Zgłoś uwagę

Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines

31 sierpnia - 10 września 2016
Dworzec Świebodzki


Projekt „Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines” to opowieść o przyczynach, potrzebach i faktach związanych z migracją ludzi w Europie. Poetyckie poszukiwania europejskiej tożsamości stanowią punkt wyjścia do refleksji o stałości granic i źródłach kultury. Artyści z różnych dziedzin, współpracując ze sobą, przekraczają granice form sztuki, aby stworzyć opowieść o historii ludzkich wędrówek. 
 

Stephan Stroux, reżyser i autor tej instalacji dramatycznej, zaprosił do współpracy znakomitych twórców z Polski i zagranicy – począwszy od jednej z najważniejszych współczesnych polskich pisarek Olgi Tokarczuk, przez znanego ze swoich obrazoburczych instalacji Zbigniewa Liberę, po promotorkę kultury żydowskiej w Polsce Bente Kahan, wybitnych niemieckich aktorów Barbarę Nüsse i Petera Franke, wyróżnioną Paszportem Polityki Julię Marcell, kończąc na poecie Matthiasie Göritz, kojarzonym m.in. ze spektaklem „Transfer!” w reż. Jana Klaty. Projekt zyskał wsparcie Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Allianz Kulturstiftung oraz wielu znakomitych organizacji dyplomatycznych, takich jak Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Niemieckiego Ministerstwa Kultury.

Multimedialne widowisko składa się z dwóch powiązanych ze sobą części, odbywających się we wnętrzu i na peronach Dworca Świebodzkiego. Część pierwsza odbywać będzie się codziennie, między 31 sierpnia a 10 września, w budynkach dworca. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w wystawach (m.in. Marka Raczkowskiego), czytaniach, pokazach filmowych czy koncertach (m.in. Małych Instrumentów, Julii Marcell czy Teatru Zar).

Całość projektu skoncentrowana jest wokół multimedialnego spektaklu „Don‘t be so sure that you are legal”, który odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 3 września na peronach Dworca Świebodzkiego. W przedstawieniu wezmą udział m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba), jak również Teatru Zar (Ditte Berkeley, Matej Matejka). Obie części są komplementarne, lecz mogą być traktowane, jako odrębne całości. Ich wzajemne relacje są złożone i nie stawiają granic zarówno dla wyobraźni artystów, jak i widzów.  

Część pierwsza (wystawy, koncerty, instalacje): 31.08-10.09, godz. 17:00-20:30
Część druga (przedstawienie „Don‘t be so sure that you are legal”): 31.08-3.09, godz. 20:30

Europa Oculta we współpracy z Instytutem Grotowskiego i Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016
 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Ruchome granice

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail