Zgłoś uwagę

Otwarcie Muzeum Teatru

29 marca zostanie otwarta nowa przestrzeń kulturalna – Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (siódmy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia). Będzie pierwszym w Polsce muzeum poświęconym historii teatru, posiadającym własną siedzibę. Głównym celem muzeum będzie prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy: Henryka Tomaszewskiego.

Idea stworzenia miejsca dokumentującego pracę i pasję kolekcjonerską Henryka Tomaszewskiego powstała jeszcze za jego życia i zyskała aprobatę Mistrza. Nowopowstające muzeum będzie opowiadać o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe, rozbudowany i oryginalny program edukacyjny łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi, spotkania, pokazy i warsztaty, które w niekonwencjonalny sposób będą uchylać rąbka teatralnych tajemnic. Muzeum Teatru ma przechowywać i eksponować na wystawach artefakty związane z teatrem, być źródłem informacji i kwerend, propagować metody, idee, techniki związane z teatralnymi profesjami. Ma to być też miejsce, gdzie miło spędza się czas, w którym zwiedzający dobrze się czuje, gdzie od wejścia bierze go w posiadanie zaczarowany świat teatru.

Muzeum będzie miało spersonalizowany charakter, opowiadając historię przez pryzmat konkretnych ludzi i ich pracy, dlatego w ramach wystawy odtworzone zostanie mieszkanie Henryka Tomaszewskiego, gabinet profesora Janusza Deglera oraz atelier fotograficzne Stefana Arczyńskiego. Ważnym elementem wystawy stałej będzie Pracownia Paszczodźwięków Mirosława Oczkosia- miejsce, w którym zwiedzający zapoznają się ze sposobami pracy głosem. Cały wystrój tej części ekspozycji będzie zachęcał do ćwiczeń dykcji, wymowy, artykulacji. Jesteśmy przekonani, że otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego będzie wielkim wydarzeniem w polskiej kulturze, które na nowo przypomni szczególnie ważne dla historii teatru postacie i wydarzenia.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
Pałac Królewski – skrzydło południowe
pl. Wolności 7a
50 – 071 Wrocław
muzeum@mmw.pl
tel. 71 347 16 90
Muzeum czynne będzie od środy do soboty w godz. 10.00 – 17.00, w niedzielę w godz. 10.00 – 18.00
Wstęp na wystawy stałe będzie bezpłatny.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

fragment_animacji_na_oknach_sali_arkadowej (1) galeria_plakatu_teatralnego (Copy) Henryk_Tomaszewski_jako_bogini_Kali_fot.S.ARCZYŃŚKI_1951 (Copy) Muzeum_Teatru_im. Henryka_Tomaszewskiego (Copy) Muzeum_Teatru_im. Henryka_Tomaszewskiego_widok_południowej_elewacji (Copy)

Pliki do pobrania

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail