Otwarcie nowej biblioteki na dworcu Wrocław Główny

12 maja 2017 r. od godz. 16:00 zapraszamy czytelników, podróżnych i okolicznych mieszkańców do nowej biblioteki, mieszczącej się w gmachu dworca Wrocław Główny.

Projekt aranżacji wnętrza i wyposażenia przygotowała wrocławska pracownia projektowa ReaDesign. Kierunek i pomysł na przestrzeń nowej filii  nawiązuje do jej lokalizacji: „Dworzec to miejsce obsługi podróżnych, to początek , koniec lub chwilowy przystanek od dalszej podróży, obsługa pasażerów, hol recepcyjny, kasy biletowe , poczekalnie, bary. Biblioteka na dworcu to przystanek i odpoczynek w podróży w atmosferze apartamentu” – mówi projektantka, Agnieszka Opiela.

Przy projektowaniu konieczne było zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń ze względu na historyczną wartość obiektu. Adoptowana przestrzeń zachowała elementy oryginalnego wystroju, m.in.  kształt stolarki drzwiowej i okiennej, ażurowe podciągi, a w centralnej części lokalu – pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami. „Dworzec Wrocław Główny słynie z odkryć konserwatorskich, pieczołowicie odzyskiwanych i doskonale widocznych na terenie całego naszego obiektu” – opowiada Tadeusz Szulc, Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu PKP S.A. – „Warto też podkreślić, że wykorzystanie części powierzchni dworców pod tego typu działalność to sprawdzone i cieszące się dużą popularnością rozwiązane. Jako przykład może posłużyć uznana przez jury American Library Association za najpiękniejszą bibliotekę, Stacja Kultura w Rumi. Podobnie obiekty dostępne są również między innymi na dworcach w Rabce Zdrój i Obornikach Śląskich”.

Biblioteka proponuje bogaty zasób około 20 tysięcy woluminów, w tym interesującą kolekcję książki mówionej, gry planszowe oraz polecaną przez pracowników biblioteki kolekcję ponad 1.5 tysiąca tytułów komiksów manga. „Manga to nasza odpowiedź na oczekiwania, zainteresowania i potrzeby młodzieży, która w bibliotece widzi nie tylko magazyn książek, ale miejsce wypoczynku, relaksu, rozwijania własnych  zainteresowań i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami” – zaprasza Daria Waszczuk, kierownik nowej filii, która mangę kompletuje od 2013 roku.

Czytelnicy będą mogli także korzystać z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego Internetu, przeglądać czasopisma i gazety oraz piękne książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone w tzw. Kuchni Literackiej.    Maluchy i młodsze dzieci zadomowią się w klimatycznym zakątku z pluszową leżanką, stanowiskiem  komputerowym, a przede wszystkim bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania.

Ale biblioteka to nie tylko księgozbiór i czytelnia, ale także działalność kulturalna i edukacyjna. Już w pierwszych dniach działalności nowootwartej biblioteki można oglądnąć przegląd prac plastycznych  z kilku edycji ogólnopolskiego konkursu „Ikony Popkultury“ oraz prezentację osiągnięć uczestników pracowni ceramiki, udostępnionych partnersko przez  Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z ul. Kołłątaja.

Inaugurację działalności rozpocznie warsztat animacji filmowej, prowadzony przez reżyserkę Anielę Lubieniecką (13 maja br. o godz. 12.00). Inne działania w nowej filii można na bieżąco śledzić w kalendarzu wydarzeń na stronie www.biblioteka.wroc.pl

Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu jest zaprasza czytelników 12 maja 2017 r. od godz. 16.00.

Program części oficjalnej, 12 maja 2017 r., początek o godz. 13:00:
1. Przywitanie i prezentacja gości – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Ociepa.
2. Wystąpienie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
3. Wystąpienie Prezydent IFLA Donny Scheeder  (International Federation of Library Associations and Institutions / Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji  Bibliotekarskich).
4. Wystąpienie Dyrektora Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu PKP S.A. – Tadeusza Szulca.
5. Przedstawienie idei aranżacji biblioteki – architekci ReaDesign.
6. Zwiedzanie Biblioteki.
7. Warsztaty plastyczne dla dzieci, prowadzenie: Katarzyna Bury;

Dane adresowe:
Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu
Dworzec Wrocław Główny, poziom 1
ul. Piłsudskiego 105
Tel.: 71 347 12 61
Email: mbp12@biblioteka.wroc.pl
Kierownik filii: Daria Waszczuk

Godziny otwarcia:
pon. 10-19
wt. 10-19
śr. 12-16
czw. 10-19