Zgłoś uwagę

Najnowsze nurty sztuki europejskiej na biennale Jeune Création Européenne

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej (Jeune Création Européenne) to unikatowa wystawa promująca aktualne trendy w młodej sztuce, która od czerwca do końca lipca 2016 r. zostanie zaprezentowana we Wrocławiu. Polscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć prace 56 artystów z Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji, Polski, Łotwy czy Danii. W Polsce organizatorem wydarzenia jest wrocławska Galeria Miejska.

JCE Biennale Młodej Sztuki Europejskiej
od 1 do 31 lipca 2016

wernisaż 30 czerwca 2016, godz. 19:00
Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia
wstęp wolny
Biennale Młodej Sztuki Europejskiej to międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Od 2000 roku wydarzenie odbywa się w całej Europie i ma formułę wystawy podróżującej. Jej założeniem i główną ideą jest wymiana artystyczna pomiędzy krajami europejskimi. Wystawa skupia się na prezentacji twórczości charakteryzującej pokolenie artystów do 35. roku życia. Wielu z nich to młodzi twórcy, absolwenci szkół artystycznych, inni od lat poruszają się na rynku sztuki, jednak nie są związani na stałe z żadną galerią czy instytucją artystyczną. Biennale oparte na ich wzajemnej współpracy, stało się platformą wymiany artystycznych doświadczeń i wyrazem tego, jak młodzi twórcy z rożnych krajów europejskich postrzegają sztukę.Biennale Młodej Sztuki Europejskiej we Wrocławiu rozpoczyna się 30 czerwca 2016 roku i odbywa się w  ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Galerię Miejską we Wrocławiu, we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy zabytkowej Hali Stulecia. W ramach uroczystego otwarcia biennale wystąpi teatr tańca i ognia Pa-Li-Tchi, który zaprezentuje pirotechniczny spektakl dostosowany do Wrocławskiej Fontanny multimedialnej w tle. Wystawie JCE Biennale Młodej Sztuki Europejskiej towarzyszyć będzie dodatkowy projekt fotograficzny autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai „Euroarabia”.

– Goszczenie międzynarodowego, prestiżowego wydarzenia, jakim jest Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, to nie tylko istotne wydarzenie dla Wrocławia, ale również dla całej Polski. Podczas uroczystego otwarcia stolicę Dolnego Śląska odwiedzą artyści i kuratorzy z całej Europy. Stwarza to możliwość promocji rodzimej kultury oraz zaprezentowania przez polskich artystów swojej twórczości. Równocześnie polscy i zagraniczni widzowie będą mieli okazję zobaczyć w jednym miejscu wyjątkowe prace przedstawicieli młodej sztuki z całej Europy. Wystawa będzie miała charakter otwarty, dlatego już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – komentuje Ewa Sułek, kuratorka polskiej sekcji Biennale.

Podczas Biennale zostaną zaprezentowane prace Magdaleny Sawickiej, polskiej artystki, która podczas otwarcia wystawy w Montrouge pod Paryżem została nagrodzona przez międzynarodowe jury Grand Prix za osobliwość i siłę prac, będących odzwierciedleniem życia codziennego. Pozostałe dwie nagrody otrzymali reprezentujący Łotwę Klāvs Loris oraz pochodzący z Belgii Willem Boel, którego rzeźba znajdowała się na ekspozycji francuskiej.  Wspólna wystawa laureatów odbędzie się 12 maja w Brukseli, w galerii Hangar 18.

Tegoroczna edycja Biennale Młodej Sztuki Europejskiej rozpoczęła się jesienią 2015 roku w podparyskim Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd przemieści się w kwietniu do Danii (Hjørring, Kunstbygningen i Vrå), a następnie w czerwcu do Polski (Wrocław, Wrocławskie Centrum Kongresowe Hala Stulecia). Z Wrocławia wystawa pojedzie w sierpniu na Łotwę (Cēsis, Centrum Sztuki Bruzis), a w 2017 roku do Włoch (Como, Villa Olmo), Hiszpanii (Figueres, Museu de l'Emporda) i Portugalii (Amarante, Amadeo de Souza-Cardoso Municipal Museum).  Podczas przemieszczającej się przez dwa lata ekspozycji będzie można obejrzeć prace 56 młodych artystów, reprezentujących aktualne trendy w młodej sztuce w danym kraju. Prace wykonane zostały z wykorzystaniem różnych form: malarstwa, rysunku, fotografii, obiektów, instalacji oraz wideo. Polskę oprócz Magdaleny Sawickiej reprezentują Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska i Tomasz Poznysz.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.galeriamiajska.pl.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Miłosz Flis, Kapsuła Nad rzeką, 2014 - 2015, instalacja, obiekt, 19 x 13 x 17 cm 2 praca-kornela-janczego-po-lewej-i-marceliny-gron-po-prawej-1456318106 Tomasz Poznysz, Pies z perłą, 2014, olej na płótnie, 100 x 90 cm tomasz-poznysz-pies-z-perla-2014-olej-na-plotnie-100-x-90-cm-1456318107 Berenika Kowalska, Bez Tytułu II, 2014, olej na płótnie, 130x100 cm Izabela Łęska, Matka Boska Jagodna, 2012, technika mieszana izabela-leska-matka-boska-jagodna-2012-technika-mieszana-1456318107 jce-europejskie-biennale-tworczosci-mlodych-we-francji-1456318107 Magdalena Sawicka, Pożegnanie, 2014, rapidograf na papierze Kornel Janczy,  Pejzaż, 2014 instalacja magdalena-sawicka-pozegnanie-2014-rapidograf-na-papierze-1456318108 Marcelina Groń, „Żyjesz we mnie. Moja Babko, Abelardzie, Hildegardo z Bingen, moja krwi”, 2015, akryl na płótnie, dyptyk, 320 x 180 cm. michal-frydrych-kolor-z-przestworzy-2014-technika-mieszana-105-x-80-x-70-cm-1456318106 Michał Frydrych, W pośpiechu zamówiłem kawę w Starbucksie na księżycu milosz-flis-kapsuly-2014-2015-instalacja-obiekt-19-x-13-x-17-cm-1456318106

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail