Mosty Wrocławia sceną dla setek artystów

most-milenijny-2_slajder

Które wrocławskie mosty są najbardziej inspirujące? Jak można je wykorzystać do zobrazowania swojej artystycznej wizji? W program „Mosty” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zaangażowały się setki młodych Dolnoślązaków. Zgłosili 79 pomysłów. Teraz trwa ich weryfikacja. Autorzy najciekawszych zrealizują je w czerwcu 2015 roku.

Gdzie młodzi Dolnoślązacy będą realizować swoje pomysły? Największą popularnością cieszyły się mosty w centrum Wrocławia. Zarówno te niewielkie – św. Klary, Tumski, Piaskowy i Młyńskie, jak i większe – Grunwaldzki, Pokoju i Zwierzyniecki. Uczestnicy interesowali się też mostem Bartoszowickim, który przypomina sylwetką słynny nowoorleański most drogowy. – To bardzo ciekawy most, najwęższy we Wrocławiu, położony w niezwykle malowniczym miejscu, a przy tym nieco zapomniany. To świetnie, że ktoś chce o nim przypomnieć – mówi Karolina Marciniak, koordynatorka programu „Mosty”. Uczestnicy programu wybierali spośród ponad 200 wrocławskich mostów i kładek. – Pojawiły się wnioski na wydarzenia na niewielkich kładkach: Złotnickiej, Leśnickiej czy Oporowskiej, ale nie zabrakło też pomysłów na wykorzystanie mostów Milenijnego lub Osobowickiego – mówi Karolina Marciniak.

Co zobaczymy w czerwcu 2015?

Finału programu „Mosty” nastąpi jednego czerwcowego dnia 2015 roku. Na kilkudziesięciu wrocławskich mostach i kładkach zobaczymy wtedy spektakle, performance, instalacje multimedialne, wystawy, działania animacyjne czy filmowe. Pomysł na wydarzenie artystyczne miał być związany z historią wrocławskich mostów i tożsamością miasta. – Otrzymaliśmy niezwykle kreatywne pomysły. Z fascynacją obserwuję energię, jaka przepływa przez Wrocław. To miasto ma też niezwykłą wielkokulturową historię. Połączenie tych dwóch elementów w koncepcjach młodych ludzi przyniesie intrygujące rezultaty – mówi Chris Baldwin, kurator ds. performance’u ESK 2016 i pomysłodawca programu „Mosty”. Wnioski zgłaszały grupy, organizacje i stowarzyszenia. – Jeden z projektów zgłosiła grupa licząca 160 osób. Autorzy innego chcą włączyć w działania artystyczne całą dzielnicę. Skala zaangażowania pokazuje, że młodzi ludzie chcą brać udział w życiu miasta – mówi Krzysztof Maj, dyrektor biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Co teraz?

W tej chwili oceną wniosków zajmuje się komisja, który weryfikuje je pod względem formalnym i merytorycznym. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 12 listopada. Wtedy dowiemy się dokładnie, co młodzi mieszkańcy Wrocławia i regionu zaprezentują w czerwcu 2015 roku. Następnie przez pół roku będą trwały prace przygotowawcze – Wyłonieni zwycięzcy rozpoczną współpracę z wybranymi artystami. To będzie proces twórczy. Jak będzie przebiegać? Formuła i sposoby współpracy zależą tylko od osób zaangażowanych w poszczególne projekty – mówi Chris Baldwin. Na realizację swoich pomysłów uczestnicy programu otrzymają dofinansowanie w wysokości do 20, 40 lub nawet do 80 tysięcy złotych. Wielkość mostu nie ma tu znaczenia – najwyższą kwotę można otrzymać także na wydarzenia zaplanowane na jednej z kładek.

Program „Mosty” jest realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji: http://wroclaw2016.strefakultury.pl/mosty/