Zgłoś uwagę

Odsłonięcie instalacji Oskara Zięty

Już w ten piątek, 30-ego czerwca o godzinie 13:00, Prezydent Miasta Wrocławia, Rafał Dutkiewicz dokona uroczystego odsłonięcia instalacji rzeźbiarskiej NAWA Oskara Ziety  i otworzy do ponownego użytkowania zrewitalizowaną wyspę Daliową.

Znajdująca się w samym centrum Wrocławia przy Ostrowie Tumskim oraz moście Piaskowym, niedostępna i zapomniana dotąd wyspa została poddana gruntownej rewitalizacji. Uporządkowano zieleń, zasadzono 7500 nowych roślin, utwardzono grunt, wytyczono ścieżki i zainstalowano oświetlenie. Dokonano prawdziwej metamorfozy wyspy, czyniąc z niej teren przyjazny, otwarty i wielce atrakcyjny za sprawą nowej instalacji rzeźbiarskiej NAWA Oskara Zięty.


35 lustrzanych łuków o wysokości od 4,5 do 7,5 metra tworzy przejście, nawę łączącą rzekę i miasto, technologie i naturę. Rzeźba będąca najważniejszą częścią projektu rewitalizacji wyspy, wykonana została w innowacyjnej technologii stabilizacji metalu za pomocą sprężonego powietrza, za którą Oskar Zięta - wrocławski designer, architekt i projektant procesów - otrzymał „Oskara designu”, czyli nagrodę RedDot. Lustrzana powierzchnia rzeźby zmienia się wraz z otoczeniem, czyniąc z niej instalację unikatową w skali światowej. Odbicia mienią się refleksami świateł, błękitem nieba oraz odnowionymi budynkami przy ulicy Grodzkiej.

 

Rzeźba NAWA jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której jednym z haseł jest “metamorfoza kultury”, odnoszącej się do zmian zachodzących w dziedzinie kultury, społeczności i samego miasta. Sama metamorfoza jest również podstawą idei rzeźby NAWY.
 

Projekt wyspy Daliowej jest częścią procesu otwierania się miasta na rzekę Odrę i dołączy do innych rewitalizacji takich jak bulwar Xawerego Dunikowskiego. Oskar Zieta jest też projektantem aranżacji wnętrza biurowego i konferencyjnego Barbary, Infopunktu ESK Wrocław 2016, kuratorem wystawy „Usiądź po Polsku” oraz autorem Iglicy - statuetki ESK, która m.in. została wręczona jego świętobliwości XIV Dalajlamie.

Plan dnia:
13:00 -14:00 Otwarcie zrewitalizowanej Wyspy Daliowej:
Oficjalne przecięcie wstęgi.
Przemowy Rafała Dutkiewicza – Prezydenta Wrocławia, Oskara Zięty – autora rzeźby oraz pozostałych osób zaangażowanych w projekt.
Muzyka na żywo grana przez zespół jazzowy Adam Bławickiego
14:00 - 17:00 Przerwa.
17:00 - 18:30 Popołudnie w Narodowym Forum Muzyki
Wystawa „Nawa w miniaturze”.
Wykład Oskara Zięty na temat historii Nawy.
19:00 - 22:00 Chillout pod Nawą:
Muzyka na żywo, food truck’i, kawa.
Leżaki i koce dostępne dla wszystkich gości.

Informacje i ciekawostki
- Konstrukcja liczy 35 żeber wykonanych ze stali nierdzewnej, w technologii FiDU.
- Najwyższy profil ma około 7,5m, najniższy około 4,5m.
- Pole powierzchni jaką zajmie rzeźba to około 100m2.
- Profile były transportowane po rzece Odrze barkami w trzech transportach
- Jeden kurs barki to około 14 km po Odrze
- Łącznie barki przepłynęły około 85km po Odrze
- Użyto dwóch pchaczy: Tur oraz Żwirek
- Transport wodny był częścią przywrócenia żeglugi śródlądowej na rzece Odrze
- Zużyliśmy 51 804 kg stali
- Wycięliśmy z niej 714 elementów.
- Do pompowania wykorzystaliśmy około 1 000 000m3 powietrza.
- Produkcja trwała około 700 godzin roboczych.
- Łączna długość spawu to około 2km.
- Nad rzeźbą pracowały 23 osoby z firmy Zieta Prozessdesign.
- Na wyspie będzie nasadzonych około 7500 nowych roślin.

Pierwsza rzeźba miejska w technologii przyszłości - FiDU
FiDU – technologia wynaleziona przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształtów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki "nadmuchiwaniu" sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. Oraz nieprawdopodobny współczynnik wagi do wielkości i wytrzymałości. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii.

Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionicznych, połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli, korespondując z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską Halą Targową i Ostrowem Tumskim. Łuki organiczne są wynikiem projektowania parametrycznego. Podczas procesu kształtowania komputerowego tworzone są formy. Dzięki wstępnym parametrom kształty końcowe spełniają praktyczne cele, takie jak optymalna wielkość, ciężar, dostosowanie do otoczenia.

Rzeźba Nawa jest zwieńczeniem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016, której drugie główne hasło brzmiało ,,metamorfozy kultury''. Instalacja harmonizuje z otoczeniem, a jej kształt jest wynikiem krajobrazu wyspy, rzeki, szanownego sąsiedztwa Uniwersytetu, Ossolineum i Ostrowa Tumskiego, a konstrukcyjnie nawiązuje do Hali Targowej, co zarazem definiuje jej tożsamość - Oskar Zięta, twórca rzeźby Nawa.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

wyspa daliowa oskar zięta (Copy) 002 (Copy) 003 (Copy) 004 (Copy) 005 (Copy) nawa11 (Copy) nawa14 (Copy) nawa04 (Copy) nawa05 (Copy) nawa06 (Copy) nawa07 (Copy)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail