Zgłoś uwagę

O Lemie w Barcelonie i San Sebastian

4 listopada w Filmotece w Barcelonie oraz 6 listopada w siedzibie Europejskiej Stolicy Kultury w Donostii/San Sebastian publiczność hiszpańska i baskijska mogła obejrzeć „Autora Solaris” – film dokumentalny poświęcony Stanisławowi Lemowi. Jest to najnowszy obraz Borysa Lankosza, znanego choćby z takich filmów jak „Rewers” czy „Ziarno prawdy”. Po pokazie filmu widzowie spotkali się z jego twórcami: reżyserem, scenarzystą – Wojciechem Orlińskim i autorem książek o Stanisławie Lemie – profesorem Stanisławem Beresiem. W San Sebastian do dyskusji dołączył również baskijski pisarz i fascynat Lema, Iban Zaldua, a spotkania w obu miastach poprowadził kurator ESK Wrocław 2016 – Irek Grin. 

To kolejne po Lwowie miejsca, w których publiczność miała szansę wysłuchania opowieści o wybitnym polskim pisarzu od osób, które zgłębiły jego życie i twórczość, a także poznały go osobiście.  Nie zabrało więc historii z życia pisarza, rozważań o ironii w jego twórczości czy opowieści o jego inspiracjach literackich. Zaproszeni goście mówili o swojej fascynacji Lemem, pomyśle na scenariusz i genezie filmu.

Duże zainteresowanie widzów i udział w obu wydarzeniach wielu młodych osób udowodniły, że Stanisław Lem cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce czy na Ukrainie, ale również w dalszej części Europy. Jak powiedział podczas spotkania w San Sebastian profesor Bereś: „przez piętnaście lat prowadzenia programu o literaturze i wywiadów z największymi pisarzami świata, w tym z Umberto Eco czy Michelem Houellebecqiem, nigdy nie zdarzyła mi się taka potęga intelektualna jak Stanisław Lem”.

Pokazy i spotkania w Barcelonie i San Sebastian odbyły się w ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki Wrocław 2016, dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Polskim w Madrycie, Europejską Stolicą Kultury Donostia/San Sebastian i organizatorami Międzynarodowego Konwentu Miłośników Fantastyki Eurocon.

Kolejna odsłona dyskusji i spotkań poświęconych Stanisławowi Lemowi już niedługo – 28 do 30 listopada zapraszamy na Kongres Lemologiczny do Wrocławia. Szczegółowy program dostępny: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Autor Solaris Barcelona 2 Barcelona 1 Autor Solaris 2

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail