Muzyka Młodego Wrocławia na Tamborradzie

tamborada na slajder

W dniach 19 – 22 stycznia 2014 r. delegacja wrocławskiej młodzieży realizującej projekt Muzyka Młodego Wrocławia reprezentowała Wrocław – Europejską Stolicę Kultury 2016 podczas święta Donostii – Tamborrady. Młodzi muzycy oraz autorzy MMW (Dorota Feliks i Jacek Owczarek) wzięli udział w dwudziestoczterogodzinnych paradach orkiestr, poznając charakterystyczne pieśni i zwyczaje związane z uroczystością.

Towarzyszyli uczniom Colegia San Ignacio de Loyola Ikastetxea podczas występów ich orkiestr szkolnych. Jednocześnie z tą właśnie szkołą (obejmującą klasy odpowiadające polskim – od oddziałów przedszkolnych do ponadgimnazjalnych) nawiązali współpracę oraz mieli okazję zagrać na scenie szkolnej sali koncertowej. Swoim baskijskim rówieśnikom przekazali przewodniki po Wrocławiu w języku hiszpańskim oraz symbole wrocławskiej ESK 2016 wraz z zaproszeniem do odwiedzenia naszego miasta.

Gościli w Ratuszu podczas uroczystości wręczania najważniejszego odznaczenia Tambor de Oro najbardziej w danym roku zasłużonemu obywatelowi San Sebastian, sławiącemu imię miasta (Joaquin'owi Fuentes). Młodzi wrocławianie spotkali się z burmistrzem – Juanem Karlosem Izagirre, wspominając spotkanie we Wrocławiu i śpiewając piosenkę Wroclove.

Ten utwór młodzież zaprezentowała również podczas wizyty w biurze Donostia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, co spotkało się z niezwykle życzliwym przyjęciem.

Podczas pobytu przedstawiciele MMW włączali się w radosną zabawę mieszkańców na Placu Konstytucji, muzykowali na plaży i uliczkach San Sebastian, ale jednocześnie przygotowywali materiał filmowy z wizyty, którego zapowiedź można już znaleźć w internecie:

Jak relacjonują pasjonaci z MMW, radość i serdeczność mieszkańców Donostii oraz obchody baskijskiego święta wywarły na nich niezwykłe wrażenie.

Po przygotowaniu odpowiedniego materiału będą chcieli opowiedzieć i pokazać wrocławianom, na czym polega Tamborrada i zaprosić do włączenia się w uroczystość we Wrocławiu, kiedy oba miasta będą świętować rok 2016 – Europejskiej Stolicy Kultury.