Zgłoś uwagę

Od dmuchanego jeża do projektu we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim

Iza Rutkowska pierwszy raz pojawiła się na podwórku przy ulicy Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej latem 2015 roku zaproszona przez Biuro Wrocław 2016 do udziału w projekcie „Wrocław – wejście od podwórza” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Iza pukała wówczas do drzwi kolejnych mieszkań, na początku bez większego powodzenia. Zdołała jednak zachęcić mieszkańców do wyjścia na podwórko i zainteresowania się 7-metrowym jeżem. Obiekt służył zabawie, integracji, niecodziennemu doświadczeniu. Przez całe wakacje Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka.  Sąsiedzi szyli kolce, ozdabiali je, wyprowadzali jeża na spacer, wspólnie oglądali filmy, aż w końcu Jeż się symbolicznie zadomowił.

Kolejnym etapem była realizacja wspólnego pomysłu Izy Rutkowskiej, dzieciaków z podwórka, ich rodzin, wrocławskich aktywistów, artystów oraz lokalnej dolnośląskiej społeczności – kolonia dla dzieci z Trójkąta i dla jeża. Naturalnym celem podróży był Ośrodek Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Uczestnicy kolonii mogli wiele nauczyć się o szacunku, trosce i odpowiedzialności. Twórczo spędzić czas, ośmielić i oswoić dzikie zwierzę. Środki na kolonię artystka wspólnie z mieszkańcami zebrała crowdfundingowo.

Izy Rutkowskia ponownie podjęła współpracę w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po raz kolejny pomysł zwrócony był w stronę mieszkańców wspomnianego podwórka na Przedmieściu Oławskim. Projekt „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” polegał na przeprowadzeniu konkursu na realizację działania służącego wspólnocie. Konkurs na działanie dla wspólnoty wygrała grupa chcąca wyremontować podwórko. To  przekraczało możliwości realizacji działań w ramach ESK Wrocław 2016, ale we współpracy z urzędnikami udało się wskazać mieszkańcom możliwości wspólnej walki o upragniony remont podwórka. Efektem zeszłorocznego projektu w ramach ESK był świąteczny sąsiedzki integracyjny piknik pełen wspólnych inicjatyw oraz film, który opowiada o tym, co z integracji wynikło. Najważniejsze jednak, że Iza Rutkowska razem z mieszkańcami poszła dalej. Z pomocą architektów artystka przygotowała projekt zagospodarowania podwórka oraz doprowadziła ich do startu w budżecie obywatelskim. Teraz mieszkańcy podwórka walczą wspólnie o głosy, by zrealizować marzenie o remoncie. Głosujmy na projekt nr 497 w WBO!

Oddaj głos: www.wroclaw.pl/wbo2017/497
Facebook: www.fb.com/Projekt-WBO-497

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

podwórko dla wszystkich mieszkańców 2017 PIWM 01-04

Pliki do pobrania

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail