Zgłoś uwagę

Niemcy nie przyszli

20 listopada  2016 – 5 marca 2017
Kunsthaus Dresden, Rähnitzgasse 8, D - 01097 Dresden
wstęp płatny


Tytuł wystawy „Niemcy nie przyszli” odnosi się w przewrotny sposób do rozpowszechnionej wśród mieszkańców Wrocławia, jeszcze długo po wojnie, obawy o powrót do miasta jego dawnych mieszkańców, Niemców, i bezpośrednie tego następstwa. Nawiązuje także bezpośrednio do ironicznej pracy Jerzego Kosałki za tytułowanej „Demontaż” z cyklu „Niemcy już przyszli”.

Wrocław ze względu na złożoną przeszłość przepełniony jest różnorodnymi narracjami i przemilczeniami. Zaproszeni do udziału w wystawie artyści wydobywają ślady przeszłości Wrocławia i pobudzają je do życia. Oddają je następnie do dyspozycji odbiorcy, be ten sam mógł poszukać ich sensu i nadać im nowe znaczenia.
Oglądając wystawę warto pamiętać, że większość artystów biorących w niejudział to pokolenie, które nie doświadczyło osobiście przesiedleń i nie może pamiętać Wrocławia tuż po wojnie. Odnoszą się zatem do tematu wojny i jej następstw ze znacznej perspektywy czasowej. Czerpią nie z własnych przeżyć, a z przeżyć swoich dziadków czy historii zasłyszanych, które (w obydwu wypadkach) w miarę upływu czasu uległy pewnego rodzaju deformacji. 

Kurator: Michał Bieniek
Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Art Transparent, Kunsthaus Dresden
www.arttransparent.org
kunsthausdresden.de

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Michał Sikorski, Anna Kołodziejczyk, Wrocław. Rok Zero, 2014, instalacja, fot. Małgorzata Kujda, © Muzeum Współczesne Wrocław

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail