Zgłoś uwagę

Osiemnastka Rity w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego

„Rita Baum” ma już osiemnaście lat! Jubileuszowy podwójny numer czasopisma, który ukazał się dzięki wsparciu Wrocławskiego Programu Wydawniczego oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, jest już dostępny w sprzedaży.

Celem Wrocławskiego Programu Wydawniczego jest wspieranie literatury ciekawej pod względem artystycznym i merytorycznym, która w wolnorynkowych realiach ma słabe szanse zaistnienia. „Rita Baum” zakwalifikowała się do tegorocznego programu, uzyskując najlepszy wynik w swojej kategorii. W pierwszej edycji programu dofinansowanych zostało w sumie 12 książek i 7 czasopism (łącznie 13 numerów). Pełną listę tytułów można znaleźć na stronie: T U T A J.

Tematami przewodnimi najnowszego wydania czasopisma są „Pamięć” i „Dorosłość”. W „Pamięci” (nr 39) autorzy badają, w jaki sposób ludzki umysł i kultura przechowuje, magazynuje, odtwarza informacje o doświadczeniach. Znajdziemy w niej m. in. galerię wrocławskich murali i szablonów, „Sito niepamięci” Karoliny Wiktor z grupy Sędzia Główny, wywiady z Andrzejem Pakułą – autorem spektaklu „Festiwal pamięci” oraz z Violką Kuś, której praca fotograficzna znalazła się na okładce.

Numer 40 natomiast ujawnia najciekawsze i często nieznane fakty związane z długą historią pisma. Warto w tym momencie wspomnieć, że „Rita Baum” jest jednym z najdłużej ukazujących się polskich pism literacko-artystycznych założonych po 1989 roku. Z tej okazji twórcy przygotowali dla czytelników niespodziankę: pierwsze polskie tłumaczenie fragmentu dzieła Aloisa Alzheimera „Nerwy i wojna” („Der Krieg und die Nerven”). Aby dowiedzieć się, co łączy tego uczonego i jego książkę z Wrocławiem, warto zajrzeć do „Rity Baum”.

Więcej informacji: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Rita Baum

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail