Zgłoś uwagę

Najbliższy tydzień w ESK 2016

W Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 nie zwalniamy tempa przed końcem roku i zapraszamy na szereg wydarzeń w najbliższym tygodniu:

[LITERATURA] Kongres Lemologiczny
28-30.11.2016
Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych umysłów naszego kontynentu przełomu XX i XXI wieku – intrygował wiedzą, erudycją i wizjonerskimi koncepcjami na temat przyszłości naszej planety oraz ludzkiego gatunku. Jego książki uczyły i bawiły kilka pokoleń czytelników w różnych krajach – przetłumaczono je na ponad 40 języków. Amerykański pisarz Philip K. Dick podejrzewał nawet, że pod nazwiskiem LEM ukrywał się cały zespół ekspertów naukowych i pisarzy. 
Więcej informacji: T U T A J


[LITERATURA] Wrocławskie Targi Dobrych Książek
1-4.12.2016, Hala Stulecia

Wrocławskie Targi Dobrych Książek obchodzą w tym roku swoje 25-lecie. Długa tradycja podkreśla rangę tej imprezy i jej potrzebę. Co roku udział w targach bierze coraz większa liczba wydawców, a tłumy odwiedzających je w ostatnich latach czytelników spowodowały, że tym razem spotkamy się w Hali Stulecia.
Więcej informacji: T U T A J


[TEATR] FESTIWAL DRAMATU
Na początku grudnia Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na FESTIWAL DRAMATU, przegląd najciekawszych realizacji nowych polskich sztuk – spektakli i czytań performatywnych. Świetni autorzy, znakomite teatry. Festiwal potrwa od 1 do 6 grudnia.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Komiksofon
25.11.16 , Barbara, Świdnicka 8c

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zaprasza na 23 edycję Komiksofonu. Tym razem goścmi będą: Karol Kalinowski i Mateusz Skutnik. Komiksofon startuje o godz. 19:00 w piątek (25 listopada) w Barbarze.
Więcej informacji: T U T A J


[A-i-R Wro] Wystawa "Mistrz i Uczeń"
25 listopada o 18:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Tętno we Wrocławiu (Jatki 12-13) na wernisaż wystawy podsumowującej projekt „Mistrz i Uczeń”, w ramach której będzie można zobaczyć najnowsze prace Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak, artystek zajmujących się sztuką papieru. „Mistrz i Uczeń” to wspólny projekt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Jazztopad 2016
17-27.11.2016
Jason Moran, Wayne Shorter, Hugh Masekala, Marcin Masecki, muzyczne smaki Węgier i Japonii – tegoroczna edycja festiwalu Jazztopad zapowiada się znakomicie. W programie zgromadzono najlepsze wątki i wydarzenia, które zdążyli już pokochać bywalcy wrocławskiego święta jazzu, a także specjalne koncerty premierowe. Okazja do wyjątkowego świętowania jest szczególna – tegoroczny festiwal odbywa się w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Międzynarodowy Festiwal Ambientalny
2-4.12.2016
To idea niezwykle spójnego, na swój sposób hermetycznego, stylistycznie wydarzenia wychodzącego przeciw wszelkiej powierzchowności w procesie tworzenia i odbioru sztuki. Chcemy prezentować gatunki i artystów obok twórczości których nie można przejść obojętnie, prezentujących sztukę, która wymaga od widza pełnego zaangażowania emocjonalnego i umysłowego.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Photography Never Dies
17 listopada 2016 – 8 stycznia 2017
Galeria Wrocław główny. Dworzec Główny PKP
Pierwsza utrwalona fotografia, pierwsze selfie, pierwsze zdjęcie zostawione na księżycu i pierwsza fotografia cyfrowa. To część opowieści, na którą składa się blisko 2500 zdjęć w przestrzeni niemal 2 tys. metrów kwadratowych. 17 listopada br. w odrestaurowanych specjalnie na tę okazję przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu startuje PHOTOGRAPHY NEVER DIES – wystawa fotografii o fotografii. Ekspozycja, którą – jeszcze przed polską premierą – chcą już u siebie najznamienitsze muzea z Moskwy i Hamburga.
Więcej informacji: T U T A J


[∞] Futuro-kulturo
25,26, Pałac Ballestremów
W ostatnich dniach listopada w Pałacu Ballestremów odbędzie się kolejna konferencja organizowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Celem spotkania będzie konfrontacja różnych wizji rozwoju kultury, społeczeństwa i człowieka w obliczu dynamicznych zmian cywilizacyjnych, technologicznych i społecznych.
Więcej informacji: T U T A J


Konferencja o międzykulturowości w Europie Środkowej
W dniach 25-27 listopada 2016 odbędzie się we Wrocławiu IV Kongres SIETAR Polska. Kompetencja międzykulturowa – klucz do zglobalizowanego świata to temat tej edycji kongresu, którego celem jest wymiana praktyk międzykulturowych, dotyczących efektywnej współpracy we współczesnym świecie. Wrocław, jako Europejska Stolica Kultury 2016 oraz ważne centrum współpracy międzynarodowej, jest najlepszym miejscem, by to właśnie tu rozpocząć ważną i potrzebną dziś dyskusję na temat wartości różnic kulturowych.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Kadry Wrocławia
W dniach 24-27 listopada 2016 r. w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się już 4. Przegląd archiwalnych filmów o Wrocławiu – Kadry Wrocławia. Będzie to kolejne wyjątkowe wydarzenie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W programie znalazł się pokaz „Bitwy wrocławskiej”, filmu dokumentalnego o największej manifestacji ulicznej stanu wojennego. Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie tematyką Festung Breslau powtórzony zostanie zestaw filmów poświęconych Twierdzy Wrocław, który jednak został nieco zmodyfikowany.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Przegląd Nowego Kina Argentyńskiego
25.11-01.12.2016, Kino Nowe Horyzonty
Nowość w programie wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty! Ambasada Republiki Argentyny i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zapraszają w dniach 25 listopada - 1 grudnia Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego. W programie przeglądu znalazło się 11 filmów z ostatnich lat prezentowanych na największych światowych festiwalach - w Cannes, Wenecji i Berlinie. Na zakończenie odbędzie się spotkanie z Gastónem Solnickim, reżyserem filmu Sinobrody.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Koncert Galowy Festiwalu WROCEK 2016
27 listopada 2016, godz. 18:00
Nieobliczalny stand-uper (Mariusz Kałamaga), liryczny satyryk (Andrzej Poniedzielski), dwa kultowe kabarety (OTTO i Elita) i gwiazda wieczoru: Boy with Tape on his Face – nowozelandzki artysta uniwersalny – to bohaterowie Gali Komediowego Międzynarodowego Festiwalu Wrocek w 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Europejskie Forum Muzykoterapeutów
1-3.12.2016, Akademia Muzyczna
W ramach Europejskiego Forum Muzykoterapeutów "45 lat Wrocławskiej Muzykoterapii w centrum Europy" odbędzie się prezentacja dorobku Wrocławskiej Muzykoterapii na tle innych europejskich szkół muzykoterapii m.in.: Austrii, Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Włoch. 
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Bibliotheca Rudolphina
2.12.2016, Ratusz

Międzynarodowy interdyscyplinarny projekt koordynowany przez Wrocławskich Kameralistów, skupiający się na naukowym opracowaniu, digitalizacji i upowszechnieniu XVII-wiecznej biblioteki księcia legnickiego Jerzego Rudolfa. Utwory są nagrywane na płyty i wykonywane podczas koncertów wrocławskich zespołów Cantores Minores Wratislavienses i Ars Cantus.
Więcej informacji: T U T A J


Kongres społeczny: Wartość Kultury-Kultura Wartości
W dniach 25-27 listopada odbędzie Kongres Społeczny ESK 2016: "Kultura wartości - wartość kultury". Podczas Kongresu przedstawiciele elit umysłowych, zarówno z Polski jak i zza granicy, stawiać będą diagnozę współczesnej sytuacji cywilizacyjnej, a także zastanawiać się nad kierunkami jej dalszego rozwoju. Ich refleksja dotyczyć będzie głównie Polski, ale w szerokim kontekście geopolitycznym, kulturowym, religijnym Europy oraz świata.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Mural ceramiczny "Spotkajmy się, Let’s meet"
Przejście Słodowe
Katarzyna Koczyńska-Kielan i Joanna Teper - wykładowczynie w Katedrze Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta pragnęły w ten oryginalny sposób upamiętnić przyznanie miastu Wrocław zaszczytnego tytułu Europejska Stolica Kultury 2016 roku. 
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Wystawa „Niemcy nie przyszli” w Kunsthaus Dresden
„Die Deutschen kamen nicht” to niemiecka edycja wystawy „Niemcy nie przyszli” (19 grudnia 2014 – 23 lutego 2015, Muzeum Współczesne Wrocław), która prezentowana jest w galerii Kunsthaus Dresden między 20 października 2016 a 5 marca 2017 roku. Wydarzenie stanowi część programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Wim Wenders – retrospektywa filmów
26.11, 01.12.2016
Wim Wenders, niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik, realizujący filmy od czterech dekad, należy do najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Jego dzieła nagradzane były najważniejszymi nagrodami. Od 2006 roku jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. W programie retrospektywy pokazanych zostanie około trzydziestu filmów.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Konkurs im. Eugeniusza Gepperta
21.10 – 11.12.2016
Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem cyklicznym, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie najpełniejszej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców. Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie
Kolekcja Joachima Wagenera
18 września 2016 – 15 stycznia 2017
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski
Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie.
Więcej informacji:  T U T A J 


[SZTUKI WIZUALNE] Wrocławska Europa
20 września – 31 grudnia 2016
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5
Wystawa prezentuje kulturową wielobarwność i rangę Śląska sprzed kilku wieków. Pretekstem do przygotowania tego międzynarodowego wydarzenia muzealnego jest chęć przypomnienia, niemal całkowicie nieobecnego w świadomości Polaków i Ślązaków, jednego z najokazalszych i najwartościowszych dzieł sztuki.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Rzeźba „Samotność” w Parku Popowickim
Od Listopada 2016
Wydarzenie w ramach projektu „Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu”. Rzeźba „Samotność” to druga część projektu poświęconego Stanisławowi Dróżdżowi. Jest to rekonstrukcja instalacji artystycznej zrealizowanej na podstawie szkicu Barbary Kozłowskiej, która w 1970 roku zinterpretowała wiersz Stanisława Dróżdża „Samotność”, nadając tej pracy trzeci wymiar. Praca na stałe wpisze się w krajobraz parku Popowickiego."
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] „Konstruktywizm to problem, a nie estetyka” Zbigniew Geppert (1934 – 1982)
Od 21 października w Muzeum Współczesnym będzie można oglądać wystawę „Konstruktywizm to problem, a nie estetyka” Zbigniew Geppert (1934 – 1982). Muzeum Współczesne Wrocław po raz pierwszy w Polsce przedstawia oryginalną twórczość Zbigniewa Gepperta, twórcy koncepcji cub’artu, autora projektów graficznych, pisarza i autora komiksów.  
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Jestem sobą
Projekt pt. „jestem sobą” wykorzystuje fotografię jako narzędzie twórczego i czynnego działania w przedsięwzięciach kulturalnych, m.in. osób marginalizowanych społecznie. Jego zadaniem jest poszerzanie zakresu twórczych przedsięwzięć, a tym samym dawanie dodatkowych możliwości ciągłej pracy nad rozwojem percepcji i ekspresji artystycznej uczestników. 
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Wrocław. Kapsuła czasu
30.11.2016
Prowadzący warsztaty dramatopisarskie, Zuzanna Bućko oraz Szymon Bogacz, za pomocą tytułowej kapsuły czasu przeniosą wyobraźnię uczestników w przeszłość oraz przyszłość trzech wrocławskich budynków. Początkujący dramatopisarze będą mieli za zadanie stworzyć krótkie etiudy dramatyczne inspirowane tym właśnie tematem.
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Breaking Spot - Taneczne miejsce spotkań
CZAS: 25-26 listopada 2016
Grupa Enklawa Rytmu zaprasza wszystkich na warsztaty taneczne propagujące pozytywne aspekty kultury hip-hop. Będziemy uczyć się breakingu oraz New Style Hustl. Zapraszamy szczególnie młodzież chcącą spróbować swoich sił w tańcu oraz tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia zakończone zostaną jamem tanecznym.
Więcej informacji: T U T A J 


[mikroGRANTY] Przy filiżance kawy
CZAS: 25 listopada 2016 r.
MIEJSCE: Stara Piekarnia (ul. Krzywoustego 310A)
WIEK: bez ograniczeń
REKRUTACJA: zgłoszenia należy kierować na adres: przy.filizance@wroclaw2016.pl
Mieszkańców Psiego Pola (i nie tylko!) zapraszamy na kreatywne warsztaty ceramiczne w duetach.+9 W trakcie zajęć uczestnicy stworzą własne filiżanki i kubki, zaprojektują spersonalizowane wzory, które następnie wymalują. Prace zostaną wypalone w specjalnym piecu i gotowe do codziennego użycia. Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólne spotkanie przy kawie/herbacie we własnoręcznie wykonanym naczyniu.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] ARISS w Salezie
Połączenie radiowe z astronautą przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z cyklem przygotowań edukacyjno-technicznych.
Połączenie z astronautą, 25 listopada 2016r.
WIEK: 13-19 lat
REKRUTACJA: zgłoszenia należy przesyłać na adres arisswsalezie@wroclaw2016.pl:
Do 30 października na zajęcia w Planetarium oraz warsztaty w Białkowie, do 6 listopada na połączenie z astronautą.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] Na Księżu, czyli międzypokoleniowe warsztaty komputerowe
26 listopada 2016
Grupa Na Księżu zaprasza na międzypokoleniowe warsztaty komputerowe, w ramach których uczestnicy nauczą się prowadzić własną stronę internetową bądź blog, a co więcej posiądą podstawowe wiadomości z zakresu prawa autorskiego. Projekt jest skierowany w szczególności do mieszkańców osiedli Księże Małe oraz Wielkie. Wynikiem zajęć ma być witryna internetowa informacyjno-kulturalna administrowana przez mieszkańców.
Więcej informacji: T U T A J


[ARCHITEKTURA] Wystawa Lwów 24 czerwca 1937 roku
29 września – 23 marca 2017
Jak wyglądał Lwów tuż przed wybuchem II wojny światowej? Co tak naprawdę wydarzyło się 24 czerwca 1937 roku? I dlaczego nie było do tej pory wystawy poświęconej lwowskiemu modernizmowi i jego twórcom? Od 29 września zapraszamy do Muzeum Architektury na jedno z najważniejszych wydarzeń programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 - wystawę poświęconą modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa!
Więcej informacji:  T U T A J


[FILM] Przegląd Europejskich Nagród Filmowych
od 6 września do 30 grudnia
W 1988 roku Ingmar Bergman utworzył Europejską Akademię Filmową. Od tego czasu instytucja, rozpowszechniająca na świecie europejską kinematografię, przyznaje swoje nagrody, którymi wyróżnia co roku najlepszych twórców. W 2016 roku we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbędzie się 29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Z tej okazji od 6 września do 30 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na przegląd „Europejskie Nagrody Filmowe”.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu
1.04.16  – 31.03.17
Dzieła Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera i wielu innych wybitnych artystów współczesnych można będzie oglądać od sierpnia we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. To jedna z najważniejszych wystaw organizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Projekt całoroczny
Trwa wystawa "binaryWaves" grupy LAb[au]
LAb[au] to artystyczne trio z Brukseli, tworzone przez Manuela Abendrotha, Jérôme'a Decocka i Els Vermang. Ich prace łączą w sobie cechy sztuki konceptualnej, sztuki systemów [systems art] i sztuki konkretnej – aktualizowanych przez użycie współczesnych materiałów, technik i formatów.
Miejsce: Port lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Wystawa Kuby Bąkowskiego w ramach "Inwazji" Projekt całoroczny
W ramach projektu "Inwazja na wrocławskim lotnisku" będziemy mogli zobaczyć dwie prace Kuby Bąkowskiego, artysty starającego się ukazać humanistyczny wymiar zagadnień naukowych; jego prace pokazywane były między innymi w Moskwie, Wiedniu czy Nowym Jorku. Artysta łączy działania performerskie i fotografię, a jedynym śladem kreowanych przez niego zdarzeń są pojedyncze zdjęcia prezentowane w formie lightboxów.
Miejsce: Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu
Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu to projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Dzikie Pola. Historia awangardowego Wrocławia
3 października 2016 – 8 stycznia 2017
Ludwig Múzeum, Komor Marcell u. 1, Budapeszt, Węgry
www.ludwigmuseum.hu
Komisarz wystawy: Dorota Monkiewicz
Kuratorzy: Michał Duda, Anka Herbut, Anna Mituś, Paweł Piotrowicz, Adrian Prodeus, Sylwia Serafinowicz, Piotr Stasiowski
Organizator: Muzeum Współczesne Wrocław, Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum i Instytut Polski w Budapeszcie, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Wstęp płatny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

najblizszy-tydzien-w-esk-2016-1459518588

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail