Zgłoś uwagę

Pan Tadeusz i Harry Potter w formie innowacyjnej kartkówki

LiteraTura to gra literacka dla młodzieży, przedsięwzięcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, nad którym obecnie pieczę sprawuje Wrocławski Dom Literatury. LiteraTura to bezpłatna gra mobilna, dostępną na dwóch najpopularniejszych obecnie systemach operacyjnych urządzeń mobilnych: Android oraz iOS. Jej głównym celem jest zachęcenie młodzieży do czytania książek i odkrycia uroków tej, uważanej już dziś za anachroniczną, formy spędzania czasu. Przy okazji gra ma tez być atrakcyjnym dla ucznia i przydatnym dla nauczycieli narzędziem wspomagającym realizację programu nauczania, dlatego treści zadań uwzględniają przede wszystkim te dzieła i utwory, które znajdują się w podstawie programowej języka polskiego.

Gra obejmuje zagadnienia z literatury pięknej, wychodząc jednak poza listę lektur – pytania odnoszą się także do pozycji nadobowiązkowych oraz współczesnej literatury dla młodzieży. Dlatego oprócz Pana Tadeusza, dzieł Noblistów, czy Kamieni na szaniec – uczniowie mogą sprawdzić swoją znajomość – na przykład – cyklu o Harrym Potterze. Gra odwołuje się także do innych, szeroko pojętych obszarów kultury: od teatru poprzez sztukę, modę, technikę aż do historii wojen, państw i obyczajów. Takie rozszerzenie kontekstu po pierwsze ułatwia uczniom interpretację dzieł literackich, po drugie zaś pozwala wzbogacić grę o multimedia.

LiteraTura wykorzystuje mechanizmy obecne w najpopularniejszych grach na urządzenia mobilne. Przede wszystkim element rywalizacji – pozwala nie tylko na indywidualne zmagania z pytaniami, ale też rzucanie wyzwań, a postępy grających można obserwować w publicznie dostępnych rankingach. Wykorzystuje także mechanizm doskonalenia – osiągnięcia każdego etapu  (o narastającej trudności) są oceniane i punktowane, co pozwala graczowi czerpać satysfakcję z pokonywania własnych rekordów. Dodatkowo w grę wbudowano system mini nagród w postaci zdobywanych gwiazdek za coraz lepsze pokonywanie każdego etapu.

Warto podkreślić, że LiteraTura może posłużyć również jako pomoc dla nauczycieli języka polskiego. Mogą oni wykorzystać ją jako niecodzienną formę sprawdzianu na lekcji (pod warunkiem, że wszyscy uczniowie maja smartfony) lub nieszablonowe zadanie domowe.

LiteraTura to projekt Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zrealizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grę można pobrać na platformę Android (http://bit.ly/2i1N5jG) i iOS (http://apple.co/2yCxUES).
www.domliteratury.wroc.pl
https://www.facebook.com/LiteraTuraGra

Konsekwencje używania LiteraTury przedstawiamy na poniższym filmie instruktażowym:

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

LiteraTura Film Promo_Literatura 2

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail