Zgłoś uwagę

Numer 41 Rity Baum to niezwykły przewodnik po Kraju Basków

Numer 41 Rita Baum poświęcony jest Krajowi Basków. W tym numerze rozmawiamy o współistnieniu wielu kultur z Irene Larraza Aizupurua z Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastian/Donostia 2016. Jaime de los Rios z Artek Lab Art&Science opowiedział nam o wypychaniu kultury lokalnej, sąsiedzkiej przez kulturę komercyjną.

W „Ricie Bask” słowem i obrazem portretujemy Sanktuarium w Arantzazu, słynną modernistyczną świątynię zanurzoną w Górach Baskijskich. Szkicujemy też życie codzienne oraz kulturę ulicy. Pod prowokacyjnym nieco tytułem „Sztuka sikania" przeczytamy o publicznych segregatorach śmieci, darmowych pisuarach, tożsamościowych tawernach, magicznych cydrowniach i oczywiście – o wszechobecnych, z reguły bardzo smacznych pintxos. Przyglądamy się też genezie nowej kuchni baskijskiej.

W impresji fotoreportażowej pokazujemy wizualne podobieństwa Kraju Basków z Ziemią Kłodzką, opowiadamy o tradycji wielorybnictwa i miłości Basków do sportów tradycyjnych oraz analizujemy kultowe filmy baskijskiego reżysera Jiulio Médema. Ponadto w numerze piszemy o zbuntowanych aktywistach zburzonego squatu Kortxoenea, fenomenie Athletic Bilbao (baskijskim skarbie od Anglików), a także o niezwykłej Spółdzielni Mondragon. Zamieściliśmy także rozmowę z Goiatz Labandibar i fragmenty jej prozy oraz relację z Otwartej Pracowni kultury Baskijskiej, która rezydowała we Wrocławiu.

Całość numeru 41 jest bogato obfotografowana kadrami, na których portretujemy wielokulturowy fenomen Kraju Basków, jego przyrodę, miasta, ludzi.

„Rita Bask” do nabycia w Infopunkcie ESK, Empikach i dobrych księgarniach!

 

Przeczytaj podsumowanie projektu BASK o kulturze baskijskiej

Okładka Rita Baum 41: przód: fot. Ewa Miszczuk, Santuarium Arantzazu; tył: fot. Andrzej Ficowski, Bilbao; projekt graficzny: Julita Giełzak
Rita Baum wydawana jest w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego
Biuro Festiwalowe IMPART 2016 jest Partnerem Wydawniczym Czasopisma „Rita Baum”
Część materiałów do numeru powstała w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Rita BASK 41

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail