Zgłoś uwagę

Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznana!

Statuetki w kategorii najlepsze polskie opowiadanie oraz powieść fantastyczna roku 2015 trafiły do rąk Roberta M. Wegnera. Pisarzowi udało się powtórzyć wyczyn sprzed trzech lat, kiedy również zwyciężył w obu kategoriach. Tym samym stał się pierwszym autorem nagrodzonym w ten sposób dwukrotnie.

Uroczysta gala wręczenia Literackiej Nagrody Fandomu im. Janusza A. Zajdla odbyła się w czasie Polconu - Eurokonferencji, który w tym roku był elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Fani fantastyki i science fiction spotkali się z wyróżnionymi pisarzami w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Wyniki głosowania jak co roku ogłosiła honorowa patronka nagrody, pani Jadwiga Zajdel, która nie kryła radości z okazji podwójnego zwycięstwa Roberta M. Wegnera. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się tylko Jarosław Grzędowicz, który w 2005 roku otrzymał nagrodę między innymi za bestsellerowego „Pana Lodowego Ogrodu. Tom 1”.

Uhonorowane w tym roku utwory to powieść „Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza” oraz opowiadanie „Milczenie owcy”, które można przeczytać w darmowym e-booku dostępnym na stronie zajdel.art.pl [T U T A J].

Wśród nominowanych pisarzy w kategorii powieść znaleźli się również: Rafał Cichowski, Jacek Dukaj, Magdalena Kozak, Paweł Majka oraz Marcin Przybyłek. W kategorii opowiadanie o nagrodę rywalizowali Dorota Dziedzic-Chojnacka, Magdalena Kucenty, Przemysław Zańko oraz po raz kolejny Marcin Przybyłek.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest corocznym wyróżnieniem w dziedzinie fantastyki, przyznawanym przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Po raz pierwszy wręczona została w 1984 Januszowi A. Zajdlowi. Po śmierci Zajdla w 1985 roku postanowiono uczcić pamięć pisarza, za zgodą małżonki Jadwigi Zajdel, nadając nagrodzie jego imię. Od 1991 roku laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Polcon 2016 Wrocław Zajdel Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_8 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_9 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_1 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_2 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_4 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_5 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_6 Polcon_2016_Wroclaw_Zajdel_7

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail