Zgłoś uwagę

Najbliższy tydzień w ESK 2016

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 ogłasza oficjalny początek złotej jesieni w kulturze i zaprasza na kilkadziesiąt wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, filmu, literatury, architektury i sztuk wizualnych. Na przełomie listopada wydarzenia kulturalne prezentują się następująco:

[TEATR] Olimpiada Teatralna 2016
Od 14 października do 13 listopada stolica Dolnego Śląska stanie się międzynarodową stolicą teatru w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W programie 7. edycji Olimpiady Teatralnej, organizowanej przez Instytut Grotowskiego, nie zabraknie spektakli reżyserów, którzy zmienili oblicze teatru XX wieku i XXI wieku, takich jak: Eugenio Barba, Peter Brook, Romeo Castellucci, Pippo Delbono, Jan Fabre, Walerij Fokin, Heiner Goebbels, Liu Libin, Krystian Lupa, Eimuntas Nekrošius, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos oraz Robert Wilson. W ramach sześciu nurtów odbędą się spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy. Wrocław gościć będzie ponad 70 spektakli oraz 130 wydarzeń związanych z teatrem.
Więcej informacji: T U T A J


[TEATR] Festiwal „Dziady. Recykling”
27 października – 4 listopada
Odnosi się do źródeł teatru polskiego, obejmie prezentację inscenizacji Mickiewiczowskich „Dziadów” oraz remiksy realizacji historycznych (od Grotowskiego i Białoszewskiego, przez Dejmka i Swinarskiego – do Konwickiego).
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] American Film Festival
7. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 25-30 października 2016 roku. W programie tegorocznej edycji, wpisanej w program Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016, znalazło się 100 filmów pełnometrażowych: 58 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, a 6 to premiery europejskie.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] Guitar Masters 2016
Już 21 października startuje wrocławski festiwal Guitar Masters 2016 (znany dotąd jako Gitara+). Rozszerzona w tym roku formuła imprezy obejmuje zarówno festiwal gitarowy z udziałem światowych gwiazd gitary klasycznej, jazzu, muzyki świata czy flamenco, jak i międzynarodowy konkurs gitarowy z najwyższymi nagrodami, oferowanymi obecnie na świecie. Większość koncertów i wszystkie przesłuchania konkursowe odbędą się w jednej z najlepszych sal koncertowych w Europie – Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Koncert otwarcia Anoushka Shankar już 21 października w NFM.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Europejski Festiwal Szkła ­­–Play with glass”
Już po raz piaty artyści i entuzjaści sztuki szkła spotkają się we Wrocławiu na Europejskim Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Z każdym rokiem festiwal wywołuje coraz większe zainteresowanie – w Polsce i za granicą i powoli wyrasta na najważniejszą w Europie cykliczną imprezę związaną ze sztuką szkła.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] XV WROCŁAW INDUSTRIAL FESTIVAL
3 – 6.11, sala Gotycka, Stary Klasztor
Stylistyczna różnorodność – od ambientu i neo-folku, poprzez klasyczny industrial, aż po noise i radykalną awangardę – stanowi o sile i wyjątkowości tego wydarzenia.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Wim Wenders – retrospektywa filmów
30.10, 03.11.2016
Wim Wenders, niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz fotografik, realizujący filmy od czterech dekad, należy do najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Jego dzieła nagradzane były najważniejszymi nagrodami. Od 2006 roku jest przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej. W programie retrospektywy pokazanych zostanie około trzydziestu filmów.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Shakespeare Lives in Film
1,2,4.11.2016
Przegląd brytyjskich filmowych adaptacji dzieł Szekspira, przygotowany przez British Council w 400. rocznicę śmierci dramaturga. Ekranizacje znanych i mniej znanych sztuk, różnorodne stylistycznie, od dużych produkcji z udziałem gwiazd, po filmy niezależne (od Hamleta L. Oliviera po The Angelic Conversation D. Jarmana). Wydarzenie towarzyszące Olimpiadzie Teatralnej.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] Tydzień Filmu Niemieckiego
Program wrocławskiej edycji przeglądu w Kinie Nowe Horyzonty. Na otwarcie Toni Erdmann Maren Ade.  W dniach 4-10 listopada w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się wrocławska edycja 16. Tygodnia Filmu Niemieckiego. To największy w Polsce przegląd kinematografii tego kraju, w którym prezentuje się najlepsze i najpopularniejsze tytuły roku.
Więcej informacji: T U T A J


[FILM] PCfB: "Płynące wieżowce"
3.11.2016, 19:00, Kino Nowe Horyzonty
Polish Cinema for Beginners – to cykl prezentujący selekcję najciekawszych polskich filmów z angielskimi napisami. To pierwszy w skali całego kraju program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do odbiorców obcojęzycznych, którzy często nie mieli wcześniej okazji poznać największych arcydzieł polskiej kinematografii, ale i kultowych klasyków naszej popkultury.
Więcej informacji: T U T A J


[MUZYKA] 1000 lat muzyki we Wrocławiu Orfeo
4.11.2016, godz. 20:00, NFM
W ramach cyklu koncertów „1000 lat muzyki we Wrocławiu” publiczność co miesiąc może zapoznać się z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze miasta. W kolejnym koncercie w ramach cyklu pt. „Orfeo”, przed publicznością zaprezentują się Studenci Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej oraz Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Więcej informacji:  T U T A J


Międzynarodowa Konferencja Naukowa
"Muzyka, plastyka i teatr w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży"

4 – 5.11.2016, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Adresowana do środowiska artystycznego, pedagogów zajmujących się edukacją artystyczną i studentów wydziałów artystyczno-edukacyjnych.
Więcej informacji: T U T A J


[A-i-R Wro] Immigrated Pieces
4.11.2016, Muzeum Współczesne Wrocław
Projektu „Immigrated Pieces” –spotkanie z Enrico Floriddią, artystą goszczonym we Wrocławiu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Podczas spotkania prowadzonego przez Bartka Lisa zastanowimy się miedzy innymi nad tym, jak sztuka powiązana jest z pamięcią? W jaki sposób przemieszczanie dzieł sztuki pomiędzy muzeami, archiwami czy innymi instytucjami kultury wpływa na konstrukcję naszej pamięci zbiorowej i rozwój kapitału kulturowego?
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna
To, co w młodej polskiej sztuce współczesnej najciekawsze i najbardziej inspirujące. Ponad 20 artystów, których prace wybrano z blisko 200 nadesłanych portfolio, zaprezentuje swoją twórczość podczas wystawy Przypływ. Młoda polska sztuka współczesna. Wernisaż już 13 października br. we wrocławskiej galerii ART MAIN STATION by mia. To efekt współpracy Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016 i Credit Suisse Careers.
Więcej informacji: T U T A J


[LITERATURA] Olga Tokarczuk ma świecie. Przekłady. Odgłosy prasy. Fotografie
Wystawa stworzona w oparciu o materiały z archiwum Olgi Tokarczuk. Ukaże wszystkie obcojęzyczne wydania jej książek, mało znane zdjęcia wykonane podczas spotkań autorskich, targów książki i konferencji, ale także  w sytuacjach mniej oficjalnych. Ciekawym uzupełnieniem będą z pewnością fotografie zrobione przez samą pisarkę.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Konkurs im. Eugeniusza Gepperta
21.10 – 11.12.2016
Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem cyklicznym, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie najpełniejszej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców. Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Jestem sobą
Projekt pt. „jestem sobą” wykorzystuje fotografię jako narzędzie twórczego i czynnego działania w przedsięwzięciach kulturalnych, m.in. osób marginalizowanych społecznie. Jego zadaniem jest poszerzanie zakresu twórczych przedsięwzięć, a tym samym dawanie dodatkowych możliwości ciągłej pracy nad rozwojem percepcji i ekspresji artystycznej uczestników. 
Więcej informacji: T U T A J


 [A-i-R-Wro] REZYDENCJA JAMESA HOPKINA
10.11 – 1.11.2016
James Hopkin – ukończył z wyróżnieniem filologię angielską z filozofią (Manchester), a następnie stypendium British Academy za jego doktorat na York & UEA. W 1998 roku zaczął pisać o literaturze dla „New Statesman” i „The Guardian”; dla tego ostatniego przeprowadził wywiady z jednymi z najważniejszych polskich literatów, m.in. z Różewiczem, Miłoszem, Szymborską, Stasiukiem czy Tokarczuk.
Więcej informacji: T U T A J


[A-i-R-Wro] REZYDENCJA MARII HOYIN W MWW
Jakie peryferia można odnaleźć we Wrocławiu, nawet w jego centrum? 27 października o 19:00 zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na Peryferium – wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Maryi Hoyin, ukraińskiej artystki, goszczonej we Wrocławiu przez MWW i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[A-i-R-Wro] REZYDENCJE ARTYSTYCZNE W HART HOSTEL&ART.
Boris Sirka jest młodym artystą o niebywałej wyobraźni przestrzennej. Studiował na kierunkach „Grafika” i „Twórczość Eksperymentalna” w Koszycach oraz „Nowe Media” w Pradze. Zajmuje się głównie nowoczesną grafiką, ale też instalacjami i łączeniem różnych sztuk. Sirka jest artystą, którego prace były wielokrotnie wystawiane zarówno na Słowacji, jak i za granicą.
Więcej informacji: T U T A J


[mikroGRANTY] Przy filiżance kawy
CZAS: 6, 13, 20, 21, 27 października; 3, 10, 18, 25 listopada 2016 r.
MIEJSCE: Stara Piekarnia (ul. Krzywoustego 310A)
WIEK: bez ograniczeń
REKRUTACJA: zgłoszenia należy kierować na adres: przy.filizance@wroclaw2016.pl

Mieszkańców Psiego Pola (i nie tylko!) zapraszamy na kreatywne warsztaty ceramiczne w duetach.+9 W trakcie zajęć uczestnicy stworzą własne filiżanki i kubki, zaprojektują spersonalizowane wzory, które następnie wymalują. Prace zostaną wypalone w specjalnym piecu i gotowe do codziennego użycia. Na zakończenie spotkań wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólne spotkanie przy kawie/herbacie we własnoręcznie wykonanym naczyniu.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] ARISS w Salezie
Połączenie radiowe z astronautą przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wraz z cyklem przygotowań edukacyjno-technicznych.

Połączenie z astronautą, między 16 a 30 listopada
WIEK: 13-19 lat
REKRUTACJA: zgłoszenia należy przesyłać na adres arisswsalezie@wroclaw2016.pl:
Do 30 października na zajęcia w Planetarium oraz warsztaty w Białkowie, do 6 listopada na połączenie z astronautą.
Więcej o warsztatach: T U T A J


[mikroGRANTY] Masz wiadomość! Przyjdź!
4.11.2016, Klub Mieszkańca Olimpia Port ul. Marco Polo
Zapraszamy na warsztaty plecionkarskie, na wspólne szydełkowanie, na warsztaty architektoniczne. Posłuchamy razem historii osiedla i ciekawych opowieści. Wspólnie wybierzemy "miejsca", w których będziemy zostawiać sobie wiadomości, gdzie wypijemy kawę i spotkamy się na potańcówce. Stawiamy na integrację poprzez osobiste spotkania, działania artystyczne i społeczne. Chcemy, aby nowi mieszkańcy czuli się związani z miejscem, do którego się przeprowadzili. Aby mogli powiedzieć: "Jestem u siebie! Jestem z Wami!".
Więcej o warsztatach: T U T A J


[BARBARA] Jak Mickiewicz wygrał „Dziady”?
2 listopada 2016, godz. 10:00

Adamowa „poezja czynna” w Collège de France O wykładzie prof. Krzysztofa Rutkowskiego: W Collège de France poezja i religia, wiara, nadzieja i miłość stały się dla Mickiewicza jednością. Nowa poezja, czyniona całym sobą i w zasadzie odrzucająca pisanie, wyrażała sens niesamowitego eksperymentu religijnego (…). Mickiewicz przekonany, że dramat jest najdoskonalszą formą poezji, zrobił, od-robił, wygrał, rozegrał „Dziady” w Collège de France sam wobec zachwyconych i przerażonych widzów-uczestników.


[BARBARA] Debata jakich „Dziadów” Polacy potrzebują?
3 listopada 2016, godz. 10:00

Punktem wyjścia debaty prowadzonej przez Jacka Sieradzkiego są tezy przedstawione przez prof. Jacka Kopcińskiego w artykule „Powrót Dziadów, czyli dwa teatry” („Teatr” 2016 nr 1). Autor zaprezentował tam dwie podstawowe perspektywy, w jakich twórcy sceniczni odczytują dziś dramat Mickiewicza, jedną określając jako „teatr krytyczny”, drugą jako „teatr wspólnoty wyobrażonej”. W debacie wezmą także udział prof. Dariusz Kosiński, dr Paweł
Goźliński, Jacek Hałas i Małgorzata Piekutowa.


[BARBARA]  „Dziady” w teatrze, czyli „co jest w Polsce (nie) do (po)myślenia”
4 listopada 2016, godz. 10:00

Kto reżyseruje „Dziady” – czy tylko inscenizator? Jaką rolę w dziejach scenicznych odgrywała publiczność? Jak odciskał się duch czasu? Toksyczny arcydramat? Czy „Dziady” są opresyjną inicjacją w polskość, jak utrzymują niektórzy krytycy? Widz wyemancypowany – co to znaczy w przypadku „Dziadów”? W debacie prowadzonej przez prof. Zbigniewa Majchrowskiego uczestniczą: Łukasz Drewniak, Małgorzata Dziewulska, dr Marcin Kościelniak, Bogusław Kierc i prof. Joanna Walaszek.


[ARCHITEKTURA] Wystawa Lwów 24 czerwca 1937 roku
29 września – 20 listopada 2016
Jak wyglądał Lwów tuż przed wybuchem II wojny światowej? Co tak naprawdę wydarzyło się 24 czerwca 1937 roku? I dlaczego nie było do tej pory wystawy poświęconej lwowskiemu modernizmowi i jego twórcom? Od 29 września zapraszamy do Muzeum Architektury na jedno z najważniejszych wydarzeń programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 - wystawę poświęconą modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa!
Więcej informacji:  T U T A J


[FILM] Przegląd Europejskich Nagród Filmowych
od 6 września do 30 grudnia
W 1988 roku Ingmar Bergman utworzył Europejską Akademię Filmową. Od tego czasu instytucja, rozpowszechniająca na świecie europejską kinematografię, przyznaje swoje nagrody, którymi wyróżnia co roku najlepszych twórców. W 2016 roku we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbędzie się 29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Z tej okazji od 6 września do 30 grudnia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na przegląd „Europejskie Nagrody Filmowe”.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu
1.04.16  – 31.03.17
Dzieła Warhola, Rauschenberga, Beuysa, Kiefera i wielu innych wybitnych artystów współczesnych można będzie oglądać od sierpnia we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł. To jedna z najważniejszych wystaw organizowanych w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Projekt całoroczny
Trwa wystawa "binaryWaves" grupy LAb[au]
LAb[au] to artystyczne trio z Brukseli, tworzone przez Manuela Abendrotha, Jérôme'a Decocka i Els Vermang. Ich prace łączą w sobie cechy sztuki konceptualnej, sztuki systemów [systems art] i sztuki konkretnej – aktualizowanych przez użycie współczesnych materiałów, technik i formatów.
Miejsce: Port lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Wystawa Kuby Bąkowskiego w ramach "Inwazji" Projekt całoroczny
W ramach projektu "Inwazja na wrocławskim lotnisku" będziemy mogli zobaczyć dwie prace Kuby Bąkowskiego, artysty starającego się ukazać humanistyczny wymiar zagadnień naukowych; jego prace pokazywane były między innymi w Moskwie, Wiedniu czy Nowym Jorku. Artysta łączy działania performerskie i fotografię, a jedynym śladem kreowanych przez niego zdarzeń są pojedyncze zdjęcia prezentowane w formie lightboxów.
Miejsce: Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, ul. Graniczna 190
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu
Stanisław Dróżdż. Ścieżki tekstu to projekt poetycko-wizualny realizowany w przestrzeni publicznej Wrocławia. Jego głównym celem jest przybliżenie szerokiej publiczności twórczości Stanisława Dróżdża, związanego z Wrocławiem poety, artysty i animatora polskiej gałęzi nurtu poezji konkretnej. Otwarcie już 6 września we wrocławskim klubie Proza (Przejście Garncarskie 2).
Więcej informacji: T U T A J


[SZTUKI WIZUALNE] Dzikie Pola. Historia awangardowego Wrocławia
3 października 2016 – 8 stycznia 2017
Ludwig Múzeum, Komor Marcell u. 1, Budapeszt, Węgry
www.ludwigmuseum.hu
Komisarz wystawy: Dorota Monkiewicz
Kuratorzy: Michał Duda, Anka Herbut, Anna Mituś, Paweł Piotrowicz, Adrian Prodeus, Sylwia Serafinowicz, Piotr Stasiowski
Organizator: Muzeum Współczesne Wrocław, Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum i Instytut Polski w Budapeszcie, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Wstęp płatny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

fb_kwadrat-5-1475142639

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail