Laboratorium Ruchu ESK 2016 - Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
Pokaz we Wrocławiu : 20.maja 2016
Godz: 19.00
Miejsce: Centrum Inicjatyw Artystycznych
Anna Nowicka
,,Stany Wyśnione”
koncept, choreografia
Anna Nowicka
wykonanie, współpraca artystyczna
Burkhard Körner, Aleksandra Osowicz,
Weronika Pelczyńska
dramaturgia Eleonora Zdebiak
muzyka Wojtek Urbański
kostiumy Tanja Padan / Kiss the future
strona wizualna Aleksandra Osowicz
w dialogu z Bonnie Buckner
produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
przy wsparciu VARP – PA – Fundusz Wyszehradzki /
L1 association (HU), Hayka / hayka.eu, Centrum w Ruchu,
Fundacja Burdąg
Projekt „Stany Wyśnione” / „Dream States” jest propozycją wielopoziomowego wykorzystania pracy ze snami i wyobraźnią w praktyce performatywnej. Spektakl „Stany Wyśnione” / „Dream States” powstawał w oparciu o sny performerów zaangażowanych w pracę nad przedstawieniem: Aleksandry Osowicz, Weroniki Pelczyńskiej i Anny Nowickiej. Projekt jest podróżą w sferę ich podświadomości, stającej się źródłem i inspiracją dla materiału ruchowego, choreografii i aranżacji przestrzeni. Na scenie, osobisty materiał każdego z tancerzy, zostanie zaprezentowany w swej oryginalnej, „prywatnej”, a więc przez to wrażliwej formie, wyrażonej poprzez taniec. Równocześnie, przy pomocy pracy z kamerą i projektorem (projekcje nagrywane „na żywo” i rzutowane podczas spektaklu), prywatne doświadczenia senne, stanowiące źródło ruchu, będą amplifikowane i upubliczniane jako produkt medialny, oderwany od doświadczenia konkretnej jednostki.
Temat prywatności i upubliczniania zostanie poruszony poprzez pracę w oparciu o trzy specyficzne role / perspektywy: performera, świadka i obserwatora, w które tancerze będą wchodzić i którymi będą się wymieniać. Spektakl będzie wywodził się od bardzo osobistego, delikatnego i kruchego materiału sennego, który w trakcie powstawania przedstawienia zostanie obramowany („framed”) poprzez wykorzystanie kamery, rozdmuchany do roli medialnej informacji, potencjalnie nadającej zupełnie inne znaczenie oryginalnemu doświadczeniu jednostki.
,,DAILY MADNESS"
Solo Tobias M. Draeger
Człowiek w biurze otoczony przez niezliczone przedmioty. Ściany biurowe jak odbicie jego myśli. Pokaz opowiada o walce między neurotycznym przymusem organizacji, otaczającym chaosem i wielkim pragnieniem swobody. Czy doświadczyłeś tego pomiędzy spotkaniami, czasem, rozkładem jazdy, czy doświadczyłeś szaleństwa codzienności
Proste pragnienie, aby kształtować swój świat, jak i plan dnia , tak aby można w nim spokojnie się odnaleźć.
Co może wyniknąć z braku równowagi i gniewu?
Spektakl "DAILY MADNESS" w choreografii Draegera zajął 2 miejsce w konkursie za najlepsze niemieckie solo tańca współczesnego.
Tobias M. Draeger urodził się w 1981 w Niemczech, studiował aktorstwo i taniec współczesny w Konserwatorium w Wiedniu oraz w SEAD w Salzburgu. Pierwsze doświadczenia zawodowe w dziedzinie tańca i teatru zdobywał u Sebastiana Prantla/ Keith Johnstone i M. Obertscheider w Wiedniu.
Program realizowany min: we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca, Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016 – Adam Kamiński
Zespół kuratorski projektu: Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange – Anna Królica, Roma Hurey, Adam Kamiński
Pokaz spektaklu Tobiasa M. Draegera możliwy dzięki wsparciu finansowemu: INTPA - INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA - Tanzquartier Wien oraz BKA i BMEIA“ Patronat: Austriackie Forum Kultury, Instytut Muzyki i Tańca