Następny przystanek Koalicji Miast: Poznań

Poznański tramwaj przemierzający trasę wrocławskiej linii tramwajowej 0, bez pośpiechu, zgodnie z rozkładem jazdy już w lipcu będzie okrążać miasto, pozostawiając ślad obecności miasta w mieście. Obecność tą podkreślać będzie na dwóch przenikających się płaszczyznach: poprzez prezentację poznańskiego środowiska artystycznego oraz refleksję nad miastem i rolą mieszkańców w jego kształtowaniu.

Prezentując wydarzenia wtopione w miejską przestrzeń, skierowane do przypadkowego widza, Poznań pobudzi w nas myślenie o stanie współczesnej kultury, zwłaszcza kultury miejskiej. Przyjrzy się uważnie roli, jaką odgrywają w niej mieszkańcy. Poznański tramwaj, wtopiony we wrocławski krajobraz, to zarówno doskonały sposób na obserwację miasta, jak i miejsce spotkania, otwarte na ludzi. Poprzez te działania poznańscy artyści ujawnią kreatywny i twórczy potencjał drzemiący w odbiorcach, zdolny wpływać na kształtowanie kultury i tożsamości każdego miasta. Czas prezentacji to także doskonały moment do autorefleksji nad następnym przystankiem naszej miejskiej kulturowej tożsamości – miasta otwartego.

Obecność poznańskiego tramwaju we Wrocławiu to przyczynek do refleksji nad własną tożsamością, specyfiką Poznania i jednocześnie otwarte pytanie o kształt miejskich polityk kulturalnych, strategii oraz koncepcji ich dalszego rozwoju. Warto wyruszyć w tę podróż, nawet jeśli miałoby się okazać, że poszukując odpowiedzi nieustannie kręcimy się w kółko.

1.07 / pt
19:00 – 22:00 – Wernisaż i koncert w ramach projektu BRAMA / brama i podwórko kamienicy przy ul. Rydygiera 25/27

15:00 – 17:00 – Koncert MUZYKA NA WIETRZE / plac przed Dworcem Głównym PKP
14:00 – 17:00 – Happening TRENERZY ŻYCIA CODZIENNEGO / chodniki, parki, skwery i przystanki śródmieścia Wrocławia

13:00, 15:00, 17:00 – Spektakl TRANSMISJA / start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich

2.07 / sb
18:00 – Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS / Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski
15:00 / 17:00 – Spektakl WEHIKUŁ CZASU – Park Staszica

14:00 – 17:00 – Happening PODZIEMIE SERDECZNOŚCI / przejście podziemne na Placu Grunwaldzkim

3.07 / nd
12:00, 14:00 – Spektakl DOM WARIATÓW Teatr Wariate / Park Staszica
11:00, 13:00 – Działania animacyjne dla dzieci TRAMWAJ RESTAURACYJNY Teatr Wariate / start ‒ Plac Powstańców Wielkopolskich

Jedną z przestrzeni, gdzie zobaczymy Poznań, będzie Nadodrze. Tutaj (tutej?), w Parku Staszica zobaczymy w sobotę, 2 lipca wyjątkowy spektakl: Wehikuł Czasu. Spektakl uliczny, w którym bierze udział grupa seniorów skupionych wokół poznańskiej Fundacji Movements Factory. Za reżyserię odpowiada Iwona Pasińska – nowa dyrektorka Polskiego Teatru Tańca.

Dwugodzinny koncert muzyki klasycznej i operowej usłyszymy już 1 lipca na placu przed Dworcem Głównym! Poznaniacy przeniosą nas na chwilę w inną rzeczywistość. Głównie tych, którzy przyjadą na weekend do Wrocławia pociągiem, lub planują piątkową podróż. Wykonawcami koncertu „Muzyka na wietrze” będą mający bogate doświadczenie w tego typu akcjach śpiewacy prowadzeni przez Wojciecha Sokolnickiego, występujący na przemian z efektownym kwartetem puzonowy.

Przejście podziemne pod rondem Reagana (plac Grunwaldzki) będzie najsympatyczniejszym miejscem w Polsce! A to za sprawą artystów z Poznania. Tematem jednego z przedstawień będzie serdeczność. Aktorzy poznańskiej grupy Circus Ferus, w podziemnej enklawie poszukają odpowiedzi na pytania: "gdzie podziała się zwykła ludzka serdeczność? Czy zachowania nacechowane życzliwością są w przestrzeni publicznej nadal możliwe? Czy potrafimy jeszcze być względem siebie ot tak, bezinteresownie przyjacielscy?".
No, to jak to jest z tą serdecznością u Was?

1-3 lipca przestrzeń miejska Europejskiej Stolicy Kultury 2016 stanie się sceną działań dla artystów z Poznania. A że to czas Euro, nie mogło wśród nich zabraknąć… trenerów! Happening pomyślany jest w stylu legendarnej wrocławskiej Pomarańczowej Alternatywy. Jego twórcy postanowili odnieść się w ironiczny sposób do wszechobecnego terroru coachingu, który często nieproszony, radzi nam jak właściwe żyć, odżywiać się, spędzać wolny czas itp. W taki oto sposób artyści, ubrani podczas happeningu w przepisowe, trenerskie dresy, przedstawiają ideę swojego działania: "Jest taka sfera aktywności, w której wszyscy jesteśmy profesjonalistami. Jest to życie codzienne samo w sobie. Tak, każdy, bez wyjątku zawodowo zajmuje się codziennością. I każdy robi to bardzo dobrze. Ale, faktem jest, że może być lepiej, znacznie lepiej! Że można chodzić, czekać na tramwaj, palić papierosa (oczywiście w miejscach do tego wyznaczonych), czy dźwigać zakupy jeszcze efektywniej, jeszcze kreatywniej, jeszcze sprawniej, prężniej, wydajniej!!!

następny przystanek Poznań