Zgłoś uwagę

Otwarto wrocławską wystawę na Biennale w Wenecji

dispossesion slajder

Pierwszym gościem wrocławskiej wystawy na 56. Biennale w Wenecji była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Minister obejrzała prace artystów z Polski, Ukrainy oraz Niemiec. Wystawa organizowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 za punkt wyjścia obrała charakterystyczną dla tego miasta historię powojennych przesiedleń.

Michał Bieniek, jeden z kuratorów wystawy i kurator ESK 2016 ds. sztuk wizualnych wyjaśniał, że myślą przewodnią „Dispossession” jest rozpoznanie uniwersalnego i ponadczasowego aspektu wywłaszczeń w ich psychologicznych i materialnych przejawach. Doświadczenie zagubienia i poszukiwanie poczucia przynależności dały początek refleksji o złożonej relacji pomiędzy przestrzenią i tożsamością. Podkreślił, że punktem wyjścia do stworzenia idei tej ekspozycji była historyczna narracja łącząca Lwów, Wrocław i Drezno. „Wrocław to miasto, w którym po drugiej wojnie światowej dokonała się praktycznie całkowita wymiana ludności. Jego mieszkańcy trafili m.in. do Drezna, a przyjechali tu mieszkańcy Lwowa. To jest niezwykle ważny element historii Wrocławia” – mówił Bieniek.

Wystawę będzie można oglądać do 22 listopada br. w Palazzo Donà Brusa (na Campo San Polo 2177). Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog w językach angielskim i włoskim. Biennale w Wenecji to jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali sztuk wizualnych na świcie.  Co roku wystawy tam prezentowane odwiedza ponad 1,2 mln zwiedzających, a w otwarciu Biennale uczestniczy 300 tys. gości z całego świata.

DISPOSSESSION – oficjalne Wydarzenie Towarzyszące 56. la Biennale di Venezia

Data: 08.05-22.11.2015

Godziny otwarcia: 10.30-18.30 (wtorek-niedziela)

Miejsce: Palazzo Dona Brusa, Campo San Polo 2177, Wenecja

Artyści: Manaf Halbouni, Susanne Keichel, Thomas Kilpper z udziałem Massimo Ricciardo i Holgera Wüsta, Szymon Kobylarz, Dorota Nieznalska, Tomasz Opania, Grupa Otwarta, Andriy Sahaydakovskyy, Oksana Zabuzhko.

Kuratorzy: Michał Bieniek, Małgorzata Miśniakiewicz.

Więcej o wystawie można przeczytać tutaj: http://wroclaw2016.strefakultury.pl/biennale/

Poniżej prezentujemy fotoreportaż z wernisażu [fot. Małgorzata Kujda]:

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail