Zgłoś uwagę

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań: wykład Jędrzeja Morawieckiego

Jak szamanizm romansuje z Władimirem Putinem i co szamanów fascynuje w konsumeryzmie? Jak wygląda życie codzienne szamanów mieszkających na terenie Rosji? Na te i inne pytania odpowie Jędrzej Morawiecki podczas dwóch kwietniowych wykładów w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. Na spotkania zapraszamy w piątki, 7 i 21 kwietnia o 18:00, do Sali Kinowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Wstęp na wykłady jest wolny.

Rosja – odwilży już nie będzie | 7 kwietnia
Spotkanie poświęcone szamanizmowi w kontekście radzieckiej polityki antyreligijnej, renesansu etnicznego po roku 1991, kiedy to naukowcy zaczęli przywdziewać szamańskie kostiumy, a działacze Komsomołu powracać do dawnych obrzędów. Wykład opierać się będzie na następującej periodyzacji:

• Zagłada w miejsce renesansu. Grupy religijne w Rosji po rewolucji październikowej (1917–1953),

• „Żyjemy tu, nie czując pod stopami ziemi”. Religijność w ZSRR po śmierci Józefa Stalina (1953–1964),

• Rzeczywistość po terrorze? Modyfikacja polityki antyreligijnej i sytuacja grup wyznaniowych w ZSRR po ustąpieniu Nikity Chruszczowa (1964–1990),

• „Społeczna tabula rasa” – nadzieje i krach iluzji. Rosyjska sytuacja religijna po ZSRR (1990–2012).

„Wtedy zmieniło się wszystko”. Druga scena, czyli opisy doświadczeń mistycznych i odmiennych stanów świadomości | 21 kwietnia
Wykład poświęcony będzie relacjom biograficznym, narracjom szamanów niezrzeszonych oraz poruszających się pomiędzy konfesjami (switching). Jest efektem porównania pracy terenowej w Tomsku, Krasnojarsku i Ułan Ude. Prowadzący postara się na podstawie wywiadów biograficznych zbudować „scenę życia” respondentów, odtworzyć rekwizyty i scenografię, wreszcie dostrzec aktorów pojawiających się na tej scenie.

Obydwa wykłady są częścią kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Szamanizm syberyjski. Praktyka”.

Prowadzący

Jędrzej Morawiecki jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, współtworzy grupę Dziennikarzy Wędrownych. Za reportaże „Łuskanie światła” był nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011), nagrodę tę otrzymał rok później za książkę „Krasnojarsk zero”, napisaną razem z Bartoszem Jastrzębskim. W 2014 roku wydali wspólnie: „Innego piekła nie ma” oraz „Cztery zachodnie staruchy” (nominacja do nagrody Warto „Gazety Wyborczej Wrocław”). W 2015 roku ukazała się jego książka „Jutro spadną gromy”, napisana z Bartoszem Jastrzębskim i Maciejem Skawińskim. W 2016 roku opublikował z Piotrem Brysaczem zbiór „Ani żadnej wyspy”. Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (z Maciejem Migasem), laureat Stypendium im. Jacka Stwory, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka. Za reportaż radiowy zrealizowany wspólnie z Magdą Skawińską otrzymał nagrodę Reporterzy – Reporterom, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.

CO? Wykłady Jędrzeja Morawieckiego w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań
GDZIE? Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Kinowa (Przejście Żelaźnicze, Wrocław)

KIEDY? 7 i 21 kwietnia, godz. 18:00

Wstęp wolny
Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Wtedy_zmienilo_sie_wszystko_fot_Bartosz_Jastrzebski (1)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail