Musica rediviva I 1000 lat muzyki we Wrocławiu

14 stycznia, godz. 19:00
Oratorium Marianum
plac Uniwersytecki 1, Wrocław

Wieczorny koncert w Oratorium Marianum uświetnią pieśni, które niegdyś ubarwiały ważne wydarzenia w życiu dawnych wrocławian. Utwory te wydawano w miejskich oficynach za panowania Habsburgów. Radosne kompozycje z efektowną obsadą instrumentalną wprawią festiwalową publiczność w świąteczny nastrój.

Skoczne tańce i wesołe piosenki towarzyszyły niemieckim patrycjuszom i zamożnym członkom polskiej mniejszości. Przy muzyce wyprawiano zaręczyny, obchodzono imieniny, świętowano chrzciny, opijano udane interesy. Rodziny protestanckie miały zwyczaj domowego muzykowania. W mniej radosnych okolicznościach pomocne były pieśni modlitewne – prośby o oddalenie zarazy od miasta, o uratowanie przed najazdem tureckim. Uroczystości miejskie i ceremonie kościelne także wymagały odpowiednio dostojnej oprawy muzycznej. Czterogłosowemu chórowi towarzyszyło bogate instrumentarium, m.in. bombardy (głośne instrumenty dęte), flety, viole, lutnia, klawesyn.

Komponowali wrocławscy twórcy, a miejskie wydawnictwa zarabiały na drukowaniu nut. Partytury gromadzone były przez przykościelne biblioteki oraz przez bogatych mieszczan. Po latach jako zabytki muzyczne trafiły do utworzonej w XIX wieku Biblioteki Miejskiej, a dziś znajdują się w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego na wyspie Piasek.

Odkrywaniem skarbów biblioteki zajmuje się Tomasz Dobrzański wraz z prowadzoną przez siebie grupą Ars Cantus (czyli Sztuka Śpiewu). Założony w 2000 roku zespół specjalizuje się w „ożywianiu” muzyki Dolnego Śląska, artyści sięgają aż po twórczość XIV-wieczną. Dzięki nim wiele utworów zabrzmiało po raz pierwszy od stuleci. Za płytę z muzyką ze zbiorów wrocławskiej biblioteki Ars Cantus został nominowany do Fryderyka i uhonorowany Wrocławską Nagrodą Muzyczną.

Wstęp płatny.

Więcej informacji na stronie: T U T A J