Zgłoś uwagę

Od sztuk pięknych po sztukę zaangażowaną

Dzięki programowi sztuk wizualnych ESK nie było jedynie korowodem zdarzeń o charakterze masowym, odpowiedzią na zapotrzebowania publiczności. Podczas rocznego maratonu zauważalna była ekspansja sztuki - podsumowuje rok 2016 Agata Saraczyńska, krytyk sztuki i dziennikarka Gazety Wyborczej.

Podczas rocznego maratonu zauważalna była ekspansja sztuki. Przez rok mieliśmy okazję oglądać wystawy najważniejszych artystów z kanonu historii sztuki, ekspozycje awangardowe, pokazy galeryjne i w przestrzeni publicznej, które zaprogramował Michał Bieniek, kurator odpowiedzialny za tę dziedzinę działalności artystycznej.

Klasyka ...
Zbiorowym oczekiwaniem było, że z okazji ESK, pojawią się u nas gwiazdy sztuk wizualnych oraz ich znane dzieła - postulat został spełniony dzięki sprowadzeniu z berlińskiej Nationalgalerie dwóch kolekcji: Joachima Wagenera oraz współczesnej Ericha Marxa. Mogliśmy zobaczyć niemieckie arcydzieła malarstwa z XIX wieku, oraz przegląd nowej sztuki - obrazy na co dzień eksponowane w Hamburger Bahnhof, czyli wszystkie te Warhole, Rauschenbergi, Kiefery, które jeździmy oglądać za polskie granice.

Niestety nie mieliśmy okazji zobaczyć „Fabryki” Andy’ego Warhola, choć z wystawą tą miłośnicy sztuki wiązali duże nadzieje. Dzięki innemu prywatnemu kolekcjonerowi we Wrocławiu prezentowane były polskie majstersztyki malarstwa z przełomu XIX i XX wieku, a z Muzeum Chagalla w Witebsku sprowadzono dzieła awangardy sprzed stu lat, czyli pokazano prace Braque’a, Picassa, czy Matisse’a.

Nie mniej atrakcyjny pokaz klasyki współczesności przygotowano w BWA Awangarda - na początku roku przypomniana została twórczość jednego z najbardziej cenionych rzeźbiarzy minionego stulecia - Eduardo Chillidy z bliźniaczej stolicy ESK 2016 - San Sebastian. Pokaz - perełka - na długo pozostanie w pamięci dzięki progresywnej i urokliwej koncepcji artysty, jak i zrealizowanego ciekawego zamysłu wystawienniczego.

„Bliższa ciału” była wystawa „Modna i już!” przypominająca modę okresu PRL-u. Osobiście wiązałam wielkie nadzieje z „Wrocławską Europą”, czyli przypomnieniem twórczości Bartłomieja Strobla, jednego z najwybitniejszych twórców XVII wieku. Nie udało się jednak sprowadzić z Prado jego najsłynniejszego płótna „Uczty u Heroda”, alegorii ówczesnej Europy, ale w Narodowym zgromadzono inne piękne dzieła.

... i nowości
Uruchomienie Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł - nie ograniczyło powstawania nowych przestrzeni wystawienniczych. Na Dworcu Głównym PKP przygotowano nie mniej ważne ekspozycje. To „Medytacja i ekspresja” z muzealnymi dziełami Opałki, Abakanowicz, Hasiora, Fangora, Szapocznikow i Sosonowskiego w Art Main Station by mia, tam też gościł pokaz „Przypływ”, czyli przegląd najmłodszej sztuki polskiej. Na stacji zrealizowano też festiwal „Play with Glass” i doskonałą wystawę „Photography Never Dies”.

Nowe przestrzenie i obszary wskazało też Centrum Sztuki WRO, które wystawą „Eco Expanded City” zajęło Pokoyhof, żydowską mykwę, ale też park Wschodni, proponując artystyczny melanż innowacyjnych technologii i przyrody. Nowym narzędziem artystycznej ekspresji był też Pop-Up Pavilon zrealizowany przez WRO z Goethe Institut w letnie miesiące na placu Nowy Targ.

Wyjście z galerii...
Jednak creme de la creme programu wizualnego i całości obchodów ESK był projekt „Wrocław - wejście od podwórza”, który zaczął się już w zeszłym roku i wciąż realizowany jest w różnych peryferyjnych dzielnicach miasta. (...)

Cały tekst Agaty Saraczyńskiej podsumowujący rok ESK 2016 w sztukach wizualnych ukaże się wkrótce w 7 numerze Gazety Europejskiej Stolicy Kultury.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

świetlik fot.-alicja-kielan-2-1476273813 malik_87_fot.alicjakielan-1476274353 szczesny_9_fot.alicjakielan-2-1476274645 trafostacja_otwarcie_18_fot.alicjakielan-2-1476273741 07-copy-1485523238 b.kozlow.ska-copy-1485530751 bsa20161022_202-copy-1485782430 fot.-alicja-kielan-1-1476273812 SZTUKIWIZUALNE_Letnia_Rezydencja_Pawilon_Cztererch_Kopuł_fot_Filip_Basara (1) (Copy) SZTUKIWIZUALNE_kozanow_otwarcie_5_fot.alicjakielan (Copy) SZTUKIWIZUALNE_Letnia_Rezydencja_Pawilon_Cztererch_Kopuł_fot_Filip_Basara (2) (Copy) SZTUKIWIZUALNE_Muzeum Marzeń_fot.Marcin_Biodrowski (Copy) SZTUKIWIZUALNE_Tecza_239 (Copy) SZTUKIWIZUALNE_Wernisaż wystawy, fot. Małgorzata Kujda - Wrocław 2016 - dzięki uprzejmości Fundación Eduardo Chillida-Pilar Belzunce (50) (Copy) TIFF_Otwarta_Czytelnia_Książek_fotograficznych Eco Expanded City_dzień 3 TIFF_FESTIVAL_RIVERS_ROADS_FOT.Freepik

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail