Pokaz spektaklu w ramach Laboratorium Ruchu ESK 2016 Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange
TANZ COMPANY GERVASI
,,What kind of Animal is?”
Choreografia: Elio Gervasi
Asystent choreografa: Nicoletta Cabassi
Taniec/ choreografia: Yukie Koji, Hannah Timbrell, Alessandra Ruggeri, Yun Yeh, Dominik Feistmantl
Muzyka/ kompozycja: Albert Castello
światło Design: Markus Schwarz
Management: Roma Hurey
Data : 29.05.2016
Godz: 19.00
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki / Sala Czerwona
Plac Wolności 1, Wroclaw
Światowa premiera Grudzień 2015, Koprodukcja z Tanzquartier Wien
Poszukiwanie asocjacji między człowiekiem a zwierzęciem stanowiło od zawsze podmiot obserwacji człowieka. Odczuwamy ulgę, nie jesteśmy odosobnieni w naszym zachowaniu. Tanz Company Gervasi zarysowuje socjalne mikro-procesy, formy związków i powiązań, samotności i wzajemnego postrzegania. Formy kontaktu, dotyk, rytuały. Grupy powstają tak szybko jak się rozpadają. Ich rytuały permanentnie się zmieniają. Outsiderzy się wycofują i rozwijają również krótkotrwale rytuały samotności. Grupa zapewnia ochronę, pielęgnację ciała i emocjonalną bliskość. Upodabnia się tym samym do rodziny czy też kolektywu pracy. Osoba, która zostaje outsiderem, łamie ich reguły poprzez emocje. Przekracza swoje granice. Jeśli zostaje przyjęta ponownie do grupy, transformuje ją. Niejednokrotnie nasuwa się nam tutaj asocjacja do zachowania zwierząt w grupie, kumulujące się stado, zapowiadająca się walka o rewir albo zabawa. Gervasi obserwuje te wzorce w naszym industrialnym społeczeństwie, interpretuje je, przerysowuje, kumuluje i uwalnia. Jednocześnie czerpie z modelu wzajemnego obcowania, który go zainspirował: japońskie video o tytule: „insane swimmingpools” pokazuje tysiące zgromadzonych osób w olbrzymim basenie animowanym poprzez metrową sztuczną falę.
www.gervasi.at
Program realizowany min: we współpracy z ESK 2016, Instytutem Muzyki i Tańca, Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia
Kurator Laboratorium Ruchu ESK 2016 – Adam Kamiński
Zespół kuratorski projektu: Niech (NIE) sczezną artyści. Exchange – Roma Hurey, Adam Kamiński, Anna Królica
Współorganizator pokazu: Narodowe Forum Muzyki
Pokaz spektaklu możliwy dzięki wsparciu finansowemu: INTPA - INTERNATIONAL NET FOR DANCE AND PERFORMANCE AUSTRIA - Tanzquartier Wien oraz BKA i BMEIA“
Patronat: Austriackie Forum Kultury, Instytut Muzyki i Tańca
Tanz Company Gervasi/ Elio Gervasi / Austria
W 1987 roku w Wiedniu powstało Tanz Company Gervasi . Jego założycielem jest Elio Gervasi. Studiował klasyczny taniec w Rzymie, modern dance z Peter Goss, Merce Cunningham, José Limon, Louis Falco, Susanne Linke, jak i Contemporary Dance, Contact Improvisation i Release Technique. W ciągu 28 lat istnienia Tanz Company Gervasi powstało ponad 50 produkcji, które były prezentowane na licznych festiwalach w Austrii i zagranicą. Gervasi otrzymał liczne wyróżnienia od sekcji kultury i sztuki Federalnego Urzędu Kancelarskiego, Austriacką Nagrodę Produkcji Tańca współczesnego w 2003.
Współpracował gościnnie jako choreograf z P.L.Dance Company, die BühnenwerkstattCompany Graz, das Saarländische Staatstheater, das Staatsopernballett w ramach cyklu „OffBallet“ oraz ze szkołą Baletu Wiedeńskiej Opery. Dwukrotnie prowadził choreografie produkcji tańca współczesnego otwierającą sezon letni w Museumsquartier Wien. W ramach Roku Mozartowskiego powstała koprodukcja Gervasi z Tanzquartier Wien Fazil Say (LiveMusik), w latach 20112015 prezentował swoje produkcje w ramach ImPulsTanz Special i ImPulsTanz Festival. W grudniu 2015 odbyła się prapremiera koprodukcji Tanzquartier Wien „What kind of Animals is?”. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach projektu we Wrocławiu.
Ponadto Elio Gervasi pełni funkcję radnego w sekcji Teatru i Sztuk Performatywnych Federalnego Urzędu Kancelarskiego.
"What kind of animal?" jest pracą choreograficzną, w której granice między tańcem współczesnym, performance a sztuką konceptualną zostały równie obalone jak i stereotypy konotowane ze zwierzęciem w człowieku. Arystoteles twierdził "Człowiek to zwierzę społeczne?". Czy aksjomat ten nadal jest aktualny? Gervasi podchodzi do tego z (auto) ironią sięgając w swojej twórczości do tradycji awangardy, surrealizmu i dadaizmu.