Zgłoś uwagę

Osiedlowy serial na wrocławskim podwórku

Projekt partrycypacyjny Karoliny Breguły

Ukochana przez wszystkich „Ulica Sezamkowa”, legendarny „Dom” czy może mroczne „Miasteczko Twin Peaks”? Na wrocławskim Ołbinie powstaje właśnie niezwykły projekt – mieszkańcy osiedla przy. ul. Reja i Sieniewicza pracują nad pięcioodcinkowym serialem, opowiadającym fikcyjną historię zainscenizowaną w budynkach i zakamarkach podwórka. Pomysłodawczynią projektu odbywającego się w ramach Wrocławia – wejścia od podwórza jest artystka multimedialna Karolina Breguła.

Wrocław – wejście od podwórza to największy tego typu w Polsce projekt eksperyment – kilkadziesiąt interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działając w danej przestrzeni współpracują z mieszkańcami w taki sposób, by wypracowane rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia świadomości odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

OSIEDLOWY SERIAL
Podwórko przy ulicy Reja i Sienkiewicza na wrocławskim Ołbinie zamienia się właśnie w prawdziwy plan filmowy. Chętni do udziału w projekcie mieszkańcy będą nie tylko autorami scenariusza, współtwórcami zdjęć i dźwięku oraz koncepcji montażowej, ale także sami w nim zagrają. Pięcioodcinkowy serial będzie opowiadał fikcyjną historię zainscenizowaną w przestrzeniach budynków i zakamarkach podwórka.

Inauguracja projektu zaplanowana jest na 30 lipca o 21:00 na górce przy ul. Reja w zainscenizowanym podwórkowym kinie – nie tylko będzie można zobaczyć zwiastuny serialu, ale także poznać twórczynie i twórców projektu. Od tego czasu do 18 sierpnia w każdą środę i sobotę o 21:00 będą się odbywały projekcie kolejnych części serialu.

Jakie będą dalsze losy projektu?  - Tego nie wiemy, mówi Natalia Romaszkan, koordynatorka Wrocławia – wejścia od podwórza. – Projekty partycypacyjne mają to do siebie, że do samego końca nie wiemy, co ostatecznie zostanie wypracowane. Mimo tego, że każdy z nas przychodzi z jakimś zarysem koncepcji, pomysłem na poszczególne elementy projektu, to najczęściej potem okazuje się, że podczas wspólnej twórczej pracy powstają zupełnie inne, lepsze rozwiązania, dodaje.

Więcej informacji:
Karolina Breguła – artystka multimedialna, autorka instalacji, happeningów, filmów i fotografii. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jej prace pokazywane były między innymi na Biennale Sztuki w Wenecji, w Jewish Museum w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Warszawie i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. W 2013 roku otrzymała drugą nagrodę w konkursie Spojrzenia 2013. Jest autorką między innymi takich prac jak Fire Followers (2013), Biuro tłumaczeń sztuki (2010) czy Niech nas zobaczą (2003). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wrocław – wejście od podwórza:
www.wroclaw2016.strefakultury.pl/podworze
www.facebook.com/wejscieodpodworza
www.instagram.com/wroclaw_wejscie_od_podworza
   

Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” wstęp wolny.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Karolina Breguła_fot_K_Sagatowska

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail