Zgłoś uwagę

Non Sola Scripta - niezwykła mieszanka organowej muzyki z dźwiękami fletu

Przed nami piąty koncert XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Non Sola Scripta. W niedzielny wieczór - 30 lipca o godzinie 19:00​ - w Kościele Świętego Krzyża usłyszymy niezwykłą mieszankę organowej muzyki z dźwiękami fletu w wykonaniu Małgorzaty Klorek i Ewy Rułki. Artystki zaprezentują w swoim programie dzieła m.in. Johanna Sebastiana Bacha i Franza Wilhelma Ferlinga. 

Małgorzata Klorek - ukończyła studia muzyczne na wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Grę organową studiowała pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego, doskonaląc swoje umiejętności u pedagogów w Polsce, Niemczech, Belgii i Czechach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Od wielu lat organizuje Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Szczecinie dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz Kurs Improwizacji Organowej pod kierunkiem prof. Tomasza Adama Nowaka. Koordynatorka projektu polsko-niemieckiego Europejskiej Akademii Organowej w Angermunde i kierowniczka artystyczna Międzynarodowych Festiwali Organowych w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Kolbudach. W roku 2013 otrzymała stopień Doktora Sztuk Muzycznych w Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Ewa Rułka - flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracowała z Orkiestrą Kameralną Collegium Varsoviense w Warszawie, wykonując utwory od baroku do muzyki współczesnej. Aktywnie działa na rzecz podniesienia poziomu szkolnictwa artystycznego, współorganizując kursy i warsztaty dla uczniów szkół muzycznych, prowadzone przez uznanych artystów i wybitnych pedagogów. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach interpretacji muzycznej oraz metodyki nauczania indywidualnego i zespołowego, prowadzonych m.in. przez profesorów: Philippa Bernolda, Marję-Leenę Mäkilä i Antoniego Wierzbińskiego. Obecnie prowadzi klasę fletu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. nr 2 im. F. Chopina w Warszawie.

W poprzednią niedzielę mieliśmy okazję posłuchać jednego z najbardziej uznanych austriackich organistów koncertowych na świecie - Bernharda Gfrerera. Jego interpretacje utworów Mozarta słyną z fantastycznej techniki wykonania oraz niezwykłej muzykalności. Dyrektor Muzyczny kościoła św. Franciszka w Salzburgu, koncertował m.in. z Placido Domingo, José Carrerasem i Jamesem Kingiem. Występował w największych metropoliach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej oraz w Azji. Juror międzynarodowych konkursów organowych oraz wykładowca w klasach mistrzowskich w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Polsce i Austrii. W 2005 r. za swoją działalność muzyczną otrzymał tytuł Profesora Honoris Causa Republiki Austrii. 

Bilety
Bilety po 20 i 15 zł dostępne w kasie Impartu (Mazowiecka 17), na stronie http://www.impart.art.pl, na platformie http://www.eventim.pl, w stacjonarnych punktach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn oraz na godzinę przed koncertami w Kościele św. Krzyża.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:00.

O festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną (także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów), znakomite dzieła muzyki dawnej z propozycjami współczesnymi. To jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków – nieoczekiwane wariacje na temat kompozycji organowych są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach, łączących najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.
Szczegółowy program festiwalu: www.nonsolascripta.wroclaw2016.strefakultury.pl

fot. Marcin Jędrzejczak

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Non-Sola-Scripta_Bernhard-Gfrerer_fot-Marcin-Jędrzejczak-(17)2 Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (3) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (24) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (4) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (9) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (17) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (12) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (20) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (13) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (21) Non Sola Scripta_Bernhard Gfrerer_fot Marcin Jędrzejczak (19)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail