Zgłoś uwagę

Niezwykły finał ESK Wrocław 2016: DZIĘKUJEMY!

Megawidowisko „Niebo”, największe w Europie Silent Disco i „Słuchowisko” z udziałem aktorskich gwiazd w Hali Stulecia to tylko część wydarzeń, które zachęciły prawie 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia do wspólnego celebrowania finału Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocławianie tłumnie odwiedzali wystawy w galeriach i muzeach, w restauracjach dużym zainteresowaniem cieszyły się potrawy z „Wrocławskiej Książki Kucharskiej”, a uwagę przechodniów przyciągały parady i spektakle uliczne. Wrocław pokazał, że Europejska Stolica Kultury to nie tylko jednoroczny tytuł. „ESK jest w nas” - śpiewał przecież Chór Komentujących Wrocławian podczas gali Weekendu Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016!

Tym razem centrum wydarzeń była Hala Stulecia. Pod największym dachem Wrocławia trzykrotnie oglądaliśmy widowisko Chrisa Baldwina pt. „Niebo”. Publiczność wypełniła wszystkie miejsca, co oznacza, że uczestniczyło w nim 10 tysięcy widzów. Spektakl opowiedział historię miasta w XX wieku z perspektywy jego mieszkanek. Wrocław jest i pozostaje mozaiką kultur i to przesłanie towarzyszyło widzom. W sobotę, po ostatnim spektaklu, Hala Stulecia zamieniła się w największy taneczny parkiet w mieście i największe Silent Disco w Europie. Łącznie, przez całą noc, aż 4, 5 tys. osób zatańczyło w rytm muzyki serwowanej przez kultowy już w ESK kolektyw N.O.S. (Nogaś, Obszańska, Szydłowska). Hala tętniła kulturą również w niedzielę, gdy Małgorzata Foremniak wraz z Robertem Więckiewiczem i Arkadiuszem Jakubikiem czytali, i to wraz z publicznością, opowiadania Sławomira Mrożka.Unikatowe wystawy i smaczna kuchnia
Wyjątkowo, w Weekend Zamknięcia Programu ESK, wiele galerii i muzeów bezpłatnie lub za symboliczną opłatą gościło miłośników sztuk wizualnych podczas znakomitych wystaw przygotowanych z okazji ESK. Pawilon Czterech Kopuł, Galeria na Dworcu Wrocław Główny, Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie i Centrum Historii Zajezdnia odnotowały wielkie zainteresowanie. Atrakcje czekały widzów w Operze Wrocławskiej, która zaprosiła wrocławian za swoje kulisy i zdradziła, jak wyglądają przygotowania do pierwszej premiery sezonu – „Trubadura” Verdiego. Także podczas premierowych spektakli Opera była wypełniona.

W ten weekend Europejska Stolica Kultury prezentowała się też dosłownie „od kuchni”. Do swoich lokali zaprosili restauratorzy, którzy wzięli udział w projekcie ESK skupionym wokół „Wrocławskiej Książki Kucharskiej”. Z przepisów wrocławian w niej zawartych profesjonalni kucharze przygotowali własne interpretacje dań wrocławskiego stołu: bliny gryczane, Śląskie Niebo, serniki i makówki cieszyły podniebienia mieszkańców i turystów.Muzyczne zakończenie
Program Weekendu Zamknięcia obejmował ponad 100 wydarzeń artystycznych. Było wśród nich wiele muzycznych przedsięwzięć, w tym 8. edycja festiwalu WROsound. Elektroniczne brzmienia podbiły serca publiczności Impartu, a teatralne sale zamieniły się w kluby z alternatywną muzyką. W Weekend Zamknięcia świętowaliśmy również dwa jubileusze. 15-lecie działalności obchodził wrocławski zespół OCN, a 10-lecie Chór Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją kuratorki ESK ds. muzyki Agnieszki Franków-Żelazny.

Finał Europejskiej Stolicy Kultury to również podsumowanie działalności Chóru Komentujących Wrocławian Marka Kocota i grupy warsztatowej „Samoróbka” Pawła Romańczuka. Rok pracy zaowocował koncertami, które pokazały, że kultura jest dostępna dla wszystkich.

W ten weekend Europejska Stolica Kultury nie dawała o sobie zapomnieć w żadnym zakątku Wrocławia. Ulicami miasta przechodziły parady, w tym gigantyczne marionety Teatru Klinika Lalek i Kolędnicy ze Lwowa. Na placu przed Dworcem Wrocław Główny przyjezdnych witał Teatr Snów z Gdańska, a zmarznięci przechodnie mogli ogrzać się przy Infopunktach ESK z koksownikami. Podziw budziła efektowna iluminacja świetlna na Bulwarze Dunikowskiego, która stała się także wizualnym hitem internetu.

Czas podsumowań
Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczął czas podsumowań. Wrocław odniósł sukces, a świadczą o tym liczby, które podano na gali zakończenia ESK. W 2 tysiącach wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 uczestniczyło 5,2 mln osób (od czerwca 2015), projekty ESK Wrocław 2016 współtworzyło 170 tysięcy ludzi, w tym 2000 wolontariuszy. W mediach ukazało się ponad 100 000 publikacji, audycji i programów telewizyjnych. Europejska Stolica Kultury 100 razy prezentowała się także za granicą – we wszystkich zakątkach świata od Japonii i Korei Południowej, przez Kazachstan i Ukrainę po Hiszpanię. Poza sukcesami frekwencyjnym i wizerunkowymi Wrocławia, w trakcie roku 2016 pojawiły się także liczne „efekty ESK” - mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach, współtworząc ESK i pokazując, że we Wrocławiu kultura staje się fenomenem społecznym, wielkim bodźcem rozwoju i po prostu sposobem na życie.
 

zobczacz także:

PIERWSZE PODSUMOWANIE: ESK 2016 WE WROCŁAWIU TO SUKCES JEJ MIESZKAŃCÓW 
ANKIETA 
To jeszcze nie koniec...
Weekend Zamknięcia Programu ESK nie zamknie kulturalnych atrakcji dla Wrocławia. Już za dwa tygodnie wrocławianie spotkają się ponownie, aby świętować zakończenie najbardziej kulturalnego roku w historii miasta i spojrzeć w przyszłość. Na imprezę zaprasza Sylwester Wrocławski. Pod tym pseudonimem kryją się znakomici artyści związani z Wrocławiem, którzy wezmą udział w niezwykłym koncercie na wrocławskim Rynku. Dwie sceny, dziesięć zespołów, kilkudziesięciu artystów, imponujące efekty świetlne. To będzie wielkie pożegnanie wyjątkowego roku! Choć przecież tytuł ESK pozostanie z nami już zawsze. Wrocław - jak było widać przez 12 miesięcy 2016 roku, jest miastem kultury. Jej europejską stolicą. I to dzięki mieszkańcom i gościom tą stolicą pozostanie!

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

NIEBO

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail