„Nowe Żerniki” zwyciężyły konkurs na światowym kongresie planistów miejskich

Wrocławski projekt "Nowe Żerniki" zyciężył finału konkursu na najbardziej innowacyjny projekt miejski, organizowanego przez Stowarzyszenie Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP).

Prestiżowa nagroda ISOCARP Award Exellence przyznawana jest corocznie przez profesjonalistów w dziedzinie planowania miast, a finaliści prezentują się podczas światowego kongresu. Tegoroczne spotkanie odbywa się w Durbanie (RPA) w dniach 12-16.09.2016 r. pod hasłem „Miasta jakie mamy – miasta jakich potrzebujemy”. W tym roku do grona kluczowych wykładowców kongresu zaproszono m.in.: Guy Perry, Vanessa Watson, Nicholas You i Michael Hardman.

- Modelowe osiedle „Nowe Żerniki” projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będzie zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM. – Będzie to  fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych jak i dla seniorów. Miejsce, gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny. Oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych. Budynki i infrastruktura będą spełniać wymogi budownictwa ekologicznego – dodaje.

International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) jest stowarzyszeniem profesjonalistów z dziedziny planowania i strategii rozwoju miast.

ISOCARP zajmuje się poprawą jakości i rozwojem praktyki planowania we współczesnych miastach poprzez stworzenie globalnej i aktywnej sieci profesjonalistów, wymianę doświadczeń, szkoleń, edukację a także prowadzenie badań naukowych – informuje Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016. - Promuje zawód planowania przestrzennego we wszystkich jego aspektach, a także stara się zwiększać świadomość społeczną i przybliżać główne zagadnienia planowania na poziomie globalnym. Isocarp ma znaczący dorobek naukowy i światową renomę poprzez organizację corocznych Kongresów, wydawanie serii publikacji, oraz ustanowienie nagród dla najlepszych praktyk w dziedzinie planowania przestrzennego – dodaje.

Stowarzyszenie zostało założone w 1965 roku w celu stworzenia platformy do szerokiej współpracy i wymiany doświadczeń w ramach międzynarodowej sieci. Pierwszym prezesem ISOCARP był jego współzałożyciel prof. Sam van Embden. Stowarzyszenie liczy ponad 700 członków indywidualnych i instytucjonalnych z ponad 80 krajów. Szefem ISOCARP  jest Richard Stephens (USA). Centrala stowarzyszenia znajduje się w Hadze. ISOCARP została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz Radę Europy i ma formalny status konsultanta przy UNESCO. Głównym wydarzeniem stowarzyszenia jest coroczny światowy kongres.

Nowe Żerniki Prestiżowa nagroda dla Nowych Żerników_fot. Z Maćków   (2) Prestiżowa nagroda dla Nowych Żerników_fot. Z Maćków   (3) Prestiżowa nagroda dla Nowych Żerników_fot. Z Maćków   (1)