzyki – można je zobaczyć TUTAJ

WroKro- Odkryjmy piękno wrocławskich parków grając w krokieta (289 pkt)
Twórcy projektu zapraszają do odkrywania piękna śródmiejskich  parków grając w krokieta. Do udziału zaproszeni są wszyscy bez względu na wiek, płeć czy narodowość. Krokiet to gra ponad podziałami oraz sposób na poznanie się i integrację. Każdy chętny będzie mógł dołączyć do zabawy. Finał krokietowego tourne odbędzie się na Wyspie Słodowej.

Brama do przyszłości- integracja mieszkańców zapomnianego osiedla Ratyń wokół historii i współczesności (285 pkt)
Stowarzyszenie „W Naszym Domu” odkryje dla wrocławian i wrocławianek historię zapomnianego przez wielu osiedla Ratyń. Docieranie do wspomnień, zdjęć i dokumentów będzie bez wątpienia przyczynkiem do wzajemnego poznania. W ramach projektu powstanie krótka publikacja mówiąca o historii i współczesności Ratynia. Całość zwieńczy piknik integracyjny dla mieszkańców połączony z inscenizacją legendy o historycznym osiedlu. Zapraszamy 8 października do siedziby Stowarzyszenia!

ZOBACZ WROCŁAW! – gra miejska dla osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu (284 pkt)
Grupa Okamgnienie zorganizuje grę miejską dla osób słabowidzących/niewidomych/głuchoniewidomych. Przed uczestnikami postawione zostaną różnorodne wyzwania, które będą od nich wymagały wykazania się sprytem i pomysłowością oraz drużynowej współpracy. Wspólna zabawa bez wątpienia stanie się przyczynkiem do integracji społecznej i przełamywania barier komunikacyjnych.

Eko-Art Punkt Maślice (281 pkt)
Fundacja „Ekopotencjał- Przestrzeń Możliwości” zaprasza wszystkich Maśliczan na edukacyjny piknik ekologiczny w dniu 27 sierpnia. W ramach spotkania, będzie można wziąć udział w warsztatach upcklingu, czyli tworzenia przedmiotów użytkowych z odpadów, czy tworzenia eko-mebli z palet. Dla najmłodszych przewidziane są liczne gry i zabawy. W wyniku projektu powstanie ekologiczny kącik rekreacyjny, z którego będą mogli korzystać wszyscy okoliczni mieszkańcy.

Mobilna Restauracja na Osiedlu Ogrodów (280 pkt)
Grupa „Razem dla Sępolna”  zorganizuje serię spotkań dla mieszkańców Osiedla Ogrodów, w trakcie których sąsiedzi będą porządkować przestrzeń wspólną, razem gotować, jeść i poznawać się wzajemnie. Głównym celem Mobilnej Restauracji jest integracja i aktywizacja mieszkańców Sępolna przez międzypokoleniową wymianę doświadczeń, przepisów i umiejętności, stworzenie warunków do rozwoju talentów oraz zwiększenie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń a także rozwój sąsiedzkiej samopomocy.

Zaproś teatr pod swój dach (I miejsce w głosowaniu internetowym)
Projekt jest realizowany po raz trzeci w Programie mikroGRANTY ESK 2016. W ramach projektu aktorzy, w towarzystwie muzyka,  grają spektakl „Związek Otwarty” Dario Fo w prywatnych mieszkaniach. Po spektaklu spotykają się z widzami przy kawie, herbacie i rozmawiają z nimi na temat przedstawienia.  Pretekstem do dyskusji jest tematyka samej sztuki- relacje damsko-męskie w długoletnim związku.

Zazielenić beton na Dąbrowskiego 32-36A (II miejsce w głosowaniu internetowym)
W ramach projektu grupa mieszkańców Wspólnoty Mieszkaniowej Dąbrowskiego 32-36A zrealizuje wspólną akcję nasadzeń drzew i krzewów na terenie osiedla. W ramach akcji grupa lokalnych aktywistów planuje wspólnie z mieszkańcami przygotować plan zagospodarowania terenu, stworzyć projekt zielonego kącika i wspólnie go stworzyć.


Projekty 2016- nabór II
Poniżej prezentujemy projekty wybrane w kwietniowej edycji mikroGRANTÓW ESK 2016. Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane pomysły, było ich aż 130!

Trójkąt w kadrze (299 pkt)
Już w czerwcu dzieci mieszkające na Przedmieściu Oławskim, za pomocą jednorazowych aparatów analogowych uwiecznią na 36 klatkach otaczającą je rzeczywistość. Pod okiem opiekunów  stworzą niepowtarzalny obraz swojej dzielnicy. Wyniki ich pracy będzie można podziwiać już we wrześniu na specjalnej wystawie zdjęć młodych adeptów fotografii.

Wroc&Roll - Europejska Stolica Kultury międzynarodowy maraton robienia filmów (288 pkt)
W ramach mikroGRANTÓW odbędzie się kolejna edycja Wroc&Roll. W 6 dniowym maratonie robienia filmów, weźmie udział kilkadziesiąt osób, również obcokrajowców . Twórcy biorący udział w wydarzeniu będą mieli za zadanie przedstawić Wrocław swoimi oczami. Jakie jest miasto, w którym zdecydowali się żyć? Premiery filmów odbędą się w ramach międzynarodowej sieci tzw. Kino Kabaretu.
 

"WrocLOVE SHARING Week 5.-11. czerwca"  czyli "Wrocławiu, czasem się podziel!" (283 pkt)
Autorka projektu chce jako pierwsza w Polsce wziąć udział w “Global Share Week”, czyli światowym tygodniu wymian i dzielenia się. „WrocLOVE SHARING Week” to wydarzenia związane z różnymi formami wymiany: artystycznej i językowej, dzielenie się przedmiotami, czasem i inspiracjami.Oprócz wymiany rzeczy organizowane będą  spotkania muzyczne, czy wspólne przygotowanie pocztówek. Finał projektu odbędzie się w Parku Staszica.

Zielona czytelnia w Parku Tołpy (282 pkt)

Pomysł jest skierowany do wielbicieli literatury i amatorów spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Autorzy pomysłu chcą stworzyć plenerową czytelnię w sercu Śródmieścia-Parku Tołpy. Projekt ma także na celu zaproszenie mieszkańców do udziału w otwartych warsztatach m.in. introligatorskich, zaplatania hamaków czy budowania regału na książki. Wydarzeniu będzie towarzyszyć również sesja fotograficzna w stylu  SLEEVEFACE, do której pozować będą odwiedzający park, a wystawa zdjęć pojawi się w  jego przestrzeni.

Gwiazdozbiór wspomnień - Wrocławskie Plotkojady 2 międzypokoleniowo tworzymy multimedialne wspomnienia o Wrocławiu, jego współczesny obraz w oczach seniorów (281 pkt)
Projekt polega na współpracy wielopokoleniowej. Seniorzy opowiedzą historie swojego życia, związane z Wrocławiem, ich przyjazdem do tego miasta, aklimatyzacją. W ramach projektu odbędą się także otwarte spotkania ilustrowane zdjęciami i pamiątkami, jak również warsztaty storyboardowe z udziałem młodzieży, na których zostaną nagrane krótkie wywiady. Projekt pozwoli na interakcję pomiędzy młodym i starszym pokoleniem, na wymianę mądrości życiowych. Efekty projektu zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności we wrześniu w ramach Dni Seniora organizowanych przez Wrocławskie Centrum Seniora.

Filmowe podwórko 2: kino plenerowe Krucza - sezon 2016 (278 pkt)
Projekt jest kontynuacją pomysłu kina plenerowego przy ul. Kruczej. Ubiegła edycja realizowana we współpracy z mikroGRANTAMI cieszyła się dużym powodzeniem. Także i w tym roku jurorzy docenili projekt i pozwolili na jego realizację. Filmowe podwórko ma nie tylko pozwolić mieszkańcom Wrocławia na oglądanie dobrego kina w letnie wieczory, ale i zintegrować lokalną społeczność np. podczas organizowanego w międzyczasie pikniku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno dzieci jak i dorośli.

PRZEJŚCIE PRZEZ PIEKARNIĘ (276 pkt)
W ramach projektu dzieci z Nadodrza pod opieką profesjonalistów nakręcą film dokumentalny o piekarzach tej dzielnicy. Jego celem jest ukazanie ciekawych osób, odkrywanie otaczającej nas rzeczywistości, która nie jest nudna. Wokół nas mieszkają i pracują ludzie, którzy mają ciekawe historie do opowiedzenia  i ten projekt ma za zadanie pokazanie kilka z nich. Pokaz filmu wraz z poczęstunkiem pochodzącym z wypieków bohaterów  dokumentu zaplanowany jest na październik 2016 roku. 

Poznaj Nadodrze z Klubem Sympatyków Kolei oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej (I miejsce w głosowaniu internetowym)
Pomysłodawcy projektu- miłośnicy kolei zapraszają rodziny z Wrocławia do udziału w projekcie „Poznaj Nadodrze z Klubem Sympatyków Kolei oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej”. Już 5 czerwca wrocławianie i wrocławianki przejadą się zabytkową koleją. Najmłodsi  wezmą udział w grze miejskiej gra miejska przygotowana przez ZHR.

PROJEKT GOSPEL ( II miejsce w głosowaniu internetowym)
Projekt jest kontynuacją zeszłorocznego pomysłu,  w którym w ramach mikroGRANTÓW wzięło udział ok.140 osób. Projekt Gospel to dwudniowe warsztaty wokalne, które mają przybliżyć mieszkańcom Wrocławia piękno kultury gospel. Zwieńczeniem zajęć będzie koncert finałowy, w którym zaprezentują się wszyscy uczestnicy warsztatów. Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, płeć czy religię.


Projekty 2016 - I nabór
W pierwszej turze w 2016 wpłynęła do nas rekordowa liczba 198 wniosków. W związku z tym, do realizacji wybraliśmy aż dwadzieścia inicjatyw, osiemnaście najwyżej ocenionych przez komisję w składzie: Mira Ciechowska-Nikodemska, Zenon Jasyk, Anna Elektra Malkogiorgos, Wiktor Pietrzak i Łukasz Zaleski, kolejne dwie, w głosowaniu internetowym, wybrali wrocławianie.

OSIEDLOWE LABOLATORIUM PRZYRODY (282 pkt)
Już w czerwcu w ramach współpracy z mikroGRANTAMI ESK 2016 grupa „Park Mamuta” stworzy Osiedlowe Laboratorium Przyrody. Do wspólnej pracy zaprosimy mieszkańców Oporowa. Laboratorium powstanie na terenie Parku Wspólnotowego Ślężański Mamut, wzbogacając jego florę i faunę nowymi nasadzeniami. Główną ideą projektu jest to, aby sami mieszkańcy wykonali tę małą, leśną kompozycję podczas osiedlowego pikniku. Całość wydarzenia będzie miała charakter edukacyjnej, wspólnej zabawy na świeżym powietrzu, gdzie zaproszeni specjaliści z dziedziny permakultury, leśnictwa i ochrony środowiska opowiedzą przybyłym ciekawostki ze świata przyrody.

Wrocławski Festiwal Gier Planszowych GRATISLAVIA (282 pkt)
XIV edycję festiwalu GRATISLAVIA organizatorzy przygotują wspólnie z mikroGRANTAMI ESK 2016. Wydarzenie to ma na celu promowanie gier planszowych jako formy spędzania wolnego czasu, propagowanie rozrywek, w których mogą uczestniczyć całe rodziny oraz kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji. W myśl hasła „Przestrzenie dla piękna” w trakcie dwudniowego wydarzenia, w dedykowanej sali tematycznej  zaprezentowane zostaną najciekawsze graficznie gry związane ze sztuką oraz architekturą.

ORTOGRAFIA NA MURY (281 pkt)
W ramach projektu powstaną murale ortograficzne, które w zabawny sposób przedstawią zjawisko homonimii wyrazowej. Będą to słowa często spotykane w życiu codziennym, które sprawiają nam trudność swoją pisownią np. „mażę- marzę” czy „kolaż- kolarz”. Rysunki na ścianach wykonają podopieczni Stowarzyszenia Pomocy „Iskierka”.

ZIELONA KRAINA PRZEDSZKOLAKA (281 pkt)
W maju i czerwcu mikroGRANTY ESK 2016 oraz grupa „Zielone ludki” upiększą fragment Kozanowa! Wraz z przedszkolakami i ich rodzicami stworzymy osiedlowy ogródek, z którego korzystać będą wszystkie dzieci w okolicy. Malcy z pomocą dorosłych zasadzą rośliny, pomalują płotki oraz kamyczki, z których utworzą kolorową ścieżkę. Zapraszamy na uroczyste otwarcie 7 czerwca
 

LALKOMAT (279 pkt)
Lalkomat to inicjatywa edukacyjno-artystyczna mająca na celu odczarowanie teatru lalkowego jako dedykowanego li i jedynie dzieciom. W ramach projektu zorganizowane zostaną liczne spotkania, wykłady i warsztaty poświęcone tematyce lalkowej. Wrocławianie będą mogli również bezpłatnie obejrzeć spektakle studentów PWST, które zwykle nie trafiają do repertuaru szkolnego teatru, etiudy studentów scenografii ASP, ale też spektakl przygotowany przez zespół organizatorów Lalkomatu. W czasie trwania projektów do naszego miasta zaprosimy trzy teatry lalkowe/formy: Teatr Czarnego Tła, Teatr Jaworski oraz Teatr Malabar Hotel. Lalkomat przypomina- Wrocław jest kolebką sztuki lalkarskiej i teatru animacji w Polsce!

Moje FOTOczenie (277 pkt)
Mieszkańcy jednego ze szczepińskich bloków utrwalą, dowolną techniką swój widok z okna. Następnie lokatorzy działając wspólnie stworzą wystawę w pobliskim Muzeum Współczesnym, prezentującą ich budynek w formie trójwymiarowej makiety, w której okna poszczególnych mieszkań byłyby obrazami widoków z okien ich domostw.

TEATRZYK LALEK NA KSIĘŻU- WARSZTATY (271 pkt)

Projekt zakłada przeprowadzenie czterodniowych (7-10 kwietnia) warsztatów dla dzieci z tworzenia lalek teatralnych. Wynikiem spotkań będzie krótkie przedstawienie, które podopieczni przygotują wraz z prowadzącymi zajęcia. Przy okazji spotkań dzieci dowiedzą się czym jest teatr lalkowy, poznają różne rodzaje lalek oraz nauczą się je animować.

MAMUMANIA ART MEETING PLACE (265 pkt)
W ramach projektu Spółdzielnia Socjalna Manumania przeprowadzi plenery kreatywne w miesiącach kwiecień- czerwiec. Uczestnicy spotkań będą mieć szansę na wzięcie udziału w warsztatach tworzenia i projektowania mebli z palet oraz tworzenia upcynklingowego oświetlenia. Efekty zajęć wrocławianie i wrocławianki będą mogli podziwiać odwiedzając zakątek ogrodu przy Spółdzielni, który zaaranżują uczestnicy warsztatów.

MOZART I INNE CHŁOPAKI Z PODWÓRKA (261 pkt)
Czy zwykłe podwórko może zamienić się na jeden dzień w salę koncertową? Tak! Już w maju wśród wrocławskich kamienic zabrzmią najsłynniejsze kompozycje Jana Sebastaina Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giuseppe Verdiego oraz Witolda Lutosławskiego. Cztery wrocławskie podwórka staną się sceną i widownią jednocześnie, a na każdym z nich zagości inny kompozytor.

SZEPCZĄCY TŁUM (259 pkt)
Projekt zakłada powstanie przestrzennej wystawy rzeźb multimedialnych, dla których modelami zostaną wrocławianie i wrocławianki.  Figury będą ożywione za pomocą dźwięku oraz światła. Każda z postaci będzie opowiadać przechodniom historię swojej wrocławskiej codzienności, zaś wieczorami  rzeźby rozbłysną kolorowym światłem.

ZAPROŚ TEATR POD SWÓJ DACH (258 pkt)
Projekt jest realizowany po raz drugi w ramach Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK 2016. W ramach projektu aktorzy, w towarzystwie muzyka,  grają spektakl „Związek Otwarty” Dario Fo w prywatnych mieszkaniach. Po spektaklu spotykają się z widzami przy kawie, herbacie i rozmawiają z nimi na temat przedstawienia.  Pretekstem do dyskusji jest tematyka samej sztuki- relacje damsko-męskie w długoletnim związku.

SENIORZY: ARTYŚCI! (257 pkt)
„Seniorzy: artyści!” to warsztaty plastyczne dla wrocławskich seniorów i seniorek. Na zajęciach uczestnicy będą mogli uczyć się malarstwa oraz rysunku. Spotkania pozwolą im na rozwinięcie swoich artystycznych pasji i zdobycie nowych umiejętności. Każdy cykl warsztatów zakończy wystawa prac powstałych w ramach lekcji.

PAMIĘTNIK ULICY „PROZODOWNIKÓW PRACY” (255 pkt)
W ramach projektu spisany zostanie Pamiętnik ulicy „Przodowników Pracy”.  Zebrane zostaną wspomnienia najstarszych mieszkańców ulicy Hallera. Wieloletni lokatorzy są w posiadaniu starych dokumentów i zdjęć, na których utrwalono historię dawnej ulicy Przodowników Pracy. Żadna ulica we Wrocławiu nie ma jeszcze swojego pamiętnika!
 

PARKOWA AKADEMIA (255 pkt)
Projekt zakłada stworzenie wirtualnego niezbędnika  dla odwiedzających Park Tysiąclecia. Multimedialna platforma społecznościowa będzie zawierać  mapy z trasami spacerowymi, opis koncepcji parku, pakiet edukacyjny do prowadzenia „zielonych lekcji” dla szkół, atlas roślin oraz szereg przydatnych informacji do kreowania własnych scenariuszy aktywnego wypoczynku.
 

PSIE POLE- NATURALNIE PIĘKNE (255 pkt)

To już druga edycja projektu „Psie Pole- naturalnie piękne!” realizowanego we współpracy z programem mikroGRANTY ESK 2016. W ramach cyklu wydarzeń dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli dowiedzą się dlaczego owady są tak ważne dla funkcjonowania ekosystemu oraz jak można przyczynić się do ich ochrony. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach ceramicznych podczas których stworzą ule. Finałem akcji będzie happening odbywający się na Rynku Psiego Pola w ramach którego całe rodziny i mieszkańcy Psiego Pola posadzą kwiaty i rośliny miododajne w recyklingowych doniczkach. Rośliny zostaną rozmieszczone na uliczkach osiedla upiększając tym samym całą dzielnicę!

Z KULTURĄ DO ZWIERZĄT VOL. 9 (255 pkt)

Dziewiąta edycja wydarzenia „Z kulturą do zwierząt” odbędzie się pod patronatem mikroGRANTÓW ESK 2016. Wraz z organizatorami pomożemy podopiecznym z wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt oraz domów tymczasowych. Akcja charytatywna będzie wzbogacona o część edukacyjną dla najmłodszych uczestników wydarzenia. W kilku wrocławskich parkach w dniu 28 maja przeprowadzone zostaną liczne gry i zabawy, a także warsztaty dla dzieci mające na celu poszerzenie ich wiedzy w zakresie życia i praw zwierząt.

Gra fabularna i wystawa w ramach Światowych Dni Wody 2016- pt. „WODA I PRACA (253 pkt)
Z okazji obchodów Światowych Dni Wody już 1 kwietnia wrocławianie i wrocławianki będą mogli wziąć udział w grze fabularnej pt. „Woda i praca”. Zabawa odbędzie się na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie drużyny 5-6 osobowe będą musiały dowieść  swoich umiejętność wykonując szereg zadań polegających na przeprowadzaniu eksperymentów, dokonywania pomiarów w profesjonalnym laboratorium. Każdy z zespołów musi wykazać się sprawnością intelektualną, ale też siłą fizyczną.

Wystawa towarzysząca obchodom Światowych Dni Wody będzie zrealizowana w oparciu o archiwalne fotografie ze zbiorów osób prywatnych jak i instytucji państwowych związanych z hydrologią.
 

WROCŁAW- STRONA PO STRONIE, CZYLI KTO CZYTA, NIE BŁĄDZI! (251 pkt)
W ramach projektu zorganizowane będą  spotkania literackie z pisarzami wrocławskimi oraz wieczory literacko-muzyczne poświęcone znanym lub mniej znanym autorom wrocławskim. Ponadto zapraszamy wszystkich wrocławian na spacery literackie połączone z czytaniem fragmentów utworów.

PIĘKNO JEST W KAŻDYM Z NAS (I miejsce w głosowaniu internetowym)
Celem projektu jest zaangażowanie grupy osób niepełnosprawnych  intelektualnie w aktywny udział w imprezach kulturalnych Wrocławia, ale także poznanie teatrów, opery, szkół artystycznych oraz muzeów  od zaplecza. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zaglądać za kulisy, uczestniczyć w próbach do przedstawień oraz wybrać się do teatru na liczne spektakle. Każde wyjście będzie poprzedzone  krótkimi zajęciami związanymi z tematyką spotkań.

SPEKTAKL MULTIMEDIALNY „UBIERZ MNIE W SŁOWA” (II miejsce w głosowaniu internetowym)
Czy spektakl może łączyć w sobie wiele dziedzin sztuki? Twórcy przedstawienia „Ubierz mnie w słowa” udowadniają, że tak! W swoim wniosku piszą: „Chcemy zrealizować niniejszy spektakl, ponieważ w sposób bardzo oryginalny i świeży popularyzuje on różnorodne dziedziny sztuki, które bardzo rzadko są prezentowane w połączeniu ze sobą. Mowa zwłaszcza o idei przenikania się recytowanej poezji z fabułą, ruchem scenicznym, muzyką i kostiumami, animowanymi przez modelki.”


SPECJALNA EDYCJA 2015
Rok 2015 postanowiliśmy zakończyć edycją specjalną projektu mikroGRANTY, skierowaną do wrocławskich artystów. W jego ramach wyprodukowane zostaną niebanalne gadżety z pracami lokalnych twórców. Do tej pory przedstawiciele świata artystycznego naszego miasta byli wyłączeni z działań projektowych, dlatego też październikowy nabór jest ukłonem w ich stronę i szansą na zaprezentowanie ich dorobku szerokiemu gronu odbiorców, także zagranicznych.  Poniżej przedstawiamy projekty wybrane przez komisję w V specjalnym naborze:

KAMIKAZE BROCCOLI (485 pkt)
Autor projektu: Michał Sosnowski/ en2ak
Od początku swojego istnienia projekt en2ak jest mocno związany z wrocławską sceną muzyczną. Michał Sosnowski pod tym pseudonimem wydał już 3 albumy. Kolejną płytę winylową pt. „Kamikaze Broccoli” postanowił nagrać we współpracy z mikroGRANTAMI.

OTOCZMY OGRODY DZIAŁKOWE JAPOŃSKĄ POEZJĄ HAIKU (468 pkt)
Autor projektu: grupa nieformalna Jesienne Liście
Zwyciężczynie II naboru do mikroGRANTÓW 2015, grupa nieformalna Jesienne Liście, po niebywałym sukcesie tomiku poezji pt. „Otoczmy ogrody działkowe japońską poezją haiku”, postanowiły ponownie wydać zbiór wierszy, tym razem przetłumaczonych na język angielski.

SUPER 2015 DEMO (462 pkt)
Autor Projektu: Maciej Sibilski
Osoby muzyków z zespołu SUPER łączą sobą różne środowiska artystyczne Wrocławia: teatralne, muzyki jazzowej, klasycznej i rockowej. Z tej mieszanki zrodziły się utwory muzyczne, które zostaną wydane na płycie pt. „SUPER 2015 DEMO”.

TOMIK POEZJI CYKLE (460 pkt)
Autor projektu: Waldemar Okoń
Pan Waldemar Okoń jest poetą oraz historykiem sztuki. Wszystkie swoje  książki literackie oraz naukowe publikował we Wrocławiu. Kolejną, tomik poezji pt. „Cykle”, wyda we współpracy z ESK 2016. Do wydawnictwa dołączone zostaną torby z nadrukiem wybranych utworów autorstwa Pana Waldemara Okonia.

THE STORY OF NIGHT WRO WALK (442 pkt)
Autor projektu: Mateusz Kwapień
W projekcie “Mateusz Kwapień & Noble Five” biorą udział wykonawcy z Polski i Ukrainy. W wyniku tej współpracy powstała płyta będąca muzyczną opowieścią o nocnym spacerze przez wrocławski Rynek.

GALERIA WYKWIT- GADŻETY (422 pkt)
Autor projektu: Michał Kamiński
Galeria Wykwit to nieformalna inicjatywa grupy znajomych zamieszkujących wspólnie poniemiecką willę na Zaciszu. Właśnie tam, w piwnicy swojego domu urządzili galerię sztuki. W ramach naboru zostaną stworzone gadżety z nadrukami autorstwa Marka Rybickiego reklamujące tę niezwykłą inicjatywę. Przysłużą się one nie tylko promocji Galerii Wykwit, ale też sylwetek i twórczości działających przy jej powstaniu wrocławskich artystów.

ANIMACJA NA MURALU MONY TUSZ (405 pkt)
Autor projektu: Paweł Lisek
Pan Paweł Lisek jest wykładowcą na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. We współpracy z Moną Tusz oraz Pawłem Bielawnym przygotuje wielokanałową projekcję na mural znajdujący się w Katowicach przy ul.3 Maja 11. Pokaz odbędzie się 6 grudnia 2015 r. To przedsięwzięcie, skomplikowane technicznie oraz warsztatowo, bez wątpienia stanie się wspaniałą wizytówką Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

DEPHT BELOW- GRAFIKA (393 pkt)
Autorka projektu: Weronika Okoń
Weronika Okoń jest studentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Praca artystki pt. „Depth Below” zostanie utrwalona na pocztówkach oraz torbach.

CYKL: PLANETARIUM, LOKOMOTYWA, ZEPPELIN… (390 pkt)
Autorka projektu: Wera Śliwowska
Wera Śliwowska jest studentką Wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Cykl jej prac zostanie utrwalony na plakatach, torbach oraz pocztówkach.

CYKL TONIE_WROCŁAW (388 pkt)
Autor projektu: Michał Mejnartowicz
Michał Mejnartowicz jest absolwentem kierunku Mediacja Sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Cykl „Tonie_Wrocław” zostanie uwieczniony na filiżankach oraz pocztówkach. W ramach projektu powstanie także specjalny kalendarz na rok 2016.

PAKIET POCZTÓWKOWY- GRUPA UCZNIÓW TECHNIKUM (370 pkt)
Autorzy projektu: Grupa nieformalna 1+5=15
W ramach współpracy zostaną wydrukowane pakiety 10 pocztówek z fotografiami autorstwa uczniów Technikum nr 15 we Wrocławiu. Zdjęcia te pokazują jak rozwija się „młody Wrocław” oraz jaka energia i potencjał twórczy w nim drzemie.


Projekty 2015 - nabór 4
W mikroGRANTACH ESK 2016 jesień rozpoczyna się projektami z sierpniowego naboru wniosków. Komisja w składzie: dr Monika Humeniuk-Walczak (Uniwersytet Wrocławski), Agnieszka Cisowska-Szul (Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych Umbrella), Agnieszka Charkot (Novy Ruch Teatr), Paulina Galanciak (Odkrytki. Kochanym ciotkom – reprezentantka wnioskodawców) oraz Magdalena Kreis (Latająca Animatorka Kultury), wybrała następujące pomysły:
 

Natura przestrzenią dla piękna
275 punktów
Autorka projektu: Kamila Kijkowska
Na Muchoborze Wielkim jest taka „ziemia niczyja” – teren pomiędzy działkami zarośnięty krzakami i chwastami. Autorka projektu zgłosiła się do mikroGRANTÓW, żeby ten teren wraz z mieszkańcami osiedla uporządkować, zaprojektować i zagospodarować na wspólne przedsięwzięcia. Do zimy przy ul. Janusza Meissnera powstanie miejsce spotkań muchoborzan. 

Piękna Mowa – Piękna Przestrzeń

256 punktów
Autorzy projektu: grupa nieformalna Open Mind
„We Wrocławiu mieszkają przedstawiciele różnych grup mniejszościowych. Padają oni niejednokrotnie ofiarami mowy nienawiści. W przestrzeni miasta często można usłyszeć takie słowa jak: brudas, ciapaty czy czarnuch, złodziej, ćpun, darmozjad w stosunku do osób wykluczonych społecznie ale i z mniejszości etnicznych. Słowa te często padają z ust młodzieży, która jest zarazem sprawcą i ofiarą uprzedzeń” – czytamy we wniosku. Autorzy pomysłu przeprowadzą serię warsztatów z pięknej mowy dla podopiecznych placówek opiekuńczo - wychowawczych oraz świetlic socjoterapeutycznych. Wyniki ich pracy zostaną zaprezentowane na pikniku.

„Szklane szlaki Wrocławia” – szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia
245 punktów
Autorzy projektu: Fundacja „Fly with Art”

„Szklane szlaki Wrocławia” to interdyscyplinarny projekt eksplorujący temat szkła – badający jego obecność w przestrzeni miejskiej, w sztuce Wrocławia oraz w naszym codziennym życiu. Po spacerach szklanym szlakiem Wrocławia, warsztatach z technik szklarskich wprowadzających do tajników powstania szklanej sztuki, a także po warsztatach dziennikarskich, uczestnicy projektu wezmą udział w konkursie na fotografie oraz opisy szklanych obiektów Wrocławia. Ze zgłoszonych prac powstanie wystawa o wrocławskim szkle.

Gospel
241,2 punktów
Autorzy projektu: Grupa inicjatywna Gospel Life
Miłośników muzyki gospel przybywa – także we Wrocławiu. W naszym mieście działają już dwa chóry wykonujące tylko tę muzykę, a kilka innych ma gospel w swoim repertuarze. Autorzy projektu postanowili zorganizować bezpłatne warsztaty wokalne dla wszystkich wrocławian – bez ograniczeń wieku, bez limitu miejsc, bez względu na jakąkolwiek cechę czy stopień zaawansowania. Efektem ich pracy będzie koncert. Jedna z jurorek napisała w uzasadnieniu oceny: „Interesujący projekt dobrze wpisujący się w tematykę bieżącej edycji mikrograntów, przybliżający muzyczno-wokalną tradycję protestanckiej wersji chrześcijaństwa. Dla Wrocławia, miasta wielu religii i wyznań - projekt z dużym potencjałem społeczno-kulturalnym i edukacyjnym”. Czy rzeczywiście tak jest? Dowiemy się w listopadzie.
 

Zróbmy swoje miasto! (wcześniejszy tytuł: Przez zabawę do partycypacji społecznej. Warsztaty urbanistyczne dla dzieci)
239 punktów

Autorka projektu: Dominika Stryjewska
„Chcemy zaszczepić w dzieciach przekonanie, że piękno w otoczeniu zaczyna się od własnego podwórka i codziennych wyborów - estetycznych czy ekologicznych”. Warsztaty urbanistyczne dla dzieci z Przedmieścia Oławskiego odbędą się w październiku. Najmłodsi mieszkańcy osiedla poznają historię „trójkąta” z okresu jego świetności i podstawy historii architektury, a następnie stworzą własne koncepcje zagospodarowania swoich podwórek. Efekty tej pracy będzie można zobaczyć w pobliskiej szkole. Szczegóły już wkrótce.
 

Uzależnieni od piękna - warsztaty muralowe na Gwarnej
229 punktów

Autorzy projektu: Dolnośląskie Stowarzyszenie Psychoprofilaktyczne RETURN   
Dolnośląskie Stowarzyszenie Psychoprofilaktyczne RETURN zaprasza na 3-dniowe warsztaty, których efektem będzie mural stworzony we współpracy z Dariuszem Paczkowskim. Do udziału zaproszeni zostaną podopieczni placówki, wszystkie osoby zaangażowane w jej współtworzenie, członkowie wspólnoty mieszkaniowej i mieszkańcy ulicy. Organizatorzy za cel stawiają sobie zwiększenie świadomości na temat uzależnień i problemów osób uzależnionych.

Obecni niewidzialni
228 punktów
Autorka projektu: Edyta Demkowicz
„Ja to bym chciała odsłonić kurtynę. Pokazać mieszkańcom miasta "głównego nurtu", że za nią są tacy sami ludzie. Ludzie jak my. Odkryć piękno tam, gdzie na pierwszy rzut oka dostrzegamy piekło i cierpienie. To także przestrzeń dla piękna. Przygotuję jednoaktówkę Jeana Geneta "Ścisły nadzór". Aktorami będą trzej mężczyźni, mieszkańcy schroniska im. Brata Alberta. Spektakl zostanie wystawiony w przestrzeni Dworca Głównego we Wrocławiu. Nakręcimy film dokumentujący cały proces twórczy wraz z krótkimi opowieściami z życia aktorów spektaklu. Film zostanie wyemitowany przed spektaklem i będzie integralną jego częścią. Spektakl w całości zostanie nagrany.” I tyle w temacie ;-)

Śpiewać każdy może
228 punktów
Autorzy projektu: Śląski Związek Esperancki
To pierwszy w historii programu projekt prezentujący esperanto – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy, którego autorem jest „Dr. Esperanto”, czyli polski lekarz Ludwik Zamenhof. W jego wyniku powstanie kilkadziesiąt egzemplarzy śpiewników przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących, a także wydanych Alfabetem Braille'a. W śpiewniku znajdą się utwory zapisane przede wszystkim w esperanto, ale również w innych, powszechnie używanych i urzędowych językach europejskich.
 

GŁOSOWANIE INTERNETOWE:

Inżynieria Kultury
927 punktów
Autor: BEST Wrocław
Inicjatywa zgłoszona przez studentów Politechniki Wrocławskiej działających w ramach stowarzyszenia BEST Wrocław. We współpracy z biurem Europejskiej Stolicy Kultury chcą zorganizować cykl warsztatów, który przyczyni się do edukacji studentów uczelni technicznej i ich rozwoju w branży kulturalnej.

Koncerty w ogrodzie
896 punktów
autor: Jarosław Krokos
Głównym celem projektu jest promocja młodych talentów i zespołów. Ogród Ossolineum jest pięknym obiektem w samym centrum miasta, jednak mocno zaniedbanym od strony kulturalnej. Chcąc to zmienić, wnioskodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających i proponują ożywienie tego miejsca za pomocą muzyki. 


Projekty 2015 - nabór 3
Już wkrótce kolejny nabór wniosków w programie mikroGRANTY ESK 2016, a teraz prezentujemy projekty, które zostały wybrane do realizacji w trzeciej edycji programu w 2015 roku. W komisji zasiadali: prof. Michael Fleicher (SWPS), Aleksander Gleichgewicht (Gmina Wyznaniowa Żydowska), dr Bartek Lis (Latający Socjolog), Krzysztof Pokorski (Miejskie Centrum Wolontariatu) oraz Marcin Rosiński (Stowarzyszenie Żółty Parasol, reprezentant mikroGRANTOWCÓW).

Zaproś teatr pod swój dach
261 punktów
Autor projektu: grupa nieformalna „A + A”
Nowy sezon teatralny rozpoczynamy premierą „Związku otwartego” – sztuki autorstwa Dario Fo i Franki Ram. „Zaproś teatr pod swój dach” to cykl spektakli odbywających się w przestrzeni domowej. Każdy, kto zechce ugościć spektakl oraz widownię w swoim domu, będzie mógł zgłosić się do organizatorów projektu. O tym jak zaprosić teatr pod swój dach będziemy informować już wkrótce na naszych stronach: www.facebook.pl/mikrogranty.
 

Psie Pole – naturalnie piękne
249 punktów
Autor projektu: Fundacja Opieka i Troska
To pierwszy w mikroGRANTACH pomysł dotyczący świata Natury. Już w nowym roku szkolnym w kilku szkołach na Psim Polu rozpocznie się kampania edukacyjna na temat owadów zapylających. W wyniku konkursu powstaną domki/hotele dla pszczół i innych owadów, dzięki którym kwitną rośliny i powstają owoce. Oprócz tego, mieszkańcy Psiego Pola będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzą niepowtarzalne i ekologiczne donice na kwiaty oraz rośliny miododajne.

 

Laba w mieście Breslau

249 punktów

Autor: Wrocławska Fundacja Fil

Informacje o spotkaniach informacyjnych i aktualności:
www.wroclaw2016.strefakultury.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty
www.instagram.com/mikro.granty
Konsultacji i informacji udziela zespół programu: Anna Bieliz, Martyna Gach, Marta Kępa
telefon: 71 71 2 75 72
e-mail: mikrogranty[at]wroclaw2016.strefakultury.pl

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail