Zgłoś uwagę

PALIMPSEST

Od 28 czerwca do 26 października 2016 roku.
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

pl. Wolności 1,
50-071 Wrocław
+48 71 342 20 01

Dźwiękowa ścieżka po Wrocławiu: odkrywanie muzycznego krajobrazu miasta.
Palimpsest to wciągająca podróż dźwiękowa po Wrocławiu. Istotę projektu stanowi alternatywna percepcja krajobrazu dźwiękowego w czasie rzeczywistym. Wyposażeni w system GPS i słuchawki zwiedzający mogą spacerować po centrum Wrocławia i odkrywać zróżnicowaną rzeczywistość dźwiękowych miejsc, które odwiedzają.

Koncepcja projektu opiera się na pomyśle dźwiękowego palimpsestu: możemy usłyszeć będące częścią historii miasta odgłosy, które już nie istnieją w krajobrazie miejskim, a także stworzone przez artystów dźwięki metaforyczne. Przy pomocy prostego iPada ze specjalną aplikacją (GPS i dźwięk trójwymiarowy) odwiedzający będą mogli odkrywać Wrocław w zupełnie nowej rzeczywistości dźwiękowej. Goście otrzymają mapę centrum Wrocławia, prezentującą różne dźwiękowe miejsca. Wszystkie je można odwiedzić, tworząc tym samym własne, wyjątkowe trasy wycieczek. Centralnym punktem instalacji będzie wejście do gmachu Narodowego Forum Muzyki.

Palimpsest przygotowany został według pomysłu Pierre’a Jodlowskiego na podstawie projektu „Chodź ze mną” autorstwa Jeroen Strijbos & Rob van Rijswijk. Autorami treści dźwiękowej są Jeroen Strijbos, Rob van Rijswijk i François Donato.

Godziny otwarcia:
wt.–pt. 12:00–17:00
sob. 15:00–19:00

Zestawy multimedialne do wypożyczenia w kasach NFM.

BIOGRAFIA
www.strijbosvanrijswijk.com
www.walkwithme.net
Holenderscy kompozytorzy muzyki współczesnej Rob van Rijswijk (ur. 1971) i Jeroen Strijbos (ur. 1970) ukończyli z wyróżnieniem Utrecht School of the Arts ze specjalizacją kompozycja elektroniczna i komputerowa oraz kompozycja kontekstualna. Najważniejszą cechą wspólnej twórczości Strijbosa i van Rijswijka jest łączenie kompozycji elektroakustycznych i elementów przestrzennych, designu oraz innowacyjnych technologii muzycznych. Kompozytorzy wynajdują miejsca, gdzie różne dyscypliny spotykają się i krzyżują. 

Artyści zyskali sobie międzynarodowe uznanie i zostali uhonorowani  licznymi nagrodami za występy dopasowane do konkretnego miejsca, za instalacje, a także za innowacyjną technologię, która przekształca słuchacza w aktywnego uczestnika. Stworzyli platformę Walk With Me, która zgodnie z ich wizją przełamuje tradycyjny model relacji pomiędzy artystą a słuchaczem. 

Wyróżnienia i nagrody:
I nagroda The Prins Bernhard Cultural Foundation Netherlands 2012
wyróżnienie PRIX Ton Bruynèl 2010
nominacja „Bourges International Competitions 2009, Electroacoustic Music and Electronic Arts”

Koncerty i wystawy:
Strijbos & Van Rijswijk wykonują koncerty i projektują instalacje dźwiękowych rzeźb, które prezentowane są na całym świecie na najważniejszych festiwalach sztuk, m.in. w Szanghaju, Londynie, Glasgow, Nowym Jorku, San Francisco, Los Angeles, Bernie, Stambule, Paryżu i Montrealu.

Publikacja:
Composition, Time and Space 2013
Walk With Me
Autorzy: holenderscy artyści-kompozytorzy Jeroen Strijbos & Rob van Rijswijk
www.walkwithme.net

Wyobraź sobie, że spacerujesz po mieście lub wsi. Przemieszczasz się, a dźwięki w słuchawkach twojego iPada przeobrażają się wraz ze zmianą miejsca, na co duży wpływ ma także odległość. Zmienny krajobraz muzyczny miesza się i harmonizuje z rzeczywistymi dźwiękami, chwilami prowadząc Cię przez różne części miasta z towarzyszeniem słowa mówionego. A Ty – jako członek lokalnej społeczności – stajesz się współtwórcą.

Kreatywna współpraca dla wymiany i uczenia się

Walk With Me jest sztuką opartą na współdziałaniu. To nowa platforma artystyczna wśród technologii innowacyjnych, która ułatwia kooperację. Wprowadziła ona w życie nową infrastrukturę, by zainicjować i rozwijać nową twórczość i współpracę pomiędzy ludźmi zróżnicowanymi społecznie. W projektach, których celem jest tworzenie treści do wykorzystania w aplikacji Walk With Me umiejscowionej we wszelkich rodzajach przestrzeni publicznych, mogą uczestniczyć wszyscy.

Holenderscy artyści-kompozytorzy Strijbos & Van Rijswijk (S&VR) stworzyli to innowacyjne narzędzie mediów społecznościowych, by zoptymalizować komunikację własnej twórczości z innymi twórcami, artystami, społecznością i otaczającym ich środowiskiem/przestrzenią publiczną.

Strijbos & Van Rijswijk poszukują partnerów do tworzenia nowych dzieł dostosowanych do miejsca, dlatego też dzielą się technologią Walk With Me podczas warsztatów, w publikacjach takich, jak „American Leonardo Music Journal”, poprzez prezentacje, budowanie sieci współpracy w lokalnych społecznościach, a także dzięki wspólnym wykonaniom. Chcą spotykać innych artystów i zapoznawać się z organizacjami twórców nastawionych na współdziałanie, by dyskutować o własnej twórczości, inicjować nową współpracę i dialog.

Aplikacja Walk With Me
Celem twórców aplikacji jest zmiana i wzbogacenie percepcji, a także sposobu odczuwania przestrzeni publicznych poprzez specjalnie napisane kompozycje dostosowane do miejsca. Taka jest koncepcja Walk With Me, aplikacji obróbki dźwięku na iPhone’y ze słuchawkami. Te kompozycje dostosowane do odbiorcy – tak zwane „walkscapes” [„chodzone krajobrazy”] – napisane dla potrzeb tej aplikacji, doprowadzają do fuzji fikcji z rzeczywistością. Dźwięki natury, muzyka i głosy są niejako nakładane na otoczenie i poddawane obróbce w czasie rzeczywistym. Przeszłość i teraźniejszość, dźwięki i przestrzenie splatają się, a wznosząca się nad nimi narracja przenika do codzienności. To stanowi wyzwanie dla użytkownika i percepcji jego świata.

Aplikacja Walk With Me korzysta z GPS. Oddaje w ręce publiczności narzędzie do obróbki dźwięków w czasie rzeczywistym poprzez iPhone. Gdy odbiorca porusza się pomiędzy określonymi miejscami w ograniczonym obszarze, wywoływane jest wypowiadanie słów, a także projekcja muzyki i efektów dźwiękowych.

Aplikacja jest bardzo przyjazna dla użytkownika; spacerując po danym obszarze, tworzy on własną ścieżkę dźwiękową miasta. Nie są potrzebne żadne umiejętności techniczne. Przy pomocy technologii interaktywnych zastosowanych w aplikacji publiczność ma swobodę decyzji co do ostatecznej wersji „chodzonego krajobrazu”. Wystarczy wybrać własne tempo i trasę spaceru.

Walkscapes: „kompozycje topograficzne”
Walkscapes otwierają zupełnie nową warstwę znaczeń w mieście, korzystając jedynie z dźwięku, muzyki i słowa mówionego. Przybliżają nas do najważniejszego celu – uzyskania świadomości słuchowej – i pozwalają uchwycić lokalne historie, kulturalne związki i kreatywne zasoby. Aplikacja stanowi uzupełnienie wiejskiego lub miejskiego krajobrazu,  pozwala użytkownikom reagować na kulturalną geografię lub wejść z nią w dialog.

Walkscapes oferują społeczności nowe doświadczenie i wysyłają nas w indywidualną podróż, której celem jest odkrywanie. Nawigując przez różne dzielnice, użytkownik, prowadzony przez aplikację, doświadcza ekscytującej interakcji z miejskim krajobrazem. Interesujące miejsca mogą być zaznaczone na mobilnej mapie i w ten sposób zostaną połączone z wszelkimi rodzajami rozszerzonych doznań dźwiękowych, czy to na poziomie artystycznym, czy bardziej informacyjnym. Aktywne słuchanie zarówno w sensie metaforycznym, jak i praktycznym eksploruje i pogłębia relację pomiędzy sztuką i krajobrazem miejskim. Zachęca do zaangażowania, pozwalając skupić się na „archeologii” miejsca.

Aplikację można pobrać tutaj: the apple store

Strijbos & Van Rijswijk napisali Walkscapes dla Nowego Jorku, Los Angeles, Glasgow, Montrealu, Stambułu, Belgradu, Paryża, Berlina, Utrechtu, Terschelling (Festival Oerol).

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

palimpsest DSC_3223 Bezoeker EHIL

Tagi

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail