Nabór uczestników do projektu OFFICIAL TOUR

hirikit_donostia_matx

OFFICIAL TOUR to warsztaty i pokazy dotyczące osobistych historii ukrytych w  przestrzeni publicznej. Owe niewidzialne przestrzenie są często umiejscowione w bardzo znanych i zwyczajnych miejscach (takich, jak stary most, zepsuta ławka, wejście do biblioteki, pobliska poczta, połamane drzewo w parku, balkon na trzecim piętrze, zwykły przystanek, dziura w ścianie i wiele innych). Te miejsca przechowują historie należące tylko do nas, bądź do niewielu osób poza nami.

„Wiele osobistych historii dotyczy przestrzeni publicznych, które są ukryte i niewidzialne dla innych”.

OFFICIAL TOUR  to wędrujące działanie związane z odkrywaniem historii z tych ukrytych miejsc oraz tworzeniem kolektywnych wspomnień.

OFFICIAL TOUR dotyczy ponownego mapowania miasta właśnie poprzez osobiste wspomnienia tych, których one łączą.

Jakie były początki OFFICIAL TOUR?

OFFICIAL TOUR jest wynikiem HIRIKIT (w języku baskijskim oznacza zestaw dla miasta), projektu, który został zrealizowany podczas sierpniowej rezydencji artystycznej we Wrocławiu. Rezydencja ta została zorganizowana przez dwa miasta noszące tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016  – San Sebastian oraz Wrocław, w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. HIRKIT składał się z utrwalenia oraz umiejscowienia na mapie osobistych historii mieszkańców Wrocławia, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które nawiązywały do konkretnych punktów tego miasta.

OFFICIAL TOUR podczas Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej 2015

Performans

Jak mówią sami artyści: „Po naszej rezydencji we Wrocławiu oraz warsztacie ze studentami turystki w San Sebastian, odkryliśmy potencjał OFFICIAL TOUR jako zbiorowego performansu. Praca z zespołem studentów turystyki przekształciła się w okazję do połączenia osobistych, a także zawodowych korzyści z estetyczną perspektywą przewodnika. Dlatego wierzymy, że uczestnicy powinni być profesjonalnymi przewodnikami wycieczek, bądź studentami turystyki na ostatnim roku. Do wzięcia udziału w naszym projekcie zachęcamy również studentów takich kierunków, jak: nauki społeczne i historyczne, filologie, sztuki piękne czy architektura. OFFICIAL TOUR stanie się również szansą do eksperymentowania z klasyczną formą wycieczek oraz nada im nowy kształt. Performans zostanie nagrany i każdy z uczestników otrzyma jego kopię.”

Warsztat

Zadania:

• zebranie od uczestników osobistych historii, związanych z konkretnym miejscem bądź punktem w mieście;
  • stworzenie osobistego przewodnika – jednego na każdego uczestnika – bazując na osobistych historiach opowiedzianych przez każdego z nich podczas warsztatu (każda wycieczka powinna zająć ok. 20 min.);
  • dzielenie się historiami z pozostałymi uczestnikami – personalne tożsamości oraz wspomnienia zostaną zmienione w kolektywną całość;
  • zanalizowanie doświadczenia kolektywnych wspomnień z tego miasta.

Performans

Performans składa się z wycieczki po mieście, w którym znajdują się kolektywne historie oraz wspomnienia. Wszystkie wycieczki powinny rozpocząć oraz zakończyć się w tym samym miejscu miasta.

Każdy performans będzie składał się z trzech elementów:

• Myśli przewodników wycieczki - w miejscu spotkania wszyscy przewodnicy witają widownię tzw. myślami przewodników wycieczki, czyli tekstem stworzonym wspólnie przez wszystkich uczestników oraz wyrecytowanym przez nich.
  • Wycieczka - po odprawieniu każdej grupy rozpoczyna się trasa spacerowa z własnymi przewodnikami, która będzie trwać ok. 20 minut.
  • Koniec wycieczki - wycieczka zakończy się w miejscu wyjścia – tu każdy przewodnik przyczyni się do stworzenia swego rodzaju instalacji, aby zasygnalizować koniec wycieczki.

• 29 czerwca, g. 9.30 – 13.30
  • 30 czerwca, g. 9.30 – 13.30
  • 1 lipca, g. 9.30 – 13.30
  • 4 lipca, g. 9.30 – 13.30
  • 5 lipca, g. 9.30 – 13.30 + performance podczas Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej 2015.

• Liczba uczestników: 6 – 10
  • Język: angielski (na miejscu będzie również tłumacz)
  • Kontakt: krzysztof.bielaszka@wroclaw2016.pl / +48 508 491 842

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Warsztaty OFFICIAL TOUR odbywają się w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, który jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.