mikroGRANTY ESK w skali makro – podsumowanie projektu

W sierpniu 2016 roku, w ramach specjalnej edycji mikroGRANTÓW, zorganizowanej pod hasłem „Podziel się energią”, wrocławianie zostali zaproszeni do podzielenia się swoimi pasjami z innymi mieszkańcami miasta. Z nadesłanych 74 inicjatyw wybrano 15 unikatowych pomysłów na warsztaty, spotkania, wymianę umiejętności i czerpania wzajemnie ze swoich doświadczeń - łącznie odbyło się aż 81 spotkań, w których uczestniczyło ponad 450 osób! Ostatnia w tym roku, specjalna edycja mikroGRANTÓW  ESK 2016 zrealizowana została pod patronatem i przy wsparciu KOGENERACJI S.A z Grupy EDF.

Jesień 2016 roku we Wrocławiu była czasem wymiany umiejętności, wspólnej nauki i czerpania wzajemnie ze swoich doświadczeń. W październiku i listopadzie mieszkańcom i mieszkankom miasta mieli okazję skorzystać z oferty 15 bezpłatnych, zorganizowanych oddolnie warsztatów. Inicjatywy przygotowane były przez pasjonatów – amatorów. Wybrane pomysły dotyczyły bardzo różnych obszarów, dzięki czemu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Zajęcia realizowane były w przeróżnych zakątkach miasta, nawet tych najbardziej oddalonych od centrum jak Księże Małe, Strachocin-Swojczyce-Wojnów, Karłowice czy Psie Pole. MikroGRANTY odwiedziły Nadodrze, Ołbin, Biskupin, Sępolno oraz Grabiszyn i Gądów. W centrum miasta zajęcia odbyły się na pl. Nowy Targ, pod Teatrem Muzycznym Capitol i w Barbarze, Infopunkcie ESK Wrocław 2016. Jesień we Wrocławiu upłynęła pod znakiem pichcenia, nauk ścisłych, artystycznych kreacji, oswajania nieznanego a nawet sprawności fizycznej. Przez dwa miesiące mieszkańcy mogli m.in.:

• Gotować w ramach projektu Karłowice gotują (się) - kultura stołu oraz poznać kulinarną tożsamość jednego z wrocławskich osiedli. Odbyło się wspólne lepienie pierników i gotowaanie bez cukru i glutenu. Na nowo odkryta została też tradycja wekowania przetworów podczas spotkania w ramach VEGE VEKÓW.
  • Rozwijać relacje „mistrz-uczeń” w ramach SitoOgrodu w MiserArt, gdzie pod czujnym okiem Natalii Jerzak, bezdomni wrocławianie przekazywali swoją wiedzę o tajnikach sitodruku grupie młodzieży.
  • pod okiem Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza, tworzyć teksty dramatów nawiązujące do przeszłości i przyszłości wybranych wrocławskich budynków. Adepci dramatopisarstwa nie mogli wymarzyć sobie bardziej spektakularnej premiery swojego utworu! W finale projektu autorzy zobaczyli swój tekst wyświetlony na ścianie kamienicy  (Wrocław. Kapsuła czasu)
  • Zostać blogerem lub webdeveloperem dzięki warsztatom Na Księżu, czyli międzypokoleniowe warsztaty komputerowe. Uczestnicy podczas zajęć pracowali nad osiedlową witryną internetową. Efekty ich działań można zobaczyć na stronie www.naksiezu.pl
  • Pogłębić swoją architektoniczną wiedzę, biorąc udział w akcji Rzeźbimy posąg Neptuna na pl. Nowy Targ, jak i podczas dwudniowych warsztatów dla najmłodszych, którzy wspólnie z Kuną-Przewodniczką szukali odpowiedzi na pytanie Kto widział… Modernizm i czym on właściwie jest?  Efekt prac dzieci został opracowany w formie interaktywnej mapy, dostępnej na stronie: http://www.ktowidzialmodernizm.pl/
  • Poszukać genius loci wrocławskich osiedli - w projektach Grabiszyn-Grabiszynek.
    W poszukiwaniu Ducha Dzielnicy
    oraz Masz wiadomość! Przyjdź!, których pomysłodawcy postawili na integrację lokalnych społeczności oraz wspólną pracę nad odkrywaniem tożsamości swoich osiedli.  Na Grabiszynku, w Ośrodku Działań Twórczych Firlej, odbyły się warsztaty: filmowe, plakatu, dźwiękowe i szablonu, a na osiedlach Strachocin-Swojczyce-Wojnów: plecionkarskie, architektoniczno-historyczne i dziewiarskie, których efektem jest powstanie kilku budek kontaktu z wikliny energetycznej, makiet idealnej szkoły stworzonych przez dzieci oraz wydziergane pompony i szaliki.
  • Porozmawiać o czworonogach, odpowiedzialności wobec nich, racjonalnej pomocy, której możemy udzielić zwierzakom w zimowe miesiące. Dzieci z Przedmieścia Oławskiego uczestniczyły w warsztatach szycia, decoupage’u oraz malowania i wykonywania budek dla kotów (Kot na Trójkącie).
  • Spełnić się artystycznie, wykonując własną filiżankę lub kubek (Przy filiżance kawy), czy poznać tajniki jogi śmiechu biorąc udział w warsztatach MAMY RADOŚĆ - akademia jogi śmiechu dla mam.
  • Oswajać i poznawać świat osób niewidomych, dzięki zajęciom prowadzonym przez Sandrę Tworkowską i Witolda Strugałę (Cztery zmysły to w sam raz). Na warsztaty obecni byli także nauczyciele z wrocławskich szkół i przedszkoli. Powstałe wnioski zebrano w formie broszury edukacyjnej. Znaleźć je można w miejscach użyteczności publicznej, m.in.: na Dworcu Głównym PKP, Uniwersytecie Wrocławskim czy w Urzędzie miasta. W formie cyfrowej dostępna jest tutaj:
    Sam koniec listopada, to dwa najbardziej spektakularne wydarzenia: po warsztatach breakingu oraz New Style Hustl, odbyła się wielka bitwa, w której udział wzięło 200 tancerzy (Breaking Spot - Taneczne miejsce spotkań), a połączeniem z astronautą, ppłk Robertem Shanem Kimbrough, przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zakończył się dwumiesięczny cykl kosmicznych warsztatów rozwijających wiedzę z zakresu astronomii, krótkofalarstwa oraz nauk ścisłych (ARISS w Salezie).

Więcej o warsztatach, w tym informacje o terminach i miejscach realizacji można znaleźć na stronie internetowej: http://www.wroclaw2016.strefakultury.pl/mikrogranty.

Edycja specjalna zrealizowana została pod patronatem i przy wsparciu KOGENERACJI S.A z Grupy EDF.

grabiszyn_grabiszynek._w_poszukiwaniu_ducha_dzielnicy_fot._julia_ludwiczynska (1) projekt_masz_wiadomosc_przyjdz_fot._renata_piwko_wolny_2 projekt_kto_widzial_modernizm_fot._ola_solinska