Ostatnie 7 dni wystawy Mies van der Rohe Award 2015

Dobiega końca wystawa Mies van der Rohe Award 2015. W tym tygodniu jest ostatnia szansa na zobaczenie zdobywców najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz zapraszamy na kolejną wystawę Droga ku nowoczesności Osiedla Werkbundu 1927-1932, której wernisaż odbędzie się 31 marca o godzinie 18.00.

Ekspozycja jest uzupełnieniem otwartej w styczniu wystawy Made in Europe prezentującej laureatów nagrody Mies van der Rohe Award od 1988 do 2013 roku. Przedstawia wybór najważniejszych realizacji europejskiej architektury ostatnich dwóch lat. To szczególna edycja, ponieważ na jej „krótkiej liście” wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w Polsce – kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego oraz Filharmonię Szczecińską, dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch, która jako pierwszy w historii polski budynek, otrzymała nagrodę główną konkursu.

Polskie akcenty wystawy
Nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej został wzniesiony w miejscu dawnego budynku koncertowego Konzerthaus poważnie uszkodzonego podczas nalotów w II wojnie światowej. Historia tego miejsca oraz sąsiedztwo zabytkowej zabudowy zostały ujęte w projekcie nowego obiektu. Wertykalne linie fasady i dynamiczny zarys dachu korespondują z przyległym do filharmonii budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji pochodzącym z początków XX wieku. Równocześnie sama bryła nowej sali koncertowej, bardzo nowoczesna i geometryczna, wyróżnia się na tle otoczenia. Szklana elewacja, podświetlona od wewnątrz, pozwala na tworzenie iluminacji po zmierzchu, a w ciągu dnia kontrastuje białą barwą z innymi budynkami. Wnętrze filharmonii także zdominowane jest przez biel, z wyjątkiem dwóch sal koncertowych – czarnej i głównej sali złotej, która bogatą geometryczną ornamentyką nawiązuje do tradycji klasycznych sal koncertowych.

Drugim z polskich obiektów wyróżnionych w ostatniej edycji konkursu i wpisanym na „krótką listę” jest Muzeum Śląskie w Katowicach, zaprojektowane przez niemieckich architektów Floriana Rieglera i Rogera Riewego na terenie dawnej kopalni „Warszawa”. Nawiązując do historii miejsca, projektanci umieścili większość powierzchni muzeum pod ziemią. Nad ziemią widoczne są jedynie szklane sześcienne konstrukcje mieszczące infrastrukturę, administrację i zapewniające dopływ dziennego światła do ekspozycji poniżej.

Również projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN koresponduje z przestrzenią miasta i jego historią. Punktem wyjścia do stworzenia geometrycznej, minimalistycznej bryły obiektu był Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, który znajduje się naprzeciwko głównego wejścia. Samo wejście ma kształt hebrajskiej litery taw, od której zaczynają się słowa „kultura” i „historia”. Fasada budynku została pokryta szklanymi panelami ozdobionymi wzorem hebrajskich i polskich liter tworzących słowo „Polin”. Autorami koncepcji muzeum są fińscy architekci z biura Lahdelma & Mahlamäki.

Wszystkie obiekty wyróżnione w ostatniej edycji konkursu zostały zaprezentowane w formie wielkoformatowych zdjeć, szkiców, rysunków oraz 40 modeli, w tym dwóch zwycięskich realizacji – Filharmonii Szczecińskiej (nagroda główna) i domu mieszkalnego Luz House w Cilleros na zachodzie Hiszpanii, projektu biura ARQUITECTURA-G (nagroda dla młodych talentów), czterech budynków zakwalifikowanych do finału – Duńskiego Muzeum Morskiego w Helsingor, Muzeum Sztuki w Ravensburgu, Centrum Studenckiego Saw Swee Hock w Londynie, Winiarni Antinori we Florencji oraz dwóch polskich obiektów z „krótkiej listy”. Uzupełnieniem wystawy są filmy przedstawiające realizacje i ich twórców.

Więcej informacji o wystawie Mies van der Rohe Award  T U T A J

Osiedle WuWA
Weissenhof, Nový Dům, WuWA, Neubühl, Lainz, Baba - eksperymentalne osiedla Werkbundu zbudowane w Europie w latach 1927-1932 w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój architektury światowej. Jest ich zaledwie sześć – w Niemczech, Polsce, Czechach, Szwajcarii i Austrii – i to właśnie one symbolizują „architektoniczno-urbanistyczną rewolucję” pierwszej połowy XX wieku. Są dziedzictwem kulturowym nadzwyczajnej rangi, odzwierciedleniem historii ruchów polityczno-społecznych w Europie, świadectwem rozpowszechniania architektury modernizmu, a dzisiaj i w przyszłości ambitnym wyzwaniem w dziedzinie ochrony zabytków.

Wystawa Droga ku nowoczesności, prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu od 31 marca do 5 czerwca 2016 roku, po raz pierwszy przedstawia wszystkie wzorcowe osiedla w jednym miejscu. Ekspozycja jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji o wystawie Droga ku nowoczesności  T U T A J

Mies van der Rohe Award 2015 Filharmonia Szczecińska - zewnątrz Filharmonia Szczecińska Filharmonia Szczecińska - wnętrze Osiedle WuWa Stuttgart_01 - fragment osiedla Weissenhof, na pierwszym planie samochód marki Mercedes Benz  © Mercedes Benz Classic Archive