Zgłoś uwagę

Najbliższy tydzień w ESK 2016

W drugim tygodniu listopada będzie można obejrzeć jedne z ostatnich spektakli „Olimpiady Teatralnej”, wielki spektakl „2016 DOKĄD?” w NFM-ie, początek jednego z najlepszych festiwali jazzowych w Polsce – „Jazztopad” czy projekt polsko-francuski „Lille meets Wrocław”. To nie wszystko, zapraszamy na szereg innych, równie interesujących wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu.

[MUZYKA] 2016 DOKĄD? Lisa Gerrard i polskie gwiazdy w spektaklu Zbigniewa Preisnera w NFM-ie
10,11,12.11.2016
Zbigniew Preisner, wielokrotnie nagradzany światowej sławy kompozytor, przyjedzie do Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016  w nowej roli - nie tylko twórcy muzyki, ale i reżysera. 10 listopada w Narodowym Forum Muzyki premierę będzie miał wyreżyserowany przez artystę spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „2016 Dokąd?”. Usłyszymy m.in. Lisę Gerrard, Jerzego Trelę, Beatę Rybotycką, Annę Szałapak, Edytę Krzemień oraz Jacka Wójcickiego.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Jazztopad 2016
17-27.11.2016

Jason Moran, Wayne Shorter, Hugh Masekala, Marcin Masecki, muzyczne smaki Węgier i Japonii – tegoroczna edycja festiwalu Jazztopad zapowiada się znakomicie. W programie zgromadzono najlepsze wątki i wydarzenia, które zdążyli już pokochać bywalcy wrocławskiego święta jazzu, a także specjalne koncerty premierowe. Okazja do wyjątkowego świętowania jest szczególna – tegoroczny festiwal odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Photography Never Dies
17 listopada 2016 – 8 stycznia 2017
Galeria Wrocław główny. Dworzec Główny PKP

Pierwsza utrwalona fotografia, pierwsze selfie, pierwsze zdjęcie zostawione na księżycu i pierwsza fotografia cyfrowa. To część opowieści, na którą składa się blisko 2500 zdjęć w przestrzeni niemal 2 tys. metrów kwadratowych. 17 listopada br. w odrestaurowanych specjalnie na tę okazję przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu startuje PHOTOGRAPHY NEVER DIES – wystawa fotografii o fotografii. Ekspozycja, którą – jeszcze przed polską premierą – chcą już u siebie najznamienitsze muzea z Moskwy i Hamburga.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Lille meets Wrocław
„Lille meets Wrocław” – wystawy, instalacje, muzyka eksperymentalna, teatr, performance, film, dyskusje czyli 40 zaproszonych artystów związanych z polskimi i francuskimi instytucjami, projekty solowe oraz powstałe specjalnie na to wydarzenie kooperacje.
Więcej informacji: T U T A J


[TEATR] Olimpiada Teatralna 2016
Od 14 października do 13 listopada stolica Dolnego Śląska stanie się międzynarodową stolicą teatru w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W programie 7. edycji Olimpiady Teatralnej, organizowanej przez Instytut Grotowskiego, nie zabraknie spektakli reżyserów, którzy zmienili oblicze teatru XX wieku i XXI wieku, takich jak: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos oraz Robert Wilson. W ramach sześciu nurtów odbędą się spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy. Wrocław gościć będzie ponad 70 spektakli oraz 130 wydarzeń związanych z teatrem.
Więcej informacji: T U T A J


Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza
13.11.2016

Koncert oraz album Bente Kahan "only a human being" to muzyczne aranżacje utworów Tadeusza Różewicza w angielskim tłumaczeniu Joanny Trzeciak. Dochód z koncertu pomoże  wesprzeć działalność statutową Fundacji Bente Kahan w  synagodze Pod Białym Bocianem. 
Kontrabas: Adam Skrzypek. Muzyka, gitara: Bente Kahan.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Silesia Art Biennale
17.11-23.12.2016

Druga edycja Silesia Art Biennale (SAB), organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, stanowi próbę zgłębienia fenomenu, jakim jest potencjał artystyczny Dolnego Śląska. Objawia się on nie tylko w większych miastach regionu, takich jak Legnica czy Jelenia Góra, ale i w mniejszych ośrodkach, szczególnie zaś w tzw. koloniach artystycznych.
Więcej informacji: T U T A J


[BARBARA] Publikacja: „Wrocławskie komentarze – kultura a prawa człowieka”
14.11.2016, Barbara (Świdnicka 8c)

Wydawnictwo jest pierwszą w historii próbą kompleksowego opracowania tematu związków pomiędzy kulturą a prawami człowieka w kontekście obowiązujących w Europie regulacji prawnych, polityki władz i postaw społecznych.
Więcej informacji: T U T A J


[BARBARA] Wystawa i podsumowanie konkursów na organizację rezydencji artystycznych
W ciągu dwóch ostatnich lat, Program A-i-R Wro przeprowadził cztery edycje konkursów na realizację rezydencji artystycznych, w których udział wzięły organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i instytucje kultury z naszego regionu.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Europejski Festiwal Szkła ­­– „Play with glass”
Już po raz piaty artyści i entuzjaści sztuki szkła spotkają się we Wrocławiu na Europejskim Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Z każdym rokiem festiwal wywołuje coraz większe zainteresowanie – w Polsce i za granicą i powoli wyrasta na najważniejszą w Europie cykliczną imprezę związaną ze sztuką szkła.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Mural ceramiczny "Spotkajmy się, Let’s meet"
Przejście Słodowe
Katarzyna Koczyńska-Kielan i Joanna Teper - wykładowczynie w Katedrze Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta pragnęły w ten oryginalny sposób upamiętnić przyznanie miastu Wrocław zaszczytnego tytułu Europejska Stolica Kultury 2016 roku. 
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Wim Wenders – retrospektywa filmów
12,17.11.2016
Wim Wenders, niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik, realizujący filmy od czterech dekad, należy do najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Jego dzieła nagradzane były najważniejszymi nagrodami. Od 2006 roku jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. W programie retrospektywy pokazanych zostanie około trzydziestu filmów.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Guitar Masters 2016
14,15.11.2016

Wrocławski festiwal Guitar Masters 2016 (znany dotąd jako Gitara+). Rozszerzona w tym roku formuła imprezy obejmuje zarówno festiwal gitarowy z udziałem światowych gwiazd gitary klasycznej, jazzu, muzyki świata czy flamenco, jak i międzynarodowy konkurs gitarowy z najwyższymi nagrodami, oferowanymi obecnie na świecie. Większość koncertów i wszystkie przesłuchania konkursowe odbędą się w jednej z najlepszych sal koncertowych w Europie – Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna
To, co w młodej polskiej sztuce współczesnej najciekawsze i najbardziej inspirujące. Ponad 20 artystów, których prace wybrano z blisko 200 nadesłanych portfolio, zaprezentuje swoją twórczość podczas wystawy Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna. Wernisaż już 13 października br. we wrocławskiej galerii ART MAIN STATION by mia. To efekt współpracy Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016 i Credit Suisse Careers.
Więcej informacji: T U T A J


[LITERATURA] Olga Tokarczuk ma świecie. Przekłady. Odgłosy prasy. Fotografie
Wystawa stworzona w oparciu o materiały z archiwum Olgi Tokarczuk. Ukaże wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek, mało znane zdjęcia wykonane podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także  w sytuacjach mniej oficjalnych. Ciekawym uzupełnieniem będą z pewnością fotografie zrobione przez samą pisarkę.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Konkurs im. Eugeniusza Gepperta
21.10 – 11.12.2016
Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem cyklicznym, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie najpełniejszej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców. Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie
Kolekcja Joachima Wagenera
18 września 2016 – 15 stycznia 2017
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski
Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie.
Więcej informacji:  T U T A J 


[SZTUKI WIZUALNE] Wrocławska Europa
20 września – 31 grudnia 2016
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Wystawa prezentuje kulturową wielobarwność i rangę Śląska sprzed kilku wieków. Pretekstem do przygotowania tego międzynarodowego wydarzenia muzealnego jest chęć przypomnienia, niemal całkowicie nieobecnego w świadomości Polaków i Ślązaków, jednego z najokazalszych i najwartościowszych dzieł sztuki.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Rzeźba „Samotność” w Parku Popowickim
Od Listopada 2016
Wydarzenie w ramach projektu „Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”. Rzeźba „Samotność” to druga część projektu poświęconego Stanisławowi Dróżdżowi. Jest to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Stanisława Dróżdża „Samotność”, nadając tej pracy trzeci wymiar. Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego."
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] „Konstruktywizm to problem, a nie estetyka” Zbigniew Geppert (1934 – 1982)
Od 21 października w Muzeum Współczesnym będzie można oglądać wystawę „Konstruktywizm to problem, a nie estetyka” Zbigniew Geppert (1934 – 1982). Muzeum Współczesne Wrocław po raz pierwszy w Polsce przedstawia oryginalną twórczość Zbigniewa Gepperta, twórcy koncepcji cub’artu, autora projektów graficznych, pisarza i autora komiksów.  
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Jestem sobą
Projekt pt. „jestem sobą” wykorzystuje fotografię jako narzędzie twórczego i czynnego działania w przedsięwzięciach kulturalnych, m.in. osób marginalizowanych społecznie. Jego zadaniem jest poszerzanie zakresu twórczych przedsięwzięć, a tym samym dawanie dodatkowych możliwości ciągłej pracy nad rozwojem percepcji i ekspresji artystycznej uczestników. 
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Wrocław. Kapsuła czasu
12,13.11.2016

Prowadzący warsztaty dramatopisarskie, Zuzanna Bućko oraz Szymon Bogacz, za pomocą tytułowej kapsuły czasu przeniosą wyobraźnię uczestników w przeszłość oraz przyszłość trzech wrocławskich budynków. Początkujący dramatopisarze będą mieli za zadanie stworzyć krótkie etiudy dramatyczne inspirowane tym właśnie tematem.
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Grabiszyn-Grabiszynek. W poszukiwaniu Ducha Dzielnicy

 

14 – 15 listopada 2016- warsztaty plakatu
Zapraszamy mieszkańców osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, do wzięcia udziału w cyklu pięciu warsztatów kreatywnych, których celem będzie wspólne odkrywanie motywów charakterystycznych dla tej dzielnicy.  Stworzymy wspólną wizję Ducha Dzielnicy, opartą na indywidualnych pomysłach, swobodzie działania i twórczej ekspresji.
Więcej informacji: T U T A J

 


[mikroGRANTY] VEGE VEKI
12. 11.2016
W trakcie warsztatów  przygotujemy wegetariańskie przetwory. Słoiki, w których zamkniemy owoce i warzywa, a nawet tofu, będą czekały w naszych spiżarniach, gdy zawita zima. Będzie to połączenie tradycji wekowania, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, ze zdrową dietą wegetariańską, obecnie cieszącą się coraz większą popularnością.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] SitoOgród w MiserArt
5-26.11.2016
Czy wiesz, że możesz wydrukować tkaninę lub tapetę ze swoim własnym wzorem? Ciekawi Cię jak się to robi? Dołącz do projektu "SitoOgród w MiserArt" i poznaj technikę sitodruku pod okiem Mistrzów! Propozycja grupy „SitoOgrodnicy” to cykl warsztatów podzielonych na dwie części. W październiku do pracy zostaną zaproszeni bezdomni wrocławianie i wrocławianki. W listopadzie przekażą nabyte przez siebie umiejętności grupie młodzieży chętnej wziąć udział w zajęciach.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] Przy filiżance kawy
CZAS: 18, 25 listopada 2016 r.
MIEJSCE: Stara Piekarnia (ul. Krzywoustego 310A)
WIEK: bez ograniczeń
REKRUTACJA: zgłoszenia należy kierować na adres: przy.filizance@wroclaw2016.pl
Mieszkańców Psiego Pola (i nie tylko!) zapraszamy na kreatywne warsztaty ceramiczne w duetach.+9 W trakcie zajęć uczestnicy stworzą własne filiżanki i kubki, zaprojektują spersonalizowane wzory, które następnie wymalują. Prace zostaną wypalone w specjalnym piecu i gotowe do codziennego użycia. Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólne spotkanie przy kawie/herbacie we własnoręcznie wykonanym naczyniu.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] ARISS w Salezie
Połączenie radiowe z astronautą przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z cyklem przygotowań edukacyjno-technicznych.

Połączenie z astronautą, między 16 a 30 listopada
WIEK: 13-19 lat
REKRUTACJA: zgłoszenia należy przesyłać na adres arisswsalezie@wroclaw2016.pl:
Do 30 października na zajęcia w Planetarium oraz warsztaty w Białkowie, do 6 listopada na połączenie z astronautą.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] Na Księżu, czyli międzypokoleniowe warsztaty komputerowe

 

12,19,26 listopada 2016
Grupa Na Księżu zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty komputerowe, w ramach których uczestnicy nauczą się prowadzić własną stronę internetową bądź blog, a co więcej posiądą podstawowe wiadomości z zakresu prawa autorskiego. Projekt jest skierowany w szczególności do mieszkańców osiedli Księże Małe oraz Wielkie. Wynikiem zajęć ma być witryna internetowa informacyjno-kulturalna administrowana przez mieszkańców.
Więcej informacji: T U T A J

 


[BARBARA] Tekturowo
13,20.11.2016, Świdnicka 8c
Zapraszamy dzieci i rodziców na listopadowe niedzielne warsztaty manualne z serii Tekturowo. Przyjdź budować z nami kolorowe przestrzenne pejzaże i wielkoformatowe makiety. Zajęcia prowadzi Katarzyna Bury – psycholog, pedagog, animator kultury. Zajmuje się procesami twórczymi, nowoczesnymi koncepcjami uczenia się oraz problematyką gotowości szkolnej. Spotkania adresowane są do dzieci w wieku 5-12 lat.
Więcej informacji: T U T A J


[ARCHITEKTURA] Wystawa Lwów 24 czerwca 1937 roku
29 września – 20 listopada 2016
Jak wyglądał Lwów tuż przed wybuchem II wojny światowej? Co tak naprawdę wydarzyło się 24 czerwca 1937 roku? I dlaczego nie było do tej pory wystawy poświęconej lwowskiemu modernizmowi i jego twórcom? Od 29 września zapraszamy do Muzeum Architektury na jedno z najważniejszych wydarzeń programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 - wystawę poświęconą modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa!
Więcej informacji:  T U T A J


[FILM] Przegląd Europejskich Nagród Filmowych
od 6 września do 30 grudnia
W 1988 roku Ingmar Bergman utworzył Europejską Akademię Filmową. Od tego czasu instytucja, rozpowszechniająca na świecie europejską kinematografię, przyznaje swoje nagrody, którymi wyróżnia co roku najlepszych twórców. W 2016 roku we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbędzie się 29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Z tej okazji od 6 września do 30 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na przegląd „Europejskie Nagrody Filmowe”.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Shakespeare Lives in Film
11,13,14.11.2016
Przegląd brytyjskich filmowych adaptacji dzieł Szekspira, przygotowany przez British Council w 400. rocznicę śmierci dramaturga. Ekranizacje znanych i mniej znanych sztuk, różnorodne stylistycznie, od dużych produkcji z udziałem gwiazd, po filmy niezależne (od Hamleta L. Oliviera po The Angelic Conversation D. Jarmana). Wydarzenie towarzyszące Olimpiadzie Teatralnej.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu
1.04.16  – 31.03.17
Dzieła Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera i wielu innych wybitnych artystów współczesnych można będzie oglądać od sierpnia we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. To jedna z najważniejszych wystaw organizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Projekt całoroczny
Trwa wystawa "binaryWaves" grupy LAb[au]
LAb[au] to artystyczne trio z Brukseli, tworzone przez Manuela Abendrotha, Jérôme'a Decocka i Els Vermang. Ich prace łączą w sobie cechy sztuki konceptualnej, sztuki systemów [systems art] i sztuki konkretnej – aktualizowanych przez użycie współczesnych materiałów, technik i formatów.
Miejsce: Port lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Wystawa Kuby Bąkowskiego w ramach "Inwazji" Projekt całoroczny
W ramach projektu "Inwazja na wrocławskim lotnisku" będziemy mogli zobaczyć dwie prace Kuby Bąkowskiego, artysty starającego się ukazać humanistyczny wymiar zagadnień naukowych; jego prace pokazywane były między innymi w Moskwie, Wiedniu czy Nowym Jorku. Artysta łączy działania performerskie i fotografię, a jedynym śladem kreowanych przez niego zdarzeń są pojedyncze zdjęcia prezentowane w formie lightboxów.
Miejsce: Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu
Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu to projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Dzikie Pola. Historia awangardowego Wrocławia
3 października 2016 – 8 stycznia 2017
Ludwig Múzeum, Komor Marcell u. 1, Budapeszt, Węgry
www.ludwigmuseum.hu
Komisarz wystawy: Dorota Monkiewicz
Kuratorzy: Michał Duda, Anka Herbut, Anna Mituś, Paweł Piotrowicz, Adrian Prodeus, Sylwia Serafinowicz, Piotr Stasiowski
Organizator: Muzeum Współczesne Wrocław, Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum i Instytut Polski w Budapeszcie, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Wstęp płatny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

najblizszy-tydzien-w-esk-2016-1459518588

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail