Zgłoś uwagę

Najbliższy tydzień w ESK 2016

Listopadowe koncerty, festiwale, wystawy, warsztaty, konferencje, rezydencje artystyczne czy przeglądy filmów w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

[MUZYKA] Jazztopad 2016
17-27.11.2016

Jason Moran, Wayne Shorter, Hugh Masekala, Marcin Masecki, muzyczne smaki Węgier i Japonii – tegoroczna edycja festiwalu Jazztopad zapowiada się znakomicie. W programie zgromadzono najlepsze wątki i wydarzenia, które zdążyli już pokochać bywalcy wrocławskiego święta jazzu, a także specjalne koncerty premierowe. Okazja do wyjątkowego świętowania jest szczególna – tegoroczny festiwal odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Photography Never Dies
17 listopada 2016 – 8 stycznia 2017
Galeria Wrocław główny. Dworzec Główny PKP

Pierwsza utrwalona fotografia, pierwsze selfie, pierwsze zdjęcie zostawione na księżycu i pierwsza fotografia cyfrowa. To część opowieści, na którą składa się blisko 2500 zdjęć w przestrzeni niemal 2 tys. metrów kwadratowych. 17 listopada br. w odrestaurowanych specjalnie na tę okazję przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu startuje PHOTOGRAPHY NEVER DIES – wystawa fotografii o fotografii. Ekspozycja, którą – jeszcze przed polską premierą – chcą już u siebie najznamienitsze muzea z Moskwy i Hamburga.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Lille meets Wrocław
17-20.11.2016

„Lille meets Wrocław” – wystawy, instalacje, muzyka eksperymentalna, teatr, performance, film, dyskusje czyli 40 zaproszonych artystów związanych z polskimi i francuskimi instytucjami, projekty solowe oraz powstałe specjalnie na to wydarzenie kooperacje.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Inter>CAMERATA
Orkiestra kameralna powstała wiosną 2013 r. we Wrocławiu za sprawą  Stowarzyszenia artystycznego Coolturlany Wrocław. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym formacji jest wrocławski dyrygent,  klarnecista i pedagog  – Jan Jakub Bokun.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Silesia Art Biennale
17.11-23.12.2016

Druga edycja Silesia Art Biennale (SAB), organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, stanowi próbę zgłębienia fenomenu, jakim jest potencjał artystyczny Dolnego Śląska. Objawia się on nie tylko w większych miastach regionu, takich jak Legnica czy Jelenia Góra, ale i w mniejszych ośrodkach, szczególnie zaś w tzw. koloniach artystycznych.
Więcej informacji: T U T A J


[∞] Futuro-kulturo
25,26, Pałac Ballestremów

W ostatnich dniach listopada w Pałacu Ballestremów odbędzie się kolejna konferencja organizowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Celem spotkania będzie konfrontacja różnych wizji rozwoju kultury, społeczeństwa i człowieka w obliczu dynamicznych zmian cywilizacyjnych, technologicznych i społecznych.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Mural ceramiczny "Spotkajmy się, Let’s meet"
Przejście Słodowe
Katarzyna Koczyńska-Kielan i Joanna Teper - wykładowczynie w Katedrze Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta pragnęły w ten oryginalny sposób upamiętnić przyznanie miastu Wrocław zaszczytnego tytułu Europejska Stolica Kultury 2016 roku. 
Więcej informacji: T U T A J


[DOLNY ŚLĄSK] KULTURA MAŁYCH I ŚREDNICH MIAST - OTWARTA GRUPA ROBOCZA
22,23.11.2016, Miejska Biblioteka Publiczna Centrum Kultury w Pieszycach
Otwarta Grupy Robocza ESK 2016 – Dolny Śląsk działa od lipca 2014 roku. W roku 2016 działania te są kontynuowane. Przedstawiciele środowisk kultury i środowisk twórczych, działacze samorządowi i pozarządowi, zarządzający instytucjami kultury, naukowcy obradują w czterech grupach oraz czterech obszarach tematycznych.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Chór Komentujących Wrocławian - Pieśń Ósma
19.11.2016, Narodowe Forum Muzyki, godz. 16:45
Chór Komentujących Wrocławian zaśpiewa swoją Ósmą Pieśń - o Europejskiej Stolicy Kultury - w foyer Narodowego Forum Muzyki. Chór Komentujących Wrocławian jest projektem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.  To propozycja dla mieszkańców i sympatyków Wrocławia do współtworzenia obywatelskiej kultury w Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Wim Wenders – retrospektywa filmów
19,22,26.11.2016
Wim Wenders, niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik, realizujący filmy od czterech dekad, należy do najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Jego dzieła nagradzane były najważniejszymi nagrodami. Od 2006 roku jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. W programie retrospektywy pokazanych zostanie około trzydziestu filmów.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Koncert Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej
Projekt Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna skierowany jest do młodych muzyków wybranych uczelni europejskich. Stwarza możliwość konsolidacji artystycznego środowiska akademickiego europejskich miast związanych partnerską umową z Wrocławiem. Jego założeniem jest integracja poprzez wspólne próby oraz przygotowanie zespołu do występów w ramach wydarzeń artystycznych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni młodzi wybitni artyści z uczelni muzycznych Wrocławia, Drezna i Pragi, których poprowadzi Maestro Marek Pijarowski.
Więcej informacji: T U T A J


[A-i-R Wro] Wystawa i podsumowanie konkursów na organizację rezydencji artystycznych
16-22.11.2016, Barbara (Świdnicka 8c)

W ciągu dwóch ostatnich lat, Program A-i-R Wro przeprowadził cztery edycje konkursów na realizację rezydencji artystycznych, w których udział wzięły organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i instytucje kultury z naszego regionu.
Więcej informacji: T U T A J


[A-i-R Wro] Immigrated Pieces. Poezja rzeczy - Finałowa prezentacja
23 listopada, godz. 18:00

Każda przeprowadzka, wędrówka w przestrzeni, wymaga planu. Organizacji transportu, pakowania, wymyślania tego co przed nami, a czasami zacierania wspomnień – jeśli są bolesne, lub stają się zbędnym balastem u progu nowego. Historia rzeczy, doszukiwanie się ich rodowodu i użyć często jest tak naprawdę opowieścią o ludziach.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Konkurs im. Eugeniusza Gepperta
21.10 – 11.12.2016
Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem cyklicznym, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie najpełniejszej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców. Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie
Kolekcja Joachima Wagenera
18 września 2016 – 15 stycznia 2017
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski
Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie.
Więcej informacji:  T U T A J 


[SZTUKI WIZUALNE] Wrocławska Europa
20 września – 31 grudnia 2016
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Wystawa prezentuje kulturową wielobarwność i rangę Śląska sprzed kilku wieków. Pretekstem do przygotowania tego międzynarodowego wydarzenia muzealnego jest chęć przypomnienia, niemal całkowicie nieobecnego w świadomości Polaków i Ślązaków, jednego z najokazalszych i najwartościowszych dzieł sztuki.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Rzeźba „Samotność” w Parku Popowickim
Od Listopada 2016
Wydarzenie w ramach projektu „Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”. Rzeźba „Samotność” to druga część projektu poświęconego Stanisławowi Dróżdżowi. Jest to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Stanisława Dróżdża „Samotność”, nadając tej pracy trzeci wymiar. Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego."
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] „Konstruktywizm to problem, a nie estetyka” Zbigniew Geppert (1934 – 1982)
Od 21 października w Muzeum Współczesnym będzie można oglądać wystawę „Konstruktywizm to problem, a nie estetyka” Zbigniew Geppert (1934 – 1982). Muzeum Współczesne Wrocław po raz pierwszy w Polsce przedstawia oryginalną twórczość Zbigniewa Gepperta, twórcy koncepcji cub’artu, autora projektów graficznych, pisarza i autora komiksów.  
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Jestem sobą
Projekt pt. „jestem sobą” wykorzystuje fotografię jako narzędzie twórczego i czynnego działania w przedsięwzięciach kulturalnych, m.in. osób marginalizowanych społecznie. Jego zadaniem jest poszerzanie zakresu twórczych przedsięwzięć, a tym samym dawanie dodatkowych możliwości ciągłej pracy nad rozwojem percepcji i ekspresji artystycznej uczestników. 
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Cztery zmysły to w sam raz
CZAS: 19/20 listopada
MIEJSCE: BARBARA Infopunkt/kawiarnia/kultura (ul. Świdnicka 8c)
WIEK: od 10 roku życia
REKRUTACJA: zgłoszenia należy wysyłać do 3 listopada na adres cztery.zmysly@wroclaw2016.pl
Wzrok to ten zmysł, który o otaczającym świecie mówi nam zdecydowanie najwięcej. Czy można żyć pełnią życia, gdy korzystanie z niego jest niemożliwe? Wielu ludzi nie potrafi sobie tego wyobrazić. Warsztaty "Cztery zmysły to w sam raz" są propozycją dla tych, którzy mają odwagę to sprawdzić.
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Wrocław. Kapsuła czasu
19,20,30.11.2016

Prowadzący warsztaty dramatopisarskie, Zuzanna Bućko oraz Szymon Bogacz, za pomocą tytułowej kapsuły czasu przeniosą wyobraźnię uczestników w przeszłość oraz przyszłość trzech wrocławskich budynków. Początkujący dramatopisarze będą mieli za zadanie stworzyć krótkie etiudy dramatyczne inspirowane tym właśnie tematem.
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Breaking Spot - Taneczne miejsce spotkań
CZAS: 25-26 listopada 2016
Grupa Enklawa Rytmu zaprasza wszystkich na warsztaty taneczne propagujące pozytywne aspekty kultury hip-hop. Będziemy uczyć się breakingu oraz New Style Hustl. Zapraszamy szczególnie młodzież chcącą spróbować swoich sił w tańcu oraz tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia zakończone zostaną jamem tanecznym.
Więcej informacji: T U T A J 


[mikroGRANTY] SitoOgród w MiserArt
5-26.11.2016
Czy wiesz, że możesz wydrukować tkaninę lub tapetę ze swoim własnym wzorem? Ciekawi Cię jak się to robi? Dołącz do projektu "SitoOgród w MiserArt" i poznaj technikę sitodruku pod okiem Mistrzów! Propozycja grupy „SitoOgrodnicy” to cykl warsztatów podzielonych na dwie części. W październiku do pracy zostaną zaproszeni bezdomni wrocławianie i wrocławianki. W listopadzie przekażą nabyte przez siebie umiejętności grupie młodzieży chętnej wziąć udział w zajęciach.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] Przy filiżance kawy
CZAS: 18, 25 listopada 2016 r.
MIEJSCE: Stara Piekarnia (ul. Krzywoustego 310A)
WIEK: bez ograniczeń
REKRUTACJA: zgłoszenia należy kierować na adres: przy.filizance@wroclaw2016.pl
Mieszkańców Psiego Pola (i nie tylko!) zapraszamy na kreatywne warsztaty ceramiczne w duetach.+9 W trakcie zajęć uczestnicy stworzą własne filiżanki i kubki, zaprojektują spersonalizowane wzory, które następnie wymalują. Prace zostaną wypalone w specjalnym piecu i gotowe do codziennego użycia. Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólne spotkanie przy kawie/herbacie we własnoręcznie wykonanym naczyniu.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] ARISS w Salezie
Połączenie radiowe z astronautą przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z cyklem przygotowań edukacyjno-technicznych.

Połączenie z astronautą, 25 listopada 2016r.
WIEK: 13-19 lat
REKRUTACJA: zgłoszenia należy przesyłać na adres arisswsalezie@wroclaw2016.pl:
Do 30 października na zajęcia w Planetarium oraz warsztaty w Białkowie, do 6 listopada na połączenie z astronautą.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] Na Księżu, czyli międzypokoleniowe warsztaty komputerowe
19,26 listopada 2016
Grupa Na Księżu zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty komputerowe, w ramach których uczestnicy nauczą się prowadzić własną stronę internetową bądź blog, a co więcej posiądą podstawowe wiadomości z zakresu prawa autorskiego. Projekt jest skierowany w szczególności do mieszkańców osiedli Księże Małe oraz Wielkie. Wynikiem zajęć ma być witryna internetowa informacyjno-kulturalna administrowana przez mieszkańców.
Więcej informacji: T U T A J


[BARBARA] Tekturowo
20.11.2016, Świdnicka 8c
Zapraszamy dzieci i rodziców na listopadowe niedzielne warsztaty manualne z serii Tekturowo. Przyjdź budować z nami kolorowe przestrzenne pejzaże i wielkoformatowe makiety. Zajęcia prowadzi Katarzyna Bury – psycholog, pedagog, animator kultury. Zajmuje się procesami twórczymi, nowoczesnymi koncepcjami uczenia się oraz problematyką gotowości szkolnej. Spotkania adresowane są do dzieci w wieku 5-12 lat.
Więcej informacji: T U T A J


[ARCHITEKTURA] Wystawa Lwów 24 czerwca 1937 roku
29 września – 20 listopada 2016
Jak wyglądał Lwów tuż przed wybuchem II wojny światowej? Co tak naprawdę wydarzyło się 24 czerwca 1937 roku? I dlaczego nie było do tej pory wystawy poświęconej lwowskiemu modernizmowi i jego twórcom? Od 29 września zapraszamy do Muzeum Architektury na jedno z najważniejszych wydarzeń programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 - wystawę poświęconą modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa!
Więcej informacji:  T U T A J


[FILM] Przegląd Europejskich Nagród Filmowych
od 6 września do 30 grudnia
W 1988 roku Ingmar Bergman utworzył Europejską Akademię Filmową. Od tego czasu instytucja, rozpowszechniająca na świecie europejską kinematografię, przyznaje swoje nagrody, którymi wyróżnia co roku najlepszych twórców. W 2016 roku we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbędzie się 29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Z tej okazji od 6 września do 30 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na przegląd „Europejskie Nagrody Filmowe”.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu
1.04.16  – 31.03.17
Dzieła Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera i wielu innych wybitnych artystów współczesnych można będzie oglądać od sierpnia we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. To jedna z najważniejszych wystaw organizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Projekt całoroczny
Trwa wystawa "binaryWaves" grupy LAb[au]
LAb[au] to artystyczne trio z Brukseli, tworzone przez Manuela Abendrotha, Jérôme'a Decocka i Els Vermang. Ich prace łączą w sobie cechy sztuki konceptualnej, sztuki systemów [systems art] i sztuki konkretnej – aktualizowanych przez użycie współczesnych materiałów, technik i formatów.
Miejsce: Port lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Wystawa Kuby Bąkowskiego w ramach "Inwazji" Projekt całoroczny
W ramach projektu "Inwazja na wrocławskim lotnisku" będziemy mogli zobaczyć dwie prace Kuby Bąkowskiego, artysty starającego się ukazać humanistyczny wymiar zagadnień naukowych; jego prace pokazywane były między innymi w Moskwie, Wiedniu czy Nowym Jorku. Artysta łączy działania performerskie i fotografię, a jedynym śladem kreowanych przez niego zdarzeń są pojedyncze zdjęcia prezentowane w formie lightboxów.
Miejsce: Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu
Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu to projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Dzikie Pola. Historia awangardowego Wrocławia
3 października 2016 – 8 stycznia 2017
Ludwig Múzeum, Komor Marcell u. 1, Budapeszt, Węgry
www.ludwigmuseum.hu
Komisarz wystawy: Dorota Monkiewicz
Kuratorzy: Michał Duda, Anka Herbut, Anna Mituś, Paweł Piotrowicz, Adrian Prodeus, Sylwia Serafinowicz, Piotr Stasiowski
Organizator: Muzeum Współczesne Wrocław, Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum i Instytut Polski w Budapeszcie, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Wstęp płatny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

najblizszy-tydzien-w-esk-2016-1459518588

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail