Zgłoś uwagę

Mobilna ambasada ESK San Sebastian 2016 przyjeżdża do Wrocławia

Multikulturalizm i różnorodność to centralne tematy filmu dokumentalnego, który jest nagrywany we Wrocławiu w ścisłej współpracy z Żywą Biblioteką. Wędrująca ambasada, Europa Transit, odbywa podróż przez dziesięć europejskich miast i rozpowszechnia motto Europejskiej Stolicy Kultury San Sebsatian 2016 Kultura życia razem/ Culture to live together. 

Donostia/San Sebastian 2016 wyrusza w podróż przez dziesięć miast, aby kręcić dokumenty skupiające się na wyzwaniach związanych z różnymi formami współistnienia/współżycia.

We Wrocławiu, który jest czwartym punktem podróży, Europa Transit będzie badać jak miasto radzi sobie z mniejszościami i podkreślać rolę inicjatyw jaką jest Żywa Biblioteka, projekt mający na celu walke ze stereotypami i wzmacnianie inkluzji. Osoby odwiedzające tę bibliotekę mogą wypożyczyć specjalną “książkę”, osobę z grupy będącej w jakimś sensie na marginesie społecznym, z którą “czytelnicy” mogą usiąść i porozmawiać. Dokument, który będzie kręcony we Wrocławiu zbierze niektóre z historii opowiadanych w Żywej Bibliotece, świadectwa osób, które czuły się wykluczone ze względu na ich kolor skóry, orientację seksualną, religię czy każdy inny powód.

Europa Transit podróżuje na pokładzie autobusu, który został zaadoptowany na wędrującą ambasadę i będzie zaparkowany na skrzyżowaniu ulicy Oławskiej i Świdnickiej w dniu 7 kwietnia w godzina 11.00 – 13.00.

Dziesięć europejskich historii o wzajemnym współistnieniu

Europa Transit rozpoczęło swoją podróż na początku stycznie 2016 z misją promowania współpracy pomiędzy różnymi społecznościami zamieszkującymi nasz kontynent i broniącymi jego kulturowej i społecznej różnorodności, która buduje Europę.

Mobilna abmasada odwiedzi dziesięć europejskich miast, które doświadczyły wyzwań związanych z pokojowym współistnieniem różnych ludzi; są to: Ceuta, Belfast, Drezno, Wroclaw, Kaliningrad, Pristina, Sarajevo, Plovdiv, Istambuł i Paphos. W każdym z miast kręcony jest film dokumentalny przedstawiający sytuację danego miejsca w relacji do wartości promowanych przez San Sebastian 2016, takich jak współpraca, zrozumienie, solidarność, tolerancja, różnorodność i prawa człowieka.

Europa Transit w styczniu była w Ceucie, autonomicznym mieście należącym do Hiszpanii, leżącym na północnym wybrzeżu Afryki i graniczącym z Marokiem. Tematem była imigracja. Drugi postój byl w Belfaście w lutym i tam uwaga została skierowana na proces pokojowy w Irlandii Północnej. Drezno było marcową destynacją, gdzie filmowano jak miasto, które jest symbolem okrucieństwa i zniszczenia, przyjmuje imigrantów uciekających przed horrorem wojny. Ambasada z Wrocławia przemieści się w maju do Sarajewa.

Powstające filmy łączą w sobie dziennikarskie podejście z wizją artystyczną i są co miesiąc wyświetlane w telewizji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. “Wiadomości z granicy”, film nakrecony w Ceucie został już wyemitowany a powstały w Belfaście “W dialogu” będzie miał swoją premierę podczas Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka w San Sebastian. Wszystkie dokumenty będą dostępne nieodpłatnie w czterech językach (baskijski, hiszpański, francuski i angielski) dla wszystkich kanałów i platform.

Ponadto Europa Transit przygotowuje swego rodzaju kolaż z wywiadów z osobami uczestniczącymi w każdym z dokumentów. Celem stworzenia digitalnej mozaiki jest pokazanie różności podejść do tematu tożsamości w Europie. Wkrótce film bedzię dostęny na stronie europatransit.dss2016.eu i będzie rozbudowywany w miarę odwiedzania kolejnych miejsc i przeprowadzania kolejnych wywiadów.

Kultura współżycia /Culture to live together
Europejska Stolica Kultury Donostia / San Sebastian 2016 European chce wykorzystać rolę kultury jako narzędzie do konstruowania lepszej współpracy; ponad sto projektów zostało przygotowanych we współpracy z artystami i partnerami z całej Europy. Tych sto projektów składa sie na ponad pięćset wydarzeń, które dodatkowo urozmaicają bogate życie kulturalne w San Sebastian i w regionie.

Motto San Sebastian 2016 realizowane jest w trzech tematycznych filarach, nazwanych Latarniami: Latarnia Życia (podkreśla rolę społeczeństwa i jednostki), Latarnia Pokoju (skupia się na wzajemny szacunku i wpółistnieniu) oraz Latarnia Głosów (nastawiona na podkreślanie różnorodności i komunikacji). Poprzez te wartości realizowany jest program Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastian 2016, który ma dać ludziom możliwość dobrej zabawy ale także czas na refleksję i współisnienie.

Program DSS2016 dostępny jest w dwujęzycznej wersji angielskiej i francuskiej pod tym linkiem: T U T A J 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Europa Transit Donostia bus9 Donostia bus1 Donostia bus Donostia bus2 Donostia bus3 Donostia bus5 Donostia bus4 Donostia bus7 Donostia bus6 Donostia bus8 konferencja euro transit konferencja euro transit1

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail